Усмішка на тридцять два

"Пошта" дізнавалася, чому тільки 3% жителів Львівщини мають здорові зуби

Здорові, міцні зуби та чарівна сяюча усмішка -  про це мріють не тільки зірки телеекрана, але й пересічні громадяни. Проте реалії далекі від мрій: тільки 3 - 5 % населення Львівщини може похвалитися здоровими зубами, а у понад  90 % жителів області медики діагностують карієс та його ускладнення. До того ж кількість стоматологічних захворювань серед жителів області щороку зростає. 

Стоматологів більшає,
і людей з хворими зубами також

dentist.jpgГоловний лікар Львівської обласної державної стоматологічної поліклініки Ігор Шульган повідомив "Пошті", що на теренах області склалася невтішна ситуація: проблеми з зубами мають не лише дорослі, а й діти. Медики говорять про зростання кількості випадків щелепно-лицевих аномалій серед дітей, зокрема, патологію прикусу, часткову відсутність зубів тощо. Такі проблеми виявляють у 56 % дітей. 

У більшості населення Львівщини виявляють захворювання пародонту і слизових оболонок ротової порожнини. Ще одним тривожним сигналом є зростання кількості злоякісних новоутворень, серед них - злоякісні ураження губи (85,7 випадку на 100 тис. населення), слизової та ротової порожнини (26,3 випадку на 100 тис. осіб). Окрім того, наголошують медики, у  80 - 100% випадків літні люди потребують зубного протезування.

Головними чинниками, які спричиняють збільшення стоматологічних захворювань, медики  називають біологічні причини, генотип, психоемоційні особливості стану людини, вплив природно-географічних чинників: повітря, ґрунту, води, зокрема, недостатня кількість солей фтору у воді, екологія. Не менш важливими є умови проживання, харчування, побут.

Хоча кількість стоматологічних кабінетів щороку зростає (на 10 тис. населення Львова припадає 12 стоматологів, в області співвідношення становить 7 на 10 тис., хоча за нормами достатньо 4 стоматологів на 10 тис. населення), кількість людей, і зокрема дітей, які повинні бути охоплені профілактичними заходами, щороку зменшується. Причина - недостатнє фінансування з боку держави, і як наслідок - кількість стоматологічних кабінетів у школах, садочках, особливо у сільській місцевості, зменшується. А обстежуватися й лікуватися у приватній клініці не кожному по кишені, та і в державних стоматологічних установах ці послуги є доволі дорогими.

Бережи зуби змалечку

То що ж робити? Аби уникнути частих візитів до кабінету стоматолога, турботу про зуби дитини слід розпочати відразу після її зачаття. Як твердить Ігор Шульган, меню вагітних жінок має бути збалансоване, різноманітне, у ньому повинно бути більше про­дуктів, в яких міститься кальцій: овочі, фрукти, молочні продукти, особливо твердий та домашній сири.

Щоб зберегти зуби дитини здоровими, її у ранньому віці треба привчати до головних правил гігієни. Вчити дитину чистити зуби щіткою і пастою треба від трьох років, бо лише тоді малеча  робитиме це свідомо.

- Багато батьків роблять помилку, коли не зважають на захворювання зубів у малих дітей, - каже головний лікар Шульган. -  Мовляв, це молочні зуби, вони все одно повипадають, то навіщо їх лікувати. От коли виростуть постійні, тоді й будемо стежити та лікувати. Але це хибна думка, бо захворювання молочних зубів, якщо їх не лікувати, можуть згодом  впливати і на постійні зуби.

Особливо уважно потрібно стежити за здоров'ям зубів у віці від 12 - 18 років, коли в організмі дитини відбуваються зміни, проходить етап формування. І на перший план, звісно, виходить гігієна ротової порожнини. Нині ринки переповнені різноманітними засобами догляду за зубами: різні пасти, ополіскувачі, спреї тощо. Які з них підходять конкретно вам? За словами стоматолога Шульгана, всі пасти поділяють на лікувальні та профілактичні. Лікувальні не можна підбирати за порадою продавця, перед тим, як її купити, варто проконсультуватися у стоматолога. Про­філактичні пасти можна обирати на власний розсуд, але, як наголошують медики,  їх  варто час від часу змінювати.

Зубну пасту потрібно постійно змінювати

- Не варто чистити зуби однією пастою впродовж тривалого часу, - каже лікар-стоматолог. - Закінчився тюбик, придбайте пасту іншої марки. А зубні щітки обов'язково треба змінювати кожні три місяці.

Цікаво, мабуть, довідатися, що при виборі зубної пасти значення має і те, в якій місцевості ви проживаєте. Якщо це фторо­­насичені райони (переважно гірська місцевість), то не слід вибирати пасту, насичену фтором. Для очищення зубів добре використовувати ополіскувачі, виготовлені на основі трав.

Ще одна важлива порада - кожна людина принаймні раз на рік повинна проходити профілактичний огляд. І справа не лише в тому, що запущені зуби важко піддаються лікуванню. Між захворюваннями зубів і внутрішніх органів людини є прямий зв'язок. Кардіологи твердять, що до них доволі часто потрапляють пацієнти зі складними захворюваннями серця, яке спровокували... хворі зуби. Адже вони - вогнище інфекцій у ротовій порожнині, які з кров'ю розносяться до інших органів. Найчастіше від них страждають серце, шлунок, нирки. Тож людина, яка не навела лад у ротовій порожнині, не може почуватися здоровою.

ДО ТЕМИ:

"Моїй донечці три роки. Передні зубки, щойно прорізавшись, почали чорніти, кришитися. Ми зверталися до лікаря, але нам сказали, що їх лікувати не треба: вони і так скоро випадуть, лише дитину мучитимемо. А одного дня раптово з'явився флюс, до того ж у такій кількості, що ми потрапили на операційний стіл. У лікарні з такими проблемами було багато дітей. Чому в такому віці швидко псуються зуби? І, головне, чи можна цьому якось запобігти?"

 Олеся Голуб, Яворівський район

Ольга Кубриш,
головний дитячий стоматолог Львівщини

- Заочно важко відповісти на ці запитання, бо треба проаналізувати весь період, починаючи від зачаття дитини: як проходила вагітність, як мама харчувалася під час виношування дитини. На формування зубів впливає також і те, на якому вигодовуванні було дитя: грудному чи штучному. Якщо на штучному, то які саме суміші давали маляті тощо. Причин дуже багато. Думка про те, що молочні зуби не варто лікувати, є помилковою. Їх обов'язково треба лікувати. До того ж до них треба ставитися так, як до постійних. Якщо мати помітила темну плямку на зубчику дитини чи щось інше спричинило занепокоєння, то не варто чекати, поки цей зуб випаде чи остаточно зіпсується, а негайно йти до дитячого стоматолога. На вулиці Пекарській, в обласній стоматологічній клініці є обласне дитяче стоматологічне відділення. У Львові дитячих стоматологічних відділень чотири: на пр. Шевченка у стоматологічних поліклініках  № 1, на вул. Петлюри у стоматполіклініці  № 3, на вул. Симоненка у стоматполіклініці № 4 і на вул. Промисловій у стоматполіклініці  № 5.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4855 / 1.6MB / SQL:{query_count}