Геннадій Юкшинський, головний лікар Моршинської міської лікарні, про особливості лікування мінеральною водою, курорт Баден-Баден і знамениту моршинську ропу
У лісовій зоні поряд із санаторіями розташована і Моршинська міська лікарня, яка абсолютно не схожа на більшість наших лікарень ні за напрямами лікування, ні за зовнішнім виглядом. "Пошта" напросилася до головного лікаря на інтерв'ю.
- Геннадію Йосиповичу, здається, ваша лікарня - єдина в Україні, яка під час лікування використовує здебільшого не ліки, а мінеральну воду...
- Наша лікарня - реабілітаційна. До нас в основному потрапляють пацієнти, котрі пройшли курс лікування у стаціонарах, а в нас вони проходять уже другий етап лікування. Як кажуть самі пацієнти, у нас вони доліковуються. Під час реабілітації хворих справді лікують здебільшого мінеральною водою. Але вони не лише п'ють воду з різних джерел, різної насиченості солями (залежно від захворювання), а й чимало різноманітних процедур також базуються на мінеральній воді. Скажімо, зрошення кишківника, мікроклізми тощо. У цьому плані наша лікарня справді єдина така в Україні. Втім, вона унікальна ще й в іншому плані. Скажімо, у санаторії Моршина повинні приїжджати люди у стані ремісії, тобто коли в них немає загострення хвороб. Ми ж приймаємо різних пацієнтів - і з загостреннями, і з супутніми захворюваннями, бо у нас є всі спеціалісти, котрі, окрім основного захворювання, можуть пролікувати і супутні недуги, - невропатолог, проктолог, уролог, гінеколог, стоматолог, ендокринолог, стоматолог-протезист тощо. До речі, ми, мабуть, єдина лікарня на теренах області, яка безкоштовно протезує усіх без винятку мешканців Моршина. Таке поняття, як черга, вже давно забулося.
- З якими захворюваннями до вас скеровують пацієнтів?
- З усіма захворюваннями шлунково-кишкового тракту: виразкова хвороба, гастродеуденіти, гастрити з пониженою та підвищеною секрецією шлунка, холецистити, гепатити, панкреатити, різні захворювання кишківника, нирок тощо. Чудово почуваються у нас і діабетики. Після лікування у них значно зменшується рівень цукру в крові. Скажімо, до нас уже тривалий час приїжджає лікуватися львів'янка, яка хворіє на діабет уже 24 роки. Коли поступає до нас, рівень цукру - 14, після лікування - 8. Моршинська вода - унікальна. Кажуть, що за фізико-хімічними властивостями схожі джерела є лише у Німеччині (курорт Баден-Баден) та в Аргентині.
- А на скільки пацієнтів розрахована лікарня?
- Усього в нас 170 ліжок. У лікарні є три відділення: гастроентерологічне, до якого скеровують на реабілітацію хворих зі всієї області, терапевтичне - воно розраховане на жителів Моршина і навколишніх сіл та дитяче гастроентерологічне - у ньому лікують дітей як з області, так і місцевих. У дитячому відділенні 40 ліжок, які діляться практично навпіл: 20 ліжок для дітей з області і 20 - для місцевих. Хоча іноді діток з області буває більше.
- Кажуть, що у вашій лікарні хворих з інших областей не приймають, лише зробили виняток для пацієнтів Рівненщини. Чому?
- Рівненський завод тракторних агрегатів 30 років тому з власної ініціативи збудував на території лікарні новий корпус, який безкоштовно передав нам у власність. З ним медичний заклад уклав договір, відповідного до якого працівники цього заводу мали право безкоштовно лікуватися у нас. За ними закріплено 20 місць. Однак пройшло чимало часу, багато що змінилося. Корпус потребує оновлення, багато чого доводиться закуповувати. Тому з 1 січня 2008 року ми уклали новий договір, згідно з яким завод оплачує оздоровлення у нас своїх працівників. Підприємство і нині процвітає, тому дбає про здоров'я працівників.
- Як довго триває курс реабілітації, чи, як кажуть хворі, доліковування у вашій лікарні?
- Для дорослих він розрахований на два тижні, для дітей - на 17 днів.
- І за цей час можна суттєво поліпшити здоров'я?
- Практика показує, що так. У людей, що страждають на певні шлунково-кишкові захворювання, як правило, навесні та восени загострюються недуги. Ті, хто раз на рік (хоч бажано раз на півроку) приїжджає оздоровитися до Моршина, протягом року не хворіють. Але випискою з лікарні лікування не завершується. Пацієнти ще мінімум два тижні продовжують лікування мінеральною водою вдома - моршинську ропу розводять водою (за порадою лікаря, що лікує) до відповідної концентрації і далі її п'ють. Пацієнти твердять, що після лікування відчувають суттєве полегшення.
- А хто фінансує лікарню?
- Медичний заклад фінансують із двох бюджетів - місцевого та обласного. Цьогоріч з міського бюджету Моршина на лікарню виділено 2 млн 400 тис. і 1млн 200 тис. - з обласного бюджету. Торік лікарня самотужки заробила 300 тис. грн (в основному за рахунок оздоровлення працівників Рівненського заводу тракторних агрегатів), думаю, що, мабуть, стільки ж заробимо і цього року. Гроші, здається, немалі, але для того, щоб почуватися вільніше, дещо оновити в лікарні, їх замало. Можна було б розпочинати оновлення, якби ми мали хоч 5 млн грн. Скажімо, хотіли б запропонувати пацієнтам і таку оздоровлювальну процедуру, як ванни з мінеральною водою. Ванни, до речі, вже є, спонсори подарували. Але запустити їх в дію наразі не реально, бо вода і тепло надто дорогі, а ми не можемо в оплаті вийти за рамки бюджету. Хоча над цим питанням ми вже працюємо і думаю, що найближчим часом нам таки вдасться здійснити задумане.
Розмовляла
Олександра Баландюх
Мар'яна Інтернет Покупки
Мала можливість відчути всі "прєлісті" вашого хваленого оздоровлення. Це повне 17 дневне жахіття. Дітей відправляють до вашого закладу на оздоровлення, а повертаються вони зі ще більшими проблемами. Для хворого на шлунок чи кишечник потрібно часте і добре харчування. А у вас воно суцільний жах! Зранку каша, ввечері каша, на яку дивитись противно, не те, що їсти. На обід суп : 3 бульбочки і вода, трошки гречки і пів плястерка дешевої вареної ковбаси. Геннадій Йосипович, тож куди діваються ці кошти, які виділяються на ваш заклад?