Чоловіче безпліддя родом із дитинства

Тарас Вівчарівський, завідувач урологічного відділення міської дитячої лікарні

Тарас Вівчарівський, завідувач урологічного відділення міської дитячої лікарні

За статистикою, нині в Україні кожна десята пара має проблеми з продовженням роду. У майже 40% проблема не в жінці, а в чоловікові. Лікарі кажуть, що лише кожному п’ятому хлопцеві не потрібно звертатися до лікаряуролога. Якщо ж лікарі виявили урологічну проблему в сина, то вкрай важливою є своєчасна та фахова медична допомога, зокрема й оперативне втручання. Так, нині майже кожен другий хлопчик потребує допомоги лікаря з приводу синехій та фімозів. На майбутнє “чоловіче” здоров’я хлопця впливають підгузки, гігієна, білизна та одяг. Важливо пам’ятати, що негативно позначаються на статевій функції постійне сидіння за комп’ютером, переїдання та ожиріння, тоді як спорт сприяє нормальному розвитку і формуванню хлопця як чоловіка. Про все це “Пошта” спілкується зі завідувачем урологічного відділення Львівської комунальної міської дитячої клінічної лікарні Тарасом Вів­чарівським.

Оперативні втручання

- Скажіть, будь ласка, чи можуть проблеми чоловіків, зокрема безпліддя, бути пов'язані з дитинством та періодом дозрівання?

- Фактично всі проблеми чоловіків, як фертильності, так і сперматогенезу, родом із дитинства. Тут украй важливими є своєчасне виявлення проблеми та адекватна медична допомога. Відповідно, батькам, попри їхню зайнятість, варто приділяти більше уваги своїм синам у цьому питанні, аби згодом вони виросли повноцінними чоловіками. Загалом батькам потрібно пам'ятати: заняття спортом та прогулянки сприяють нормальному розвитку і формуванню хлопця як чоловіка, а ось постійне сидіння за комп'ютером, переїдання та ожиріння, навпаки, згодом негативно впливають на статеву функцію.

-Чи поширені нині серед хлопців урологічні проблеми?

- Так, за останні роки маємо тенденцію до збільшення випадків, які потребують втручання уролога. Особливо це стосується синехій передньої шкірочки і фімозів. Так, лише кожному п'ятому хлопцю не потрібно звертатися до лікаряуролога. Увагу синові в урологічних питаннях варто приділяти вже від народження. Скажімо, у новонародженого хлопчика обидва яєчка мають бути в калитці, якщо їх немає, треба звертатися до уролога. У рік варто пройти контрольний огляд, адже вважається, що до року яєчка можуть опуститися самі. За рекомендаціями ВООЗ, хірургічне втручання у хлопчиків із неопущеними яєчками має бути завершено до півторарічного віку. У нас ще часто притримуються старих рекомендацій, що варто чекати до шести років. Однак при оперуванні до двох років є значно більше гарантій, що опущене хірургічним шляхом яєчко, добре розвиватиметься і правильно функціонуватиме. - А після року?

- Хлопців треба оглядати постійно, бо можуть виникати різні проблеми. Зазвичай водянки бувають від народження, але у 80% випадків до року вони минають. Тому до року ми їх не оперуємо, а вже після року вони підлягають оперативному втручанню.- Щодо фімозів також існують різні думки. Що Ви скажете з цього приводу?

- Ми радимо до року фімози не розправляти. Але потрібно розрізняти самі фімози і синехії передньої шкірочки. Фімоз - це завуження передньої шкірочки. Якщо воно спричиняє проблеми із сечовиділенням, то треба звернутися до уролога, аби він хоч трошки розширив зовнішній отвір. Мусимо забезпечити дитині комфортні умови, бо коли немає вільного виходу сечі, роздуваються сечовий міхур, нирки - постає цілий комплекс проблем. Натомість синехії передньої шкірочки - коли шкірка широка, але ніби приклеєна до головки. Загалом нині кожен другий хлопчик потребує допомоги лікаря саме з приводу синехій та фімозів. - А чи можна обійтися без оперативного втручання?

