Влітку більшість із нас підставляє сонечку свою шкіру, очікуючи чарівної засмаги, часто задля цього їдемо у теплі краї. Проте, часто разом із засмагою отримуємо нову проблему – пігментні плями.
Причини пігментації
«Пігментні плями –це скупчення меланіну, пігменту, який забарвлює шкіру у світло коричневий колір. В деяких випадках клітини починають виробляти пігмент нерівномірно, з більшою інтенсивністю, що призводить до виникнення скупчень, які стають помітними плямками різної форми і розміру. Зазвичай найбільш вразливими є зони, які частіше зазнають дії ультрафіолету – обличчя, шия, руки і плечі. До пігментних плям належить і ластовиння», – розповідає «Пошті» лікар-дерматолог Ірина Савицька.
За словами співрозмовниці, є кілька причин появи коричнюватих плям на обличчі чи тілі. Перш за все – це генетична схильність, особливо це стосується людей, що належать до так званого першого фототипу – з молочно-білою або рожевуватою шкірою й безліччю ластовиння на ній. Їм слід бути обережними – вплив ультрафіолету призведе не до засмаги, а до утворення ще більшої кількості ластовиння й пігментних плям, а можливо і до опіку. Також пігментація можлива, як наслідок сонячного опіку шкіри. Навіть один раз отримавши опіки, є ризик поповнити ряди осіб із проблемами пігментації шкіри. Тому Ірина Савицька радить у жодному разі не порушувати режим засмагання – до 11.00 і після 16.00.
Також вагомою причиною виникнення пігментних плям є гормональні зміни в організмі: вагітність, клімакс, порушення в роботі ендокринної системи – яєчників, наднирників, щитовидної залози. При вікових змінах також зростає загроза пігментації, адже з віком шкіра стає більш сприйнятливою до сонця – навіть після невеликого опромінення ультрафіолетом можуть виникати вогнища гіперпігментації. Лікар рекомендує користуватися кремом з показником захисту від ультрафіолету не менш 50 цілий рік і за будь-якої погоди, а в сонячні дні – носити крислатий капелюх.
Зі слів лікаря, гіпер- чи гіпопігментація може бути і наслідком ушкодження або захворювання шкіри. Плями на шкірі можуть зявитися і при захворюваннях печінки, жіночих органів, порушення в роботі органів шлунково-кишкового тракту плями також можуть з’явитись. Саме тому з появою пігментації Ірина Савицька радить провести обстеження внутрішніх органів.
На останніх трьох місяцях вагітності в деяких жінок з’являються цятки на чолі й щоках, їх називають «маскою вагітності». Зазвичай ці плями зникають протягом півроку після народження дитини, але в деяких випадках «маска вагітності» може «прикрашати» обличчя молодої мами і досить довгий час - аж до декількох років. Всі види пігментних плям світлішають узимку і темніють після потрапляння на шкіру перших весняних промінчиків сонця.
Сонячні і вікові плями – найскладніші
Сьогодні існує безліч методів боротьби з пігментними плямами. Найбільш тривалого лікування вимагають сонячні й вікові плями – їх вивести найскладніше.
Косметолог Рената Юрків розповідає «Пошті», що для успішного позбавлення від пігментних плям необхідно насамперед усунути причину їхньої появи. Поки не встановлено причина появи пігментної плями, не варто сподіватися на результативність косметологічних процедур, що їх сьогодні пропонують у численних салонах. Правильний діагноз може поставити тільки лікар-дерматолог. Лікування пігментних плям, спричинених хворобами, без лікування самих хвороб може бути безрезультатним. Позбутися пігментних плям можна лише з допомогою комплексного лікування.
За її словами, найчастіше пігментація є поверхневою, тому, якщо немає проблем із внутрішніми органами, то косметологічні процедури легко позбавлять від неприємностей. «Всі процедури по видаленню пігментних плям можна умовно розділити на три види: народні методи, легкий професійний підхід і активний вплив на клітини шкіри», – розповідає Рената Юрків.
