Щеплення від брехні

Висновки Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради про причини смерті вакцинованого краматорського школяра стали інструментом для політичних звинувачень

Висновки Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради про причини смерті вакцинованого краматорського школяра стали інструментом для політичних звинувачень

scheplennja.jpg

Індійська вакцина проти кору та краснухи спровокувала в Україні другу хвилю скандалу. Він обіцяє бути гучнішим і тривалішим, ніж перший, бо цього разу до нього долучилися народні обранці з різних таборів. Одні твердять одне, другі - абсолютно протилежне. А як нам, пересічним громадянам, дітей яких планують вакцинувати, розібратися, де правда? Як відокремити зерно від полови? Народні депутати нам у цьому, як стало вже зрозуміло, ані­трохи не допоможуть, бо вони інтереси політичні, бізнесові і суто особисті поставили вище від наших. Ми з вами і наші діти лише пішаки в їхніх іграх. Мабуть, щоб дізнатися правду про якість індійської вакцини, справжню причину смерті 17-річного юнака із Краматорська, доведеться звернутися по допомогу до незалежних міжнародних організацій, бо в нашій країні її, як бачимо, не знайти.

Друга хвиля скандалу розпочалася на початку вересня, коли у ЗМІ з'явилася інформація, що  Тимчасова слідча комі­сія Верховної Ради, яку 5 червня 2008 року створили для розслідування причин смерті 17-річного Антона Тищенка з Донецької області (він помер невдовзі після щеплення індійською вакциною), дійшла висновку: причиною смерті 11-класника стала індійська вакцина від кору та краснухи. Про це журналістам заявив голова цієї комісії, народний депутат України Віктор Корж (фракція Партії регіонів). Член комісії  Вадим Колесніченко (фракція Партії регіонів), своєю чергою, повідомив, що вакцина, якою робили щеплення краматорському школяреві, не була сертифікована в Україні. Препарат випробовували в Африці. До нас же його завезли за рекомендацією ВООЗ і з порушенням українського за­конодавства. За його словами, комісія дійшла і набагато сумніших висновків - біль­шість вакцин, якими в Україні щеплять дітей і дорослих, не сертифікована.

До початку припинення кампанії масової імунізації проти кору та краснухи індійською вакциною встигли щепити 113 тис. українців, а всього завезли понад 8 млн доз. Як повідомила "Пошті" директор Центру імунобіологічних препаратів МОЗ України Ганна Мойсєєва, решту доз розвезли по регіонах. "Пошті" з достовірних джерел стало відомо, що далеко не у всіх регіонах вакцина зберігається в належних  умовах. Зіпсовану  ЮНІСЕФ,  звісно, не прийме.  За словами Ганни Мойсєєвої, тоді її просто знищать.

Епідеміолог обласної СЕС Наталія Гончар повідомила, що на Львівщину надійшло 387 тис. 540 доз.Температуру контролюють щоденно, навіть у вихідні. Вона не повинна бути вищою за +2 - +8 градусів. Начальник державної інспекції з контролю якості лікарських засобів Богдан Николайчук повідомив, що   вакцина зберігається на складах  обласної та міської СЕС. Перевірки проводять постійно, і збоїв у температурному режимі наразі не виявлено.

За тиждень до появи цієї ін­формації Всеукраїнське лікарське товариство звернулося до голови  Верховної Ради України Арсенія Яценюка з проханням перевірити відпо­від­ність законодавству умов створення та результатів діяльності Тимчасової слідчої комісії на чолі з Віктором Коржем (згодом схожу думку висловили й деякі депутати з фракції НУ-НС). Серед причин, які спонукали їх до такого кроку, чи найголовнішою була та, що саме Віктор Корж 2007 року очолював Міністерство України у справах сім'ї, молоді та спорту та координував співробітництво центральних органів виконавчої влади з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ), і саме він підписав План заходів програми діяльності ЮНІСЕФ в Україні на 2006 - 2010 роки, яким передбачено проведення додаткової імунізації проти кору та краснухи. Його підпис стоїть і під річним планом співпраці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Уряду України на 2007 рік, в якому  одним із заходів передбачена кампанія з імунізації проти кору і краснухи. Тоді ж МОЗ України розробило проект постанови Кабінету Міністрів України, який завізували Віктор Корж і колишній міністр МОЗ, а нині народний депутат, член Тимчасової слідчої комісії Юрій Гайдаєв. Тому ці люди не мають права проводити таке розслідування, й довіряти їхнім висновкам не можна.