- Так. Якщо вчасно звернутися до уролога - до року чи до двох, можна обійтися поступовим розправлянням. Це роблять у кілька етапів, за потреби можна обезболити. - Чи обов'язково це робити?

- Багато батьків на це не зважають. Але ми живемо не у ХVІІІ ст. і правила гігієни мусять бути. Скажімо, в арабських країнах є обрізання - і проблем із гігієною не існує.

Гігієна - запорука здоров'я

- А якою має бути гігієна хлопців?

- Маленьких дітей купають переважно в травах. Так, шкірку треба відкочувати настільки, наскільки вона відкочується. Деякі лікарі радять туди взагалі не заглядати. Трапляється, що приходять батьки з дитиною у рік чи два, а там ще родова змазка. Тож, наскільки шкірка викочується, білі виділення треба вимивати.

- Як часто це треба робити?

- У дошкільному віці радимо мити хлопців одиндва рази на тиждень дитячим милом. Інтервал треба підбирати індивідуально, залежно від кількості виділень. Батьки мають вивчити свою дитину і знати, як часто її треба мити, щоб передня шкірка не червоніла і виділення не назбирувалися. Деякі батьки після кожного сечовиділення вважають за потрібне помити з милом, але цього не варто робити, щоб зберегти мікрофлору. А вже зі шкільного віку треба митися раз у два­три дні. Хлопці з підліткового віку мають митися щодня. Якщо дитина звикне до цього змалку, то згодом матиме куди менше проблем. Передня шкірка і головка статевого члена продукують секрет - смегму, яка має властивість накопичуватися. Ця смегма є канцерогенною, тобто може призводити до раку головки статевого члена. Окрім того, доведено, що одна з причин раку шийки матки у жінок - наявність смегми у партнера.

Підгузки лише
до року!

- Скажіть, будь ласка, як Ви ставитеся до одноразових підгузок?

- Як лікарюурологу мені дуже не подобаються дитячі одноразові підгузки, так звані памперси. Вони відіграють роль термоса. Яєчка перегріваються, їх розвиток страждає. До року я ще можу зрозуміти цю вигоду цивілізації, бо у цей час яєчка ще не ростуть, не розвиваються. Але після року дитину обов'язково потрібно привчати до горщика та уникати підгузок.

- Це стосується лише хлопців?

- Ні, як хлопців, так і дівчат. Адже діти, які у старшому віці знімають підгузки, пісяють що п'ять хвилин. Як наслідок - батьки в розпачі.

- У чому ж проблема, адже виробники запевняють, що все нормально?

- У підгузках дітям комфортно, їм добре, вони ходять задоволені. І пісяють, пісяють, пісяють... Коли ж нарешті настає час зняти підгузок, дитина продовжує пісяти часто та потрошки, бо сечовий міхур дуже маленький, він не розтягнувся. До п'яти років акт сечовиділення є безумовний - при наповненні сечового міхура надходить сигнал до сечовиділення. Коли дитина в підгузку, організм розпізнає цей сигнал на 510 мл, а не на 50 чи 100, як мало би бути відповідно до віку. Досить часто ми змушені лікувати такі випадки, проводити фізіопроцедури. Також тривале перебування в підгузках може призводити до запарювання та запальних процесів.

Правильний одяг та білизна

- Яким має бути одяг, щоб не стати причиною неприємностей?

- Передусім вільним. Нині в моді штани, що обтягують. Яєчка є в калитці, бо там температура є на градусдва нижчою за температуру тіла. І тільки в тих умовах яєчка добре ростуть, розвиваються і працюють. Так, тривале сидіння перед комп'ютером чи телевізором, до того ж у тісному одязі, призводить до перегрівання яєчок. Якщо вони постійно перегріваються, то адекватно не ростуть і не розвиваються. Крім того, якщо дитина постійно сидить за книжкою чи комп'ютером, відбувається застій крові. Отож, варто рухатися, аби був належний кровообіг та все нормально розвивалося.  

- Звісно, важливою є і білизна. Якою вона має бути?

- З натуральної тканини і також вільна. Чомусь, як батьки, так і їхні діти, негативно ставляться до так званих "сімейок". Натомість, це правильна білизна. Звісно, це може бути й модна сучасна білизна, але лише з натуральної тканини та вільна, яка нічого не перетискає.

