
Зазвичай, стикаючись із застудою, яку медики називають гострим респіраторним захворюванням, ми не квапимося звертатися до лікаря, бо певні, що самі все знаємо і впораємося. Але, як кажуть лікарі, така думка є хибною, адже за ГРЗ може ховатися небезпечна менінгококова інфекція!
Так, цьогоріч на Львівщині медики вже зафіксували 33 випадки захворювання, у чотирьох із них лікарі були безсилими перед недугою.
Як каже завідувач відділення інтенсивної терапії Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Віктор Токарєв, 28 випадків із зафіксованих в області – діти до 14 років, а найбільш вразливою до цього захворювання є малеча до п’яти років.
За словами позаштатного лікаря-епідеміолога Львівщини Наталії Тімко, традиційно зі зростанням захворюваності на грип та ГРВІ медики фіксують збільшення кількості випадків менінгококової інфекції. Задля профілактики в організованих колективах лікарі проводять обстеження на виявлення носіїв цієї інфекції. Адже часто носії не відчувають жодних симптомів недуги, залишаючись при цьому небезпечними для навколишніх. І що більше виявлять таких людей і їх пролікують, то менший ризик захворіти на цю небезпечну недугу.
Зокрема, ця хвороба може проявлятися у трьох формах, одна з яких – менінгококовий назофарингіт. Ця болячка характеризується гострим початком, підвищеною температурою тіла (38°С і вище), болем голови, нежитем, тобто має ознаки банального ГРЗ. Однак вона дуже швидко може перейти в іншу. Крім того, ця форма є дуже небезпечною для навколишніх в епідеміологічному плані, адже людина багато чхає, кашляє і є джерелом інфекції, але часто про це навіть не здогадується.
Друга форма – менінгококовий менінгіт, який супроводжується підвищенням температури, сильним головним болем. Лікарі застерігають від самостійного застосування знеболювальних та жарознижувальних препаратів, особливо якщо на сильний біль голови скаржиться дитина!
Найбільш небезпечною є менінгококоцемія, яка має блискавичну форму, при якій перебіг хвороби може тривати 6-12 годин. Симптоми – закидання голови, блювота, у немовлят пульсація тім’ячка, висип на тілі. У такому випадку варто негайно викликати “швидку”.
Водночас пам’ятайте, що при будь-якому ГРЗ необхідно звернутися до лікаря, бо тільки він може встановити правильний діагноз. “Коли медики наполягають на госпіталізації, не слід відмовлятися, це може врятувати життя дитини. Адже за першими симптомами навіть лікар не завжди може встановити правильний діагноз. І навіть якщо “швидка” поїхала, встановивши діагноз ГРЗ, а на шкірі з’явився висип, слід якнайшвидше дістатися лікарні. Бо, коли є висипи, відлік йде на години”, – каже завідувач відділення інтенсивної терапії Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Віктор Токарєв.
ДО ТЕМИ
Лікарі наголошують: ранні стадії хвороби добре піддаються лікуванню та завершуються повним одужанням. Тому, якщо є найменша підозра, слід негайно звернутися по меддопомогу. Вчасне виявлення хвороби допоможе уникнути незворотних ускладнень, збереже здоров’я, а в деяких випадках і життя!
|