З якого віку дитину можна пригощати кавуном і динею?

“У раціоні нашої сім’ї завжди є овочі та фрукти. Яблука, груші, ягоди трирічній Юліанці вже даємо, а ось кавуни і дині боїмося. Проте коли донечка бачить їх, завжди просить хоча б шматочок. Прошу сказати, з якого віку дитині можна давати кавуни та дині і який період вважають сезонним для баштанних?”
Ігор Зарічний, м. Львів
Ярослава Томків, керівник Центру дитячої гастроентерології Львівської міської дитячої клінічної лікарні:
– До трьох років кавуни і дині давати дітям не бажано. Якщо малюкові вже виповнилося три рочки, спочатку варто дати маленький шматочок стиглого і якісного продукту. Бажано, щоб це була червона м’якоть кавуна, але в жодному випадку не та, що близько від шкірки, оскільки саме в ній накопичується найбільше нітратів!
Починаючи зі середини серпня до кінця літа кавуни і дині вважають стиглими, тому їх безпечно давати навіть дітям. Головне – вибрати якісні.
Як позбутися зубного болю?

“Уночі зненацька почав боліти зуб. Біль був таким нестерпним, що я не знала, як можу сама собі допомогти. Від полоскання і пігулки анальгіну він вщух, але ненадовго. За ніч випила ще кілька таблеток і лише зранку пішла до лікаря. Підкажіть, будь ласка, що найперше треба робити, аби втамувати зубний біль?”
Ірина Камінь, м. Золочів
Ірина Мацьків, лікар-стоматолог:
– Якщо зубний біль застав зненацька, наприклад, уночі, самі не зможете зарадити цьому, але варіанти є. Насамперед варто зажити протизапальний засіб, наприклад, німесил.
Якщо біль надокучає під час прийому їжі або є припухлість, ротову порожнину треба прополоскати теплою водою, додавши 1 ст. л. солі та 1 ст. л. соди на півлітра води. Що частіше полоскатимете рот, то більше вщухатиме біль. Наприклад, при “закритому” зубі, коли є набряк, полоскати варто ще частіше – більш як десять разів на день.
Запам’ятайте: попри велику кількість засобів проти зубного болю, все ж таки треба звернутися до стоматолога. Бо навіть якщо гострий біль минув, це ще не означає, що проблему вирішено – він просто вщух до чергового загострення.
Чи шкідливо слухати музику через навушники?

“Мій 11-річний син Данило, незалежно від того, удома він чи на вулиці, увесь час слухає музику через навушники. Переважно підключає їх до плеєра, а якщо він розряджається, то до телефона. Музика така гучна, що її можуть чути всі навколо. На будь-які мої зауваження чи застереження щодо погіршення слуху він не зважає. Підкажіть, будь ласка, чи можуть у сина виникнути проблеми зі слухом?”
Адріанна Сеньків, м. Новояворівськ
Олена Владімірова, лікар-оториноларинголог:
– Постійне носіння навушників до глухоти не призведе, а ось до часткової втрати слуху так.
До 12 років користуватися навушниками дитині не те що не бажано, навіть заборонено. До цього віку кора головного мозку ще не дозріла і всі його неврологічні структури дуже чутливі до різних впливів. Після 12 років слухати музику чи текст через навушники можна не більш ніж півгодини на день, але у комфортних діапазонах, тобто в діапазонах розмовної мови. Поріг не повинен перевищувати 80 децибелів! Якщо цієї рекомендації не дотримуватись, дитина чи підліток проблем зі слухом одразу ж не матимуть. Це станеться з віком – після 25 років.
Що робити, якщо рекомендації лікаря не збігаються з інструкцією до ліків?

“Коли захворіла трирічна Злата, окрім ліжкового режиму, сімейний лікар призначив кілька препаратів і докладно розповів, як їх приймати. Перш ніж купити ліки в аптеці, прочитала до них інструкцію. В одному з препаратів знайшла розбіжності між тим, що казав лікар, і тим, що було в анотації. Скажіть, будь ласка, що робити у ситуації, коли рекомендації лікаря не співпадають з інструкцією до лікарського засобу?”
Тетяна Кликоцька, м. Львів
Леся Магоцька, лікар-педіатр:
– Інструкція містить загальні правила, яких повинні додержувати всі категорії хворих. Лікар бачить перед собою конкретного пацієнта з певною історією хвороби, тому в деяких випадках має право індивідуалізувати графік прийому. Довіряти педіатру чи ні, вирішують самі батьки.
У будь-якому випадку завжди треба уважно ознайомитися з інструкцією із застосування препарату. Якщо є розбіжності в дозуванні, призначеному лікарем і зазначеному у вкладці, варто ще раз уточнити в нього спосіб прийому і дозу. Звісно, трапляються випадки, що й лікарі можуть помилятися, тому якщо ви зауважили будь-яку невідповідність з інструкцією, не соромтеся ставити запитання, що вас цікавлять.