Оперативно відреагував на заяви і міністр охорони здоров'я Василь Князевич. За його словами, в нинішній кампанії більше політики, ніж задекларованої турботи про здоров'я нації, і, м'яко кажучи, недоцільно робити гучні заяви тоді, коли ще не завершено слідство Генеральної прокуратури України та не оприлюднено її вердикту, судмедексперти ГПУ не назвали остаточного діагнозу смерті підлітка та не проведено патологоанатомічну конференцію із залученням найширшого кола вчених АМН України, фахівців МОЗ та міжнародних експертів, які б надали консолідований висновок, тощо. В країні, твердить В. Князевич,  розпочався другий етап антивакцинальної кампанії. Метою таких кампаній завжди були меркантильні бізнесові інтереси, а найчастіше - по­літичні наслідки. Передусім - це залучення електорату, який повірив у шкідливість вакцинації і готовий обирати до влади тих політиків, які нібито захистять його від щеплень. Саме таким походом за голосами у цю передвиборну пору зумовлена  шалена, добре про­фінансована і скоординована антивакцинальна кампанія.

"Офіційно повідомляю, - каже міністр, - що якість вакцини ще раз перевірена і підтверджена в Україні і в незалежній французькій експертній лабораторії. Професійно проаналізовані результати вже проведених більш як 113 тисяч щеплень, з яких зафіксовано тільки 0,007% поствакцинальних реакцій. МОЗ готове доводити свою правоту в судовому порядку як в Україні, так і в міжнародних судових інс­танціях". 

Суб'єктивний погляд

Микола Поліщук,
голова Національної ради з питань охорони здоров'я при Президентові України

Моя думка така: у цьому питанні багато політики. Розумію, що будь-яка смерть, - це трагедія і вона не повинна залишатися поза увагою. Але чому народні депутати вже більше року не можуть прийняти закон про дорожній рух, який дозволив би (якби був прийнятий) зберегти щонайменше 5 тисяч життів на рік? І нічого в цьому плані не робиться,  цей законопроект на­віть не виносять на читання. У нас щороку 110 тис. людей гинуть від тютюну, понад 40 тис. - від алкоголю, і жодної тривоги з боку депутатів Партії регіонів. Чому?

Питання про вакцинацію зараз нагнітають депутати саме Партії регіонів. Мене насторожує ось що. Перше: чому Партія регіонів не віддала жодного голосу за закон про дорожній рух? Друге. Випадок з цим хлопчиком (Антоном Тищенком - "Пошта".), а також з близько 200 дітьми, які були госпіталізовані з реакцією на вакцинацію - усі вони якраз зі східних регіонів,  де до­мінує Партія регіонів. Чому цього не спостерігалося в інших регіонах, адже там також вакцинували дітей? Третє: препарати, якими робили вакцинацію, мають прекваліфікацію ВООЗ. Так, згідно з чинним законодавством, потрібно було зареєструвати цю вакцину і в нас.  Але якщо вона має прекваліфікацію ВООЗ, то вона є якісною.

Чому депутатам від Партії регіонів вигідно подавати ситуацію саме в такому ракурсі? Щоб показати неефективну роботу уряду. І це вони вирішили зробити через смерть дитини. Думаю, що підігріває ґрунт і боротьба компаній, які виробляють вакцини. Треба показати, що ті вакцини неякісні, а ті - якісні. Не відкидаю, що тут зацікавлені й деякі фармацевтичні компанії. Я передбачаю, що тут задіяні і політичні, і бізнесові інтереси. Плануємо цього тижня провести колегію Нацради і МОЗ з цього питання. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4864 / 1.63MB / SQL:{query_count}