До народних методів належать будь-які домашні процедури «з холодильника» – легке відбілювання за допомогою масок з петрушкою, огірковою й лимонною водою, протирання сироваткою й іншими кисломолочними продуктами, а також фруктово-ягідні маски, які діють як легкий кислотний пілінг. Ефект від таких процедур не високий, але з появою незначної пігментації йому цілком можна надати перевагу. Для прикладу, помітно покращить вигляд шкіри щоденне застосування лимонного чи огіркового соку, або липовим чаєм (2 ч. л. на склянку окропу).
Проте, треба мати на увазі, що всі домашні засоби відбілення потрібно наносити на ніч, щоб не отримати зворотнього до очікувань ефекту. Адже деякі з їх складників, особливо природного походження, є фотосенсибілізаторами (речовини, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету). До таких речовин належать екстракт петрушки, лимона, лайма та інші.
Професійний підхід відбувається за допомогою спеціально розроблених кремів, масок, сироваток, що містять у своєму складі спеціальні речовини, які блокують утворення меланіну. Препарати є активними антиоксидантами, що захищають клітини шкіри від зовнішніх і внутрішніх токсичних впливів.
До третьої групи належать методи активного впливу на глибокі шари шкіри за допомогою високопрофесійних дермато-косметологічних процедур. Серед них: хімічний пілінг, криодеструкцію, лікування лазером і фотоомолодження. Ефективність і безпечність цих процедур залежить насамперед від закладу, який обирає пацієнт, та фаховості лікаря який встановлює діагноз та проводить процедури.
Жодного самолікування!
Однак, як зазначає дерматолог Ірина Савицька, перше і найголовніше правило при появі пігментних плям – це консультація з лікарем. Адже більшість пігментних плям з’являється через проблеми в організмі, а надлишок ультрафіолету виступає тільки як збуджуючий фактор. Тому єдине оптимальне вирішення – це усунути не саму пляму, а причину її появи. Жодного самолікування! Звичайно, є спокуса придбати відбілюючі креми, однак справді ефективними серед них є лише ті, які належать до лікувального типу косметики та мають в рівній мірі як кислоти для відбілювання, так і сонцезахисні функції. А який саме продукт з великого асортименту, що сьогодні пропонує ринок, підійде конкретно вам порадить саме дерматолог, а не консультант у магазині».
Як врізки:
Більшість пігментних плям з’являється через проблеми в організмі, а надлишок ультрафіолету виступає тільки як збуджуючий фактор
«Маска вагітності» може «прикрашати» обличчя молодої мами аж до декількох років
Серед кремів, що відбілюють, ефективними є лише ті, що належать до лікувального типу косметики
До теми:
Відбілювальні маски
****
Вичавлений сік цибулі змішати з рівною кількістю рідкого меду. Суміш нанести на шкіру на 15–20 хв., знімати маску спочатку вологим, потім сухим тампоном. Для жирної шкіри сік змішати навпіл зі столовим оцтом. Змочену серветку накласти на 15 хв. Процедуру робити щодня, до помітного збліднення пігментних плям.
****
2 ч. л. пшеничного або рисового борошна змішайти з 1 ч. л. столового оцту і 1 ч. л. меду, щоб вийшла м’яка, схожа на пасту, маса. Маску накласти на обличчя тонким рівним шаром. Через 15–30 хвилин її потрібно зняти сухим ватним тампоном і вмитися прохолодною водою.
***
Сік одного лимона змішати з 2 ст. л. меду. Просочити сумішшю марлеву серветку, накладати на ділянку шкіри, через 15–20 хвилин змити теплою водою. Суміш можна зберігати в холодильнику тиждень.
***
Натертий хрін, настояний на 8% розчині оцту в темному місці протягом 5–6 днів, відфільтрувати і розвести навпіл з водою. Також можна застосовувати сік хрону наполовину розведений з водою.