Правильні сонячні ванни

“Пошта” довідувалася у фахівця, кому сонце на користь, а кому шкодить, а також яку небезпеку може спричинити чарівна засмага. Біла шкіра здавна цінувалася, була ознакою аристократичності. В минулому столітті увійшла в моду засмага, люди почали роздягатися, підставляти своє тіло сонячним променям.

Біла шкіра здавна цінувалася, була ознакою аристократичності. В минулому столітті увійшла в моду засмага, люди почали роздягатися, підставляти своє тіло сонячним променям. Проте, як розповіла “Пошті” лікар-дерматолог Ірина Шаркань, засмага – це гарно, але не надовго, і, на жаль, наслідки надмірної інсоляції можуть бути досить неприємними, а навіть загрожувати здоров’ю, адже між корисною і шкідливою дією ультрафіолету дуже тонка грань.
“Справді, сонце відіграє особливо важливу роль для нашого здоров’я – це і синтез вітаміну Д, який  необхідний для організму, це і вироблення антидепресанту – мелатоніну, від чого в нас покращується настрій. Проте надмірна дія ультрафіолету на організм має негативні наслідки”, – каже вона. 
Увага, канцероген!
За словами лікаря, ультрафіолет має спектри А, В і С. До поверхні землі доходить А і В. Хвилі ультрафіолету А м’якші, але вони глибоко проникають у шкіру, не викликають опіків. Ультрафіолет В несе в собі високу енергію, хвилі є короткими, вони проникають до базальної мембрани, тобто верхніх шарів шкіри, епідермісу і дають найбільшу засмагу та спричиняють опіки на шкірі.
У 60-х роках почали випускати сонцезахисні креми, які блокували дію ультрафіолету В. Проте, як зазначає фахівець, саме ультрафіолет В зупиняє людину під час засмагання, бо через певний час виникає почервоніння, печія і людина намагається сховатися від сонця. А при застосуванні таких кремів людина могла тривалий час бути на сонці, але не мати цих неприємних сигнальних відчуттів. Лущення, облізання шкіри є наслідком сонячного опіку. Це захисна реакція організму, тобто ультрафіолетом В пошкоджуються верхні шари шкіри, які відторгуються організмом. Коли ж є глибоке пошкодження дерми (ультрафіолет А), то ці клітини не відторгуються, вони залишаються і можуть спричинити негативні наслідки в майбутньому.
І саме з цим багато фахівців пов’язують сьогодні пік захворюваності на рак шкіри і меланому. Саме ультрафіолет А є тим канцерогеном, який проникає в глибокі шари шкіри, пошкоджує ДНК клітин, а клітина з пошкодженою ДНК може дати неправильний або раковий ріст клітин. Сьогодні доведено, що не стільки ультрафіолет В, скільки А спричиняє рак шкіри, такий як плоскоклітинна карцинома, базальноклітинна карцинома, меланома. Тому невдовзі почали створювати сонцезахисні креми, які захищають і від ультрафіолету А.
Фотостаріння
Ми хочемо гарно виглядати, і нам здається, що засмага нас прикрашає, проте, як зауважує лікар, це не зовсім так. Бо надмірна дія ультрафіолету призводить до фотостаріння шкіри. “Фотостаріння є сьогодні дуже актуальним моментом, адже його можна побачити вже у 25 років, – каже Ірина Шаркань. – Звичайно, все залежить від індивідуальної структури шкіри, але такі прояви, як дрібнозморшкуватий тип старіння, шорсткість шкіри, пігментні плями – сонячні лентіго, кератоми в старшому віці, дряблість, в’ялість і т.д. мають за причину дію ультрафіолету. Він, проникаючи в глибокі шари шкіри, здатен руйнувати колагенові та еластинові волокна. Треба пам’ятати, що наша шкіра нічого не забуває, імунна пам'ять шкіри зберігає все від першого дня. Якщо ДНК-клітина була пошкоджена, то навіть якщо людина останні роки відмовлялася від сонця,  вона не застрахована від неприємностей. І коли імунна система десь дасть слабинку, то та клітина може почати розмножуватися, причому неправильно.
