Грип підкрадається…

Недужих на грип та ГРВІ у Львові більшає, але до епідпорога ще далеко. Медики ж закликають вакцинуватися та не нехтувати правилами гігієни!

Недужих на грип та ГРВІ у Львові більшає, але до епідпорога ще далеко. Медики ж закликають вакцинуватися та не нехтувати правилами гігієни!

Подбати про себе і про тих, хто поруч, у період, коли з настанням холодів традиційно зростає захворюваність на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, закликає начальник міського управління охорони здоров’я Володимир Зуб. За його словами, головною особливістю грипу є те, що це висококонтигіозне захворювання, тобто воно дуже легко і швидко передається від людини до людини, і насамперед спільними зусиллями можна зменшити його масштаби та запобігти ускладненням. 

Хворих більшає

Традиційно восени з похолоданням та дощовою погодою зростає рівень захворюваності на грип та ГРВІ. За словами головного медика міста, ще два тижні тому захворюваність на ГРВІ у Львові характеризувалася стабільними показниками, які не викликали жодного занепокоєння: 2800 – 3000 випадків ГРЗ лікарі реєстрували щотижня. 

Позаминулого тижня зафіксовано суттєвий приріст хворих, було зареєстровано 3640 недужих, що на 640 осіб більше, ніж попереднього тижня. Минулого тижня ця тенденція збереглася. Було зареєстровано 3833 випадки захворювання на ГРЗ. Це на 100 випадків більше, ніж на 42 тиждень 2010-го, коли було 3745.

Половину хворих становлять діти, при цьому найбільш вразливою є малеча до року та від 1 до 4 років, яких минулого тижня захворіло більш як тисяча. Тож головний медик міста радить батькам звернути особливу увагу на здоров’я своїх дітей та подбати про чужих і в жодному разі не вести дитину в садочок чи інший дитячий заклад, якщо дитина не є цілком здоровою, навіть якщо її нема з ким залишити вдома. 

Володимир Зуб зазначив, що цьогорічні показники захворюваності не є критичними. “Інтенсивний показник захворюваності у Львові становить 52,7 проти 49,6 у 42 тиждень спостереження 2010-го, а епідемічний поріг сьогодні становить 71,1. Нам ще далеко до статусу епідемії, тим не менше зростання кількості хворих змушує всіх ставати на активну позицію. Треба вживати заходів профілактики, щоб уникнути великої кількості хворих”, – сказав він.

Головний наступ – у грудні

За словами начальника міського управління охорони здоров’я, основного удару грипу слід чекати у грудні. Найбільш агресивним цьогоріч, на думку фахівців, буде вірус грипу штаму А Н3N2 “Перт”, також буде присутнім уже відомий нам, а тому не такий небезпечний А Н1N1 “Каліфорнія” та В “Брізбен”.

Медики готові до зустрічі з цим щорічним непроханим гостем. У їхньому арсеналі достатньо ефективних препаратів для боротьби з вірусом. Цілком забезпечена галузь засобами індивідуального захисту, засобами дезінфекції, а також ефективним противірусним препаратом “Таміфлю”. Із подоланням епідпорога на особливий графік роботи перейдуть усі медзаклади міста, щоб кожен міг звернутися до лікаря, пройти відповідне обстеження та отримати необхідну допомогу. 

Володимир Зуб наголосив, що сьогодні єдиним специфічним методом профілактики грипу є вакцинація і в аптеки міста вже надходять вакцини від грипу. Ті препарати, які пройшли цьогоріч реєстрацію у МОЗ України, є ефективними проти всіх трьох прогнозованих штамів. Однак зазначив, що серед  львів’ян не надто багато охочих щепитися від грипу, тож головна надія на неспецифічні методи профілактики.

Уберегти себе і близьких!

Щоб уникнути стрімкого збільшення захворюваності на ГРЗ, Володимир Зуб рекомендує потурбуватися насамперед про себе та своїх близьких: одягатися відповідно до погоди, подбати про надійне, тепле, водонепроникне взуття, адже недарма в народі кажуть, що грип починається з ніг, повноцінно харчуватися, вживати овочі, фрукти, ягоди та препарати, що сприяють загальному зміцненню імунітету.

Особливу увагу слід приділити особистій гігієні та респіраторному етикету, адже грип передається повітряно-крапельним та контактним шляхом. Потрібно мити руки не лише перед їдою, а якнайчастіше. Адже, назбиравши на поручнях громадського транспорту, дверних ручках, грошах вірус, потираємо руками носа, торкаємось очей, рота і таким чином становимо небезпеку для самих себе. Хорошим варіантом профілактики для тих, хто багато контактує з людьми та різноманітними документами чи грошима, на думку Володимира Зуба, може стати будь-який антибактеріальний гель для рук, який захистить вас на три-чотири години.  

ДО ТЕМИ

Найдешевше від грипу цього року буде вакцинуватися або гриполом (Імуноген Україна), який коштує 51,45 грн, або ваксігрипом (Санофі Пастер) – 44,25 грн. В аптечній мережі можна знайти ще й такі вакцини, як інфлувак (ЮЛГ), його ціна 79,90 грн; флюарикс (Глаксо Фарамсьютикал) – 70,86 грн; інфлексал (Berna Biotech) – 78,8 грн. 

