Із наступного понеділка в Україну “завітає” сезонний грип. Медики кажуть, що традиційно сезон грипу розпочинається зазвичай від 40 тижня старого року до 20 тижня нового року. Разом із цим, це не означає, що кількість хворих на грип різко збільшиться, просто саме на цей період найчастіше припадають епідемії, які тривають від чотирьох до восьми тижнів.
Нині ж, зі слів заступника головного лікаря Львівської обласної санепідемстанції Олега Когута, ситуація із захворюванням на грип як у місті, так і області наразі не перевищує епідемпоріг. Водночас недужих на ГРВІ кожного дня все більше.
“Кількість хворих на простудні захворювання щоразу збільшується, адже надворі стало холодніше. Та й діти повернулися до шкіл, а в групах швидше можна підхопити вірус. Це закономірний процес, який повторюється кожного року”, – говорить Олег Когут.
У новому епідемічному сезоні 2012-2013 років в Україні очікують три штами грипу. Прогнозується сумісна циркуляція вірусів грипу А/H3N2/Вікторія та нового для України штаму вірусу грипу B/Вісконсін. Не виключена можливість циркуляції вірусу грипу А/Н1N1/Каліфорнія/2009, але його роль в епідемічному процесі буде другорядною, повідомляє обласне управління охорони здоров’я. Ці три штами грипу зайдуть на територію України зі Сходу, далі грип циркулюватиме усіма регіонами, просуваючись на Захід – це традиційний маршрут для більшості вірусів.
“Якщо порівнювати симптоми, то пандемічний (свинячий) грип, крім респіраторних, завжди давав і явно виражені шлунково-кишкові прояви”, – пояснює професор кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО ім. П. Л. Шупика д. м. н. Алла Волоха. – А от віруси, що будуть активними у цьому сезоні, спричиняють лише респіраторні симптоми, тож належить вчасно розпізнати – грип це чи ГРВІ”.
Якщо добре не пролікуватися, після захворювання на грип можливі різноманітні ускладнення. Поширеною та небезпечною хворобою після недолікованого грипу є менінгіт.
“Найбільш вразливими до грипу є діти до п’яти років, а особливо – до двох. Найчастіше у дітей виникають такі ускладнення як двобічні пневмонії, від яких нерідко помирають. Також виникають синусити та отити, від останніх, у свою чергу, можуть починатися менінгіти”, – повідомила у коментарі для УНН лікар-імунолог Наталя Винник.
Тож щоб уникнути хвороби та її негативних наслідків найкраще вакцинуватися. Відповідно до наказу відомства, щеплення рекомендовані військовослужбовцям, будівельникам, працівникам МВС, медичним працівникам, особам, які доглядають хворих на грип удома, дітям з шестимісячного віку, особам похилого віку після 60 років, трудовим колективам різноманітних підприємств, установ чи організацій, вагітним жінкам.
“Сьогодні офіційно зареєстровано чотири вакцини проти грипу. Це “Флюарикс” (FLUARIX), “Інтанза*15 / Інтанза*9” (Intanza*15 / Intanza*9), “Інфлувак” (INFLUVAC) та “Ваксігрип” (VAXIGRIP). Робити щеплення потрібно уже зараз, не чекаючи епідемії грипу, адже щоб виробився імунітет після вакцинації, потрібно щоб пройшло щонайменше два тижні”, – говорить заступник головного лікаря Львівської обласної санепідемстанції Олег Когут.
З його слів, найкраще вакцину купувати в аптечних мережах при поліклініках і одразу ж робити щеплення. Адже температура зберігання вакцин обов’язково має бути від +2 до +8 градусів. Причому ці умови мають дотримуватись на всьому життєвому циклі вакцин.
Та це не єдина проблема вакцинації – незважаючи на те, що ліки для профілактики захворювання затвердженні, та й час для щеплення якнайкращий, жодні із зареєстрованих вакцинацій ще не надходили до мережі аптек. Принаймні таку відповідь давали “Пошті” у кількох аптеках та аптечних кіосках міста. Провізори зазначали, що їм відомо про дві мережі аптек, в яких можуть продаватися вакцини проти грипу, проте це теж не відповідало дійсності.
Олег Когут у свою чергу зазначив, що наразі надходження зареєстрованої вакцини до аптечних мереж не перевірялося. “Надходження і реалізація вакцинації проводитиметься уже під час епідемії грипу. І якщо людина не мала можливості вакцинуватися напередодні, то вона це може зробити впродовж усього епідсезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилюєздатність організму протистояти грипу”, – говорить він.
Симптоми, що вимагають лікування вдома
При появі перших симптомів грипу, щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, хворий обов’язково повинен залишатися вдома. Такими симптомами є:
– підвищена температура тіла;
– біль у горлі;
– кашель;
– нежить;
– біль у м’язах.
З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря – його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.
Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації
Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою її життя.
Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо наявні такі симптоми:
– надмірна блідість або посиніння обличчя;
– затруднення дихання;
– тривала висока температура тіла;
– багаторазове блювання та випорожнення;
– порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;
– болі у грудній клітці;
– домішки крові у мокротинні;
– падіння артеріального тиску.
Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради:
– Грип загалом є неважким захворюванням. Лише невеликий відсоток хворих опиняється у зоні ризику. Тому обов’язкової рекомендації для тотальної вакцинації населення немає.
Поза тим, людям із ослабленим імунітетом, а це – хворі на цукровий діабет, СНІД, туберкульоз, із серцево-судинними недугами, ожирінням, тощо, а також вагітним, – все ж варто вакцинуватися. Також рекомендоване щеплення проти грипу для осіб, які працюють в організованих колективах, у тому числі мова про лікарів і вчителів.
Зокрема цьогоріч із міського бюджету придбаємо вакцини проти грипу для медичних працівників. Тому вже зараз збираємо інформацію, хто дає згоду на вакцинацію, а хто – відмовляється.
Водночас існує низка неспецифічних засобів профілактики, дотримуючись яких можна уберегти себе від хвороби. Це прості правила, які не варто забувати: треба частіше мити руки, тепло вдягатися, ноги мають бути сухими і їх необхідно тримати у теплі, повноцінно харчуватися, зокрема акцент робити на фрукти та овочі, їсти лимони. Також треба уникати контактів з хворими, закриватися хустинкою чи шарфом у місцях скупчення людей під час епідемії.
Безперечно, не треба нехтувати й народними методами – пити чаї з малини та калини, їсти більше часнику та цибулі. Дотримуючись цих простих правил можна в рази зменшити ризик захворювання!