Діти і сонце
Для дітей дуже важливо перебувати на вулиці, на свіжому повітрі, але потрібно їх забирати зі сонячних місць. Дитяча шкіра більш вразлива до сонця, тому вона потребує особливої уваги. Один опік з міхурами в дитинстві збільшує ризик утворення меланоми в майбутньому вдвічі.
Ірина Шаркань радить батькам не виносити дітей до року на пряме сонячне проміння, воно має бути розсіяне – під деревами, в затінку дитина отримає потрібну їй для запобігання розвитку рахіту дозу ультрафіолету. Не потрібно тримати дитину на постійному сонці навіть короткий час, і в жодному разі не вкладати спати на сонці, це може призвести до перегріву, системних захворювань, а навіть до пограничних станів.
Дітям старше року потрібно ховати плечі, руки, голову, вважати, щоб сонце не потрапляло на очі, іноді у діток навіть буває опік рогівки.
Кому сонце допоможе, а кому – нашкодить
За словами фахівця, мудре перебування на сонці корисне при світлочутливих дерматозах. Насамперед сюди належить псоріаз (за винятком літньої форми), проте є проблема, що ці люди, комплексуючи,  намагаються уникати відкривати вражені ділянки шкіри. Проте сонячний опік – це травма для шкіри, і на його місці при наявності захворювання можуть проявлятися нові елементи. Позитивний вплив ультрафіолет має і при захворюваннях проріго, себорейному дерматиті.
Невеликі дози ультрафіолету стимулюють імунну активність шкіри, а великі навпаки її пригнічують. Звідси гнійничкові захворювання, грибкові інфекції, які часто виникають внаслідок імунодепресії.
Є люди, для яких сонце – ворог. Це ті, хто страждає від альбінізму, різних форм порфирій, вітиліго (білі плями на тілі), червоного вовчаку, розацеа (рожеві  вугрі),  акне та ін. Також є хвороби, при яких потрібно боятися сонця, наприклад пігментна ксеродерма, яка при дії ультрафіолету однозначно переходить у рак. Цим людям обов’язково потрібен блок від ультрафіолету, тому треба вибирати сонцезахисний крем високого ступеня захисту.
“У людей похилого віку часто трапляється таке захворювання, як актенічний кератоз, який проявляється у вигляді жовтуватих чи коричнюватих лусочок та кірочок на відкритих ділянках шкіри. Воно спровоковане ультрафіолетом. Часто воно з’являється на лисині у чоловіків, а також на обличчі, кистях рук. Воно досить легко лікується, але це передраковий стан (перероджується у плоскоклітинну карценому – рак шкіри, який дає метастази), тому до нього треба бути уважним, а лисину обов’язково слід захищати від сонця головним убором. Є також сонцезахисні креми, адаптовані до цього захворювання”, – каже лікар.
Що треба знати про родимки
Як розповідає Ірина Шаркань, родимки зазвичай утворюються на світлій шкірі  та, крім спадкової схильності, є наслідком дії ультрафіолету. Це неправильне відкладання пігменту, який мав би розподілитися по всій шкірі, але оскільки шкіра була вражена більшою дозою ультрафіолету, то він відклався точково.
Зазвичай, що світліша шкіра, то більше родимок на ній з’являється. Коли на шкірі більше ста родимок, це вже діагноз, сигнал, що таку шкіру потрібно особливо захищати, вона не може справитися з дією ультрафіолету і викидає свою агресію локальним місцевим пігментом. Для цієї шкіри існує ризик виникнення раку шкіри. Існує такий діагноз  як синдром диспластичного невусу – це велика кількість родимок на шкірі, асоційована з їх асиметрією, варіабельністю кольору, великими розмірами. Такі родимки схильні до переродження у злоякісний новоутвір.
Як мудро засмагати, щоб не нашкодити своєму здоров’ю, та правильно вибрати сонцезахисний крем, читайте у наступному числі “Пошти”
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4173 / 1.62MB / SQL:{query_count}