Сонце на радість

“Пошта” довідувалася у фахівця, як мудро засмагати, щоб не нашкодити своєму здоров’ю,
та правильно вибирати сонцезахисний крем

Усі ми хоче красиво виглядати і, відповідно, влітку намагаємося якнайшвидше набути привабливого, на наш погляд, смаг­лявого відтінку. Проте, як розповіла “Пошті” лікар-дерматолог Ірина Шаркань, не завжди це робимо правильно, наражаючись на небезпеку. Адже шкіра потребує уважного ставлення.
Мудра засмага
“Природою влаштовано так, що наша шкіра має власний захист – клітини меланоцити виробляють пігмент меланін, котрий і є тим сонцезахисним фактором, що утворюється у верхніх шарах шкіри і не пропускає ультрафіолет, – розповідає Ірина Шаркань. – Він просто його поглинає і далі вглиб шкіри ультрафіолет не проникає. Якщо поступово невеликими дозами ультрафіолету примушувати ці клітини працювати, виходити на сонце на кілька хвилин, шкіра потрошку засмагає і готова до сильнішої дії ультрафіолету”.
Перед поїздкою в країни з більш інтенсивним сонцем лікар радить підготувати свою шкіру поступовим звиканням. Краще починати в тіні, дати шкірі звикнути і поступово збільшувати час дії ультрафіолету – 5 хвилин, 10, 15. Себто, поступово змусити клітини меланоцити виробляти захисний фактор, який кращий за найефективніші сонцезахисні креми. Але все залежить від типу шкіри. Легке почервоніння – сигнал, що з сонця треба негайно піти і заспокоїти шкіру. Кожен із досвіду знає свій оптимальний час, бо це дуже індивідуально. Не варто сподіватися, що за роки шкіра змінилася, стала менш чутливою.
Люди зі світлими очима, волоссям, шкірою є групою ризику щодо раку шкіри. Що світліша шкіра, то більшого захисту вона потребує. І для цих людей навіть правило поступової засмаги, звикання до сонця не ефективне. Тому, знаючи про небезпеку, перед виходом на сонце потрібно прикривати шкіру одягом із довгими рукавами, капелюхом із широкими крисами та сонцезахисним кремом із захистом UVB та UVA.
Сонцезахисні креми
Як зазначає лікар, сонцезахисні креми потрібні всім, однак, є люди, які можуть без них обходитися, якщо не зловживати перебуванням на сонці, а є й ті, для котрих це необхідність. Але вибирати сонцезахисний крем потрібно не тільки за кольором кришечки і за ціною, а і брати до уваги, чи має він захист UVB та UVA. Потрібно також зважати на індивідуальні та вікові особливості шкіри. Дітям, наприклад, найбільше підходить дитячий крем. Для більш смуглої шкіри достатньо Spf10-15, для блідої – від 30.
Показник Spf (sun protection factor), який зазначається на сонцезахисних кремах, вказує на рівень блокування ультрафіолету В, рівень захисту від ультрафіолету А вказується окремо або позначається зірочками: що їх більше, то вищий захист.
Spf вказує, скільки часу людина може перебувати на сонці, тобто, якщо без крему 20 хв., то з Spf10 – 200 хв. Але за 200 хв., якщо це відпочинок біля води, купається, до неї прилипає пісок, шкіра потіє. Тому крем має бути водостійкий, він дозволяє людині бути у воді до 40 хв. і мав би не змитися. Лікар радить, незважаючи на те, що написано в інструкції зі застосування сонцезахисного крему, користуватися ним через кожні дві години, зокрема після купання.
Сьогодні є дуже багато сонцезахисних кремів. Ірина Шаркань радить їх купувати в аптеці, бо аптечні серії, хоч і дорожчі, але надійніші та безпечніші – їх краще контролюють, більше випробовують.
Блокування ультрафіолету може забезпечуватися хімічними (Spf до 50), фізичними та органічними (Spf до 100) засобами. Сьогодні випускають комбіновані креми, де є різні складові, щоб збільшити блокування і зменшити можливу побічну дію самого крему.
Фізичне блокування – креми містять оксид цинку чи титану, вони, як дзеркало, відбивають від поверхні ультрафіолет і повністю блокують шкіру від нього. Ці креми ніколи не викликають алергічних реакцій, але залишають на шкірі білий слід. Органічні чи хімічні складові не відбивають, а поглинають світло і не пропускають його далі. Ці креми можуть викликати алергічні реакції, тому людям із високим ризиком алергії перед застосуванням необхідно тестувати їх на ділянках із тонкою шкірою, наприклад на зап’ясті.
Із кремом органічного походження також небезпечно довго перебувати на сонці – під час тривалої дії ультрафіолету органічні складові крему можуть розкладатися і руйнувати клітини ще більше ніж ультрафіолет. Тому крем потрібно змивати і накладати знову або поверх попереднього шару, щоб верхній шар захищав від ультрафіолету не тільки шкіру, а й попередній шар крему.
Волосся також потребує захисту від сонця, щоб зберегти його здоровим та красивим, потрібно прикривати капелюхами, кепками, хустинками чи банданами або ж застосовувати сонцезахисні спреї. До речі, їх можна застосовувати і поверх одягу, якщо він легкий, а шкіра чутлива до сонця.
Варто знати
Часто косметичні засоби, а іноді навіть сонцезахисні креми можуть містити фотосенсибілізатори – речовини, які підвищують чутливість шкіри до ультрафіолету. Вони можуть викликати фототоксичні чи фотоