Народжуємо з татусем

“Пошта” з’ясовувала у фахівців плюси і мінуси партнерських пологів

“Пошта” з’ясовувала у фахівців плюси і мінуси партнерських пологів

У нинішніх реаліях ду­же часто молода сім’я, яка чекає поповнення, опиняє­ться перед вибором – народжувати разом, чи все ж чоловік не має втручатися у цей процес. Адже зараз набули великої популярності спільні партнерські пологи.
Численні дослідження лікарів та психологів довели, що присутність батька дитини під час її народження оберігає породіллю від почуття страху і самотності, знімає емоційний стрес, зміцнює взаєморозуміння пари, а також сприяє психологічному комфорту для жінки. А це запорука вдалих і менш болісних пологів. Проте, як і в кожній справі, тут є свої плюси і мінуси.

Слово прихильникам

Кожному чоловікові варто розуміти, що жінка під час пологів перебуває в особливому психологічному стані. І їй може бути важко налагодити контакт із медпрацівниками, яких вона бачить вперше у житті.
“Вагітна жінка сконцентрована тільки на собі і не одразу реагує на рекомендації лікаря. Натомість, якщо їх чітко повторюватиме чоловік, вона їх виконуватиме. Нещодавно одна пацієнтка розповіла, що під час пологів на підсвідомому рівні слухала тільки настанови чоловіка, який повторював усе за лікарем. Дуже важливо, щоб породілля не відчувала страху від невідомого приміщення лікарні, присутності незнайомих людей, адже страх породжує спазми та біль. Коли ж поруч є близька людина – він відступає”, – розповідає завідувач міського медичного центру “Погляд у майбутнє” Галина Федоренко.
Окрім цього, коли в жінки починаються перейми, чоловік чітко повинен знати, де лежать документи, як найшвидше доїхати до пологового будинку. Під час пологів він може допомогти з ліками. Майбутній батько не тільки може психологічно підтримати та заспокоїти дружину, але й допомогти їй змінити положення тіла, підтримувати її при ходінні, тримати за руку, протирати обличчя, подавати воду між переймами чи підтримувати, коли вона приймає заспокійливий душ чи ванну.
“Участь у пологах дозволяє чоловіку проявити його активну батьківську позицію, що починає формуватися ще під час вагітності дружини: коли він намагається зрозуміти стан майбутньої мами, допомогти їй, коли вчиться спілкуватися зі своїм ще ненародженим малям, відвідує заняття з підготовки до пологів. Для такого тата участь в пологах є закономірним і природним усвідомленням себе батьком. Часто в партнерських пологах батькові пропонують перерізати пуповину. І це дуже символічний момент, адже таким способом він визначає своє місце в житті дитини”, – каже лікар.

Проте…

Часто чоловіки не хочуть бути присутніми під час пологів своєї дружини. Аргументують це тим, що опинившись в пологовому будинку, сильна половина людства може розгубитися чи навіть втратити свідомість. І тоді доведеться увагу приділяти не роділлі, а майбутньому батькові. Інші ж твердять, що після спільних пологів чоловік може втратити сексуальне бажання до своєї дружини. Проте всі ці міфи, як твердять лікарі, породжені звичайним незнанням та непідготовленістю чоловіка.
“Жінка повинна усвідомлювати, що чоловік може відмовитися бути присутнім у момент народження дитини. Якщо майбутній батько категорично проти, це аж ніяк не свідчить про те, що він вас не любить чи не так ніжно ставиться до майбутнього малюка, просто він поки не готовий побачити появу нового життя. Проте, коли чоловік поінформований і знає, як допомогти дружині, він не лякається відповідальності. До того ж, він може і не бути присутнім під час усіх етапів народження, а допомагати дружині під час переймів”, – каже Галина Федоренко.
Щоб у відповідальний момент не розгубитися, за словами лікаря, варто заздалегідь підготуватися до пологів. І тут недостатньо прочитати багато літератури. У Львові при кожній жіночій консультації є школи відповідального батьківства. Там спеціально навчені фахівці крок за кроком розкажуть, як правильно підготуватися до пологів. Спочатку обговорюють особливості поводження дитини в утробі матері, періоди найбільшої вразливості до медикаментів, зовнішнього середовища. Уже після цього йде підготовка безпосередньо до процесу народжування, партнерів навчають методів знеболення пологів, релаксації, дихання, вільного вибору позицій у пологах. Після такого курсу чоловік точно не розгубиться.
Проте, якщо майбутній батько і надалі опирається, силою змушувати його не потрібно. Адже бажання народжувати разом повинне бути як у жінки, так і в чоловіка, і це рішення потрібно приймати разом, не нав’язуючи своєї думки.

