Нині у санаторіях Моршина, як мовиться, яблуку ніде впасти. Усі місця, навіть резервні номери зайняті. Такий ажіотаж на лікування мінеральними моршинськими водами триває вже другий рік. Я випадково почула розмову. Відомий львів'янин обурювався: хотів друга, що прилетів з Криму, влаштувати у санаторій Моршина, але в жодному не знайшлося вільного місця. Не допомогли навіть зв'язки. Ледь вдалося влаштувати його неподалік Моршина, в Лисовичах.
Нині у санаторіях Моршина, як мовиться, яблуку ніде впасти. Усі місця, навіть резервні номери зайняті. Такий ажіотаж на лікування мінеральними моршинськими водами триває вже другий рік. Я випадково почула розмову. Відомий львів'янин обурювався: хотів друга, що прилетів з Криму, влаштувати у санаторій Моршина, але в жодному не знайшлося вільного місця. Не допомогли навіть зв'язки. Ледь вдалося влаштувати його неподалік Моршина, в Лисовичах.
Чому санаторії такі переповнені: люди почали більше хворіти чи просто стали багатшими? Медики іншої думки: люди насправді почали більше турбуватися про своє здоров'я. І поліпшити його прагнуть не за допомогою "хімії", а природними мінеральними водами, які доволі часто дають дивовижний ефект.
У Моршині, як довідалася "Пошта", - дев'ять санаторіїв, які можуть одночасно прийняти майже 4 тис. людей. Окрім них, є й численні пансіонати. Починає процвітати й приватний сектор: люди купують курсівки, які забезпечують лише лікування, а проживання й харчування кожен влаштовує сам.
У санаторіях можна зустріти людей з різних куточків колишнього Союзу: багато відпочивальників з Росії, Молдови, Грузії, Азербайджану, Вірменії, країн Прибалтики. Останні два роки почали частіше оздоровлюватися й українці. Втім, місцевих, тобто з Львівщини, навколишніх областей не так уже й багато. Більше їдуть зі сходу України. Може, тому, що там значно більше заможних підприємств, які можуть оплатити путівки своїм працівникам, а може, й тому, що ми не цінимо те, що маємо. Місцева мешканка розповіла, що по воду до четвертого джерела приїжджають люди зі Львова й навколишніх областей, а місцеві жителі навідуються до джерела не так вже й часто.
- Раніше з батьками я часто приїжджав в Україну, - розповів азербайджанець Аліхан, - але ми більше їздили у Трускавець. - Тепер вже я приїжджаю з родиною. Лікарі порадили, що захворювання шлунково-кишкового тракту краще лікувати моршинською водою. Другий рік оздоровлююся тут й ніби заново народився.
- У мене проблеми зі шлунком, підшлунковою залозою, - розповіла 45-річна Надія з Дніпропетровська. - Я вже багато чого перепробувала, не допомогло. Перший раз була в Моршині два роки тому. Після усіх процедур з мінеральною водою: зрошення кишківника, пиття води з джерела № 6, ванн, душів - відчуття таке, що підстрибнеш і полетиш. Абсолютно не відчувається вага тіла. І вік зовсім не має значення. Тож тепер щороку їду сюди. Путівку беру через соцстрах. Щодо умов проживання, то не можу сказати, що я в захопленні. Та сюди я їду заради води.
Працівники санаторіїв розповіли, що кілька років тому у Моршині охоче відпочивали і оздоровлювалися білоруси. Їхні підприємства закуповували путівки. Але кілька років тому було видано наказ, згідно з яким білоруси повинні оздоровлюватися лише у санаторіях країни. Ажіотаж відразу спав, бо купити путівки за власні гроші (їхня вартість - понад 3000 грн), плюс витрати на дорогу не кожному по кишені. Це був період, коли у санаторіях Моршина вільно можна було придбати путівку. Нині пішов другий етап ажіотажу - про місце в санаторіях слід подбати заздалегідь.
У Моршині розвідано три джерела - перше, шосте і четверте. Найбільш популярними є шосте (знаменита моршинська ропа, якою лікують всі недуги шлунково-кишкового тракту) і четверте. Останнє ще називають джерелом під Матінкою Божою, бо саме тут вона з'явилася дівчатам-пастушкам. Вода з цього джерела слабомінералізована, її можна просто пити, заварювати чай, готувати страви, окрім того, вона має дивовижну силу. Лікарі розповіли, що у багатьох людей саме завдяки цій воді повиходили камінці з нирок. Вода з моршинських джерел діє і як чудовий засіб для схуднення. За 21 день перебування в санаторії жінки запросто скидають зайві кілограми.
Утім, у Моршині цілющі властивості має не лише вода, а й повітря. Всі санаторії розташовані у лісовій смузі. Вийдеш на балкон, і гілка сосни дихає тобі прямо в обличчя. Центр міста, де розташовані санаторії, перекритий - машин тут майже нема. А яка тиша! Коли приїжджаєш зі шумного міста, здається, що потрапляєш в інший світ. Потривожити її може хіба що воркування голубів чи скрегіт зубів білки, коли вона розкушує горішок. Вони тут майже ручні, звикли до людського сусідства, тож часто тішать відпочивальників своїми витівками. Шурхіт жовто-багряного килима під ногами, коли блукаєш лісом, потріскування під ногами сухих гілок діють на організм краще, ніж "Фітосет".
У зоні, де розкинулися санаторії, практично немає житлових будинків, вони розташовані трохи далі. Населення міста - всього 6 тис. жителів.
Проте місцеві жителі стривожені тим, що така самобутність їхнього міста, тиша, спокій, які панують у ньому, поступово руйнуються. Тут почали зводити дев'яти- і навіть шістнадцятиповерхові будинки, що для Моршина не характерно, з'являється дедалі більше різних розважальних закладів, іншими словами - своєрідне містечко Моршин із спокійним, розміреним життям поступово перетворюється на галасливе шумне місто.