Шкідливі звички, вживання синтетичної їжі, випромінювання від електроприладів – піщинки, які щодня непомітно сиплються на терези здоров’я, і ми не знаємо, яка з них стане останньою та призведе до втрати рівноваги. Одним із наслідків нехтування здоров’ям може стати виникнення лімфоми – злоякісного пухлинного захворювання, що проявляється збільшенням лімфатичних вузлів у порожнинах тіла, інколи збільшенням селезінки та печінки. Суттєве місце серед причин цієї недуги посідають і побутові чинники, скажімо, препарати для боротьби зі шкідниками. Крім того, як каже провідний науковий співробітник відділення гематології ДУ “Інститут патології крові та трансфузійної медицини АМН України”, кандидат медичних наук Лесь Лукавецький, шофери, які постійно контактують з бензином та мастилами, на один із видів злоякісних лімфом хворіють удвічі частіше, ніж інші.
“Вік людини ролі не відіграє, але, що старша людина, то ймовірніше виникнення лімфом”, – зазначає Лесь Лукавецький. Злоякісне збільшення лімфатичних вузлів може з’явитися на будь-якому етапі життя людини. Так, щосекунди у людському організмі утворюються сотні тисяч злоякісних клітин, які здорова імунна система розпізнає і відразу знищує. Але у певний момент одна із них, не знищена вчасно імунним захистом, стає початком злоякісного новоутвору, який виснажує організм.
За словами співрозмовника, важливо якнайшвидше виявити проблему. Першими ознаками хвороби є втрата ваги, нічна пітливість, невмотивоване підвищення температури тіла. Збільшені лімфовузли чи пухлинні розростання люди зазвичай знаходять самостійно або при обстеженні лікаря. “При виявленні збільшеного лімфовузла слід звернутися до терапевта чи сімейного лікаря або хірурга, який при підозрі на злоякісний характер, скерує пацієнта до потрібного фахівця”, – каже гематолог. Також не варто відразу панікувати, адже пухлина може виявитися доброякісною, яка не завжди перероджується у злоякісну.
Злоякісні лімфоми поділяють на кілька видів і підвидів. До кожної з них медики підбирають відповідне лікування. Нині застосовують, як традиційну хіміо- та променеву терапію, так і сучасні надбання, які мають менш токсичний вплив на організм. Лікування сягає від тисячі до десятка тисяч гривень, а то й євро. Фінансування гематологічної служби України не покриває навіть третини від потреби в необхідних ліках. “Люди змушені лікуватися за власні кошти, гроші благодійників, родини чи друзів за кордоном або ж беруть участь у міжнародних клінічних дослідженнях”, – каже Лесь Лукавецький.
Лікування може тривати від кількох місяців до кількох років. Інколи навіть після успішного лікування відбувається рецидив. Усе залежить від організму пацієнта. “Що вищий ступінь злоякісності пухлини, то “агресивнішим” має бути лікування, а що сприятливіший прогноз, то більші надії на ефективне лікування і видужання”, – зазначає лікар. Загалом він каже, що нині діагноз злоякісна лімфома –не вирок. Захворювання можна лікувати, а головне – йому не варто піддаватися.