Готуємося заздалегідь

Незалежно від того, вирішила молода сім’я народжувати разом чи ні, – готуватися до появи нового життя потрібно як майбутній мамі, так і татові. І навіть якщо чоловік не бажає бути присутнім під час народження дитини, він має цілком підтримувати дружину протягом усього періоду виношування малятка.
“Готовність майбутнього батька прислухатися і піти назустріч бажанням дружини створює сприятливу атмосферу в сім’ї. Проводьте час разом: прогулюйтесь, слухайте музику (чи то у живому виконанні, чи в записі), спільно відвідуйте виставки чи театр, читайте книги. Навіть якщо чоловік дуже завантажений на роботі, він для добра дружини та дитини може переглянути свій розпорядок дня, – каже Галина Федоренко. – У цей період майбутні мами дуже чутливі та вразливі до навколишнього світу, вони гостро реагують навіть на незначні дрібнички, і тому ще більше потребують ніжності, ласки та підтримки. І одним з головних завдань чоловіка є заспокоїти та вберегти дружину від зайвих стресів”.
Перинатальні психологи, які допомагають батькам, котрі очікують народження дитини, стверджують, що ще під час вагітності малятко відчуває зміни настрою мами, відчуває стосунки батьків між собою, і це створює певний клімат для зростання дитини в утробі матері та майбутньої малечі

КОМЕНТАРІ

Марія Малачинська,
в. о. директора Львівського обласного центру репродуктивного здоров’я населення, лікар-гінеколог:

Володимир Барчук,
молодий батько:

– Перш за все, як лікар рекомендую підготуватися до партнерських пологів. Проводяться спеціальні семінари при жіночих консультаціях, де і чоловік, і жінка проходять як фізичну, так і психологічну підготовку до народження майбутньої дитинки.
Якщо ж чоловік не бажає бути присутнім під час пологів, то не варто його заставляти. Адже майбутні татусі по-різному сприймають сам процес пологів, і бувають випадки, коли лікарям, замість того, щоб допомагати породіллі, доводиться приводити до тями чоловіків. Майбутній батько сам має виявляти бажання бути присутнім під час пологів, він має бути підготовленим до цього процесу та вміти допомогти своїй дружині чи просто морально підтримувати її.
– Ми із своєю дружиною прийняли спільне рішення народжувати разом. Заздалегідь пройшли спеціальні курси. Перейми почалися несподівано, і мені довелося відпроситися із роботи та швидко відвезти дружину до пологового будинку. Спочатку було страшно, проте згодом звикся з цим відчуттям, адже дуже хотів допомогти своїй дружині, подавав їй воду, обтирав обличчя, просто тримав за руку і говорив ніжні слова. Розумів, що таким чином зменшував її біль. Під час останнього етапу народження лікарі попросили мене вийти, проте уже за п’ять хвилин, коли я почув плач свого малюка, вбіг у кімнату. І майже відразу мені дали на руки мого синочка. Ці відчуття не можна ні з чим зрівняти! Я не міг стримувати своєї радості. І вважаю, що такий досвід варто пережити кожному чоловікові, який кохає свою дружину та з нетерпінням чекає на народження своєї дитини.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4289 / 1.63MB / SQL:{query_count}