Час на вагу золота

- На що варто звернути увагу у період дозрівання хлопців?

- На варикоцелє - розширення вен яєчок. Це не надто поширена патологія, яка, будучи вродженою, проявляється саме в період дозрівання. Її нескладно побачити, і її виявляють хірурги на профоглядах. Та й самі хлопці тепер допитливі - читають журнали, інтернет. Але й батьки мусять звернути на це увагу. Це легко побачити - розширені вени над яєчком, "грона", як клубок змій під шкірою. Лікується це лише хірургічним методом. Зараз робимо це лапароскопічно.

- Коли можна запідозрити відставання у статевому розвитку хлопця?

- Нині куди частіше зустрічається передчасний статевий розвиток... Проте, якщо хлопцеві вже виповнилося 14 років, а немає ніякого оволосіння, були хірургічні втручання на зовнішніх статевих органах, обов'язково варто звернутися до уролога. Ми перевіряємо рівень гормонів, вносимо з ендокринологами корективи.

- Чи трапляються у хлопців дорослі проблеми?

- Дитячий вік - до 18 років. У цій віковій групі бувають орхіти (запалення яєчка), які треба лікувати з перших днів і не сподіватися, що все само собою мине. Буває, що внаслідок запалення яєчко просто пропадає, а коли це відбувається у старшому віці, то статева функція і можливість мати дітей будуть страждати. Так, коли у хлопця від народження немає одного яєчка, є високий відсоток того, що це буде повноцінний мужчина. А коли у 1418 років унаслідок якихось проблем втрачається одне яєчко, то це справді проблема.

- Що насамперед мають пояснити своїм дітям батьки?

- Що жодну травму чи неприємні відчуття не можна приховувати. Про будьяке почервоніння чи набряк варто розповісти батькам, аби вчасно звернутися до лікаря. Час відіграє важливу роль! Часто до нас звертаються запізно. Особливо, якщо є травма чи почервоніння на калитці, не можна відтягувати на 34 дні. Можуть хибно думати, що комар укусив, чи на ровері їздив та вдарився. Натомість часто трапляється перекрут яєчка. Зараз він дуже нетиповий, внутрішньооболонковий, який важко виявити без належного обстеження. Якщо яєчко перекрутилося його можна врятувати впродовж 6ти - максимум 12ти годин. Ультразвук є майже в кожній поліклініці, тож можна подивитися, чи не перекрутилося яєчко, чи є в ньому кровообіг. Звісно, найкраще прийти до дитячого уролога, який виявить справжню причину.

- Прошу сказати, у яких ще випадках варто негайно звертатися до лікаря?

- У будьякому віці при будьякому почервонінні калитки чи болю в ній. Це так званий синдром гострої калитки - гостре захворювання яєчка. Дуже часто до нас звертаються батьки на п'ятий, шостий, десятий день від початку хвороби сина, що може мати негативні наслідки в майбутньому.

- Куди потрібно звертатися і чи потрібно скерування?

- Наші фахівці приймають у консультативній поліклініці КМДКЛ із 9.00 до 16.00 (вул. Орлика, 4). Скерування не потрібне. За гострої потреби варто звертатися у приймальний покій, де чергують хірурги. За необхідності, викличуть уролога. Загалом наше урологічне відділення розраховане на 30 ліжок.

19.09.2013 11:50
http://vk.com/id137159775

доброго дня!допоможіть розібратись:моєму сину 2р 8 міс хірург виявила в нього синехію,але сказала не турбуватись і нічого, дкладаючи зусиль, не видавлювати,тільки змащувати маззю левоміколь2р 5днів.До приїзду на огляд звечору і зранку я садила дитину в ромашкову ванночку ( розправляла) і досягнули того,що достатню кількість смегми видавили.Зараз видно,ще невелику к-ть відкладених виділень під передньою шкірочкою-чи варто над цим попрацювати так як в попередній раз ,чи залишити все як є ,це не шкодить дитині?як бути?Дякую!


Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4980 / 1.7MB / SQL:{query_count}