Пам’ятати про здоров’я інших слід і тоді, коли доводиться чхати чи кашляти. Головний медик Львова радить обов’язково прикривати рота та носа хустинкою. Якщо ж так сталося, що їх немає під рукою (і таке часом буває), у жодному разі не варто це робити долонею, краще скористатися ліктьовим згином, адже з долонь вірус поширюватиметься набагато швидше.

Медики закликають не проявляти невиправданого героїзму. “Якщо захворіли на ГРЗ, залишіться удома, не йдіть на роботу. Вам треба пролікуватися, і не слід наражати на ризик колег. Закликаю роботодавців не пускати хворих працівників на роботу”, – каже Володимир Зуб. 

Він застеріг від того, щоб самим собі встановлювати діагноз, адже при перших симптомах захворювання навіть медики не можуть це зробити зі стовідсотковою впевненістю, а деякі небезпечні захворювання можуть маскуватися під грип. Для підтвердження грипу має бути висновок бактеріологічної лабораторії. Звичайно, за допомогою наявних в аптеках препаратів можна полегшити стан, але для запобігання ускладненням, які й становлять найбільшу небезпеку, цього може бути замало.   

 


Зміцнити імунітет самотужки

Продукти бджільництва. Володіють значною імуномодулюючою активністю, підсилюють місцевий імунітет, однак від них варто утриматися алергікам. Мед у таку пору буде особливо корисним у будь-якому поєднанні. Особливо актуальними є квітковий пилок та перга, прополіс. Настоянку з прополісу вживають по 10 крапель два-три рази на добу впродовж 30-40 діб.

Вітамін С – аскорбінова кислота. Сприяє ущільненню клітинних оболонок, зокрема верхніх дихальних шляхів, через які вірус грипу найчастіше проникає в організм людини. Лікувально-профілактична дія підсилюється вітаміном Р. Найбільше вітаміну С в соку квашеної капусти, у цитрусових – лимонах, мандаринах, апельсинах, грейпфрутах, а також у ягодах малини, журавлини та обліпихи. Корисний салат зі свіжої капусти з соняшниковою олією, що містить великий запас вітамінів і мікроелементів.

Йогурт і кефір. У них багато бактерій, корисних для людини. Ці бактерії називаються пробіотиками. Доведено, що йогурт, багатий цими бактеріями, підвищує імунну систему за рахунок збільшення в організмі лейкоцитів – білих кров’яних клітин. 

 

Часник та цибуля. Містять фітонциди – речовини, які перешкоджають поширенню бактерій та вірусів, підвищують опірність організму, згубно діють на патогенні мікроорганізми, що можуть спричинити зниження імунітету. Часник є натуральним антибіотиком. 

Чаї та відвари. Ягоди чорної смородини, журавлини, шипшини, малини краще засушити або заморозити, а взимку готувати вітамінні чаї. Корисний чай, до якого додають цедру лимона, перетерту з цукром. Суміш можна зберігати упродовж зими в холодильнику, споживаючи щодня з чаєм чи по 3 ч. л. на день. 

Змішайте в сухому вигляді ромашку, мати-й-мачуху, чебрець, залийте окропом, залиште настоювати кілька годин. Засіб процідіть і пийте по один-два ковтки три рази на добу. Або ж 1 ст. л. суміші (по 10 г плодів шипшини, горобини звичайної, смородини чорної, трави суниць лісових, кропиви дводомної) залити 200 мл води, витримати на водяній бані 15-20 хв., настояти 30-40 хв., процідити, відтиснути. Полівітамінний препарат приймати по 30-100 мл два-три рази на день після їди в разі підвищеної кислотності шлункового соку. В інших випадках – за 15-20 хв. до їди.

Зелений чай. Зелений чай є справжнім еліксиром здоров’я. Він багатий на вітаміни C, P, B, K, PP, мікроелементи, фтор, цинк, йод, мідь і марганець. Періодичне вживання чаю значно підвищує імунітет, запобігає виникненню хронічних захворювань і є потужним бактерицидним та протигрипозним засобом. 

Соки. Особливо корисні лимонний, апельсиновий, журавлинний, гранатовий, буряковий, морквяний. Вважається, що для того, щоб зміцнити імунітет, треба пити соки червоного кольору.

Червоний солодкий перець. Відомо, що в перці вітаміну C більше, ніж у лимоні. Перець володіє антигістамінними властивостями та полегшує дихання. Він багатий каротином, майже всіма вітамінами групи B, особливо B1 і B2. У ньому також містяться корисні цукри, ефірні олії, азотні речовини. 

Гарбуз. У гарбузі містяться вітаміни групи B, E, кальцій, вітамін C, рослинні пектини, які виводять з організму зайву сіль і запобігають підвищенню тиску. А також багато каротину та інших поживних речовин, які сприяють організму виробленню вітаміну A, що допомагає білкам регулювати зв’язок між клітинами, яка є основою імунної системи. 

Ольга Шведа 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4594 / 1.66MB / SQL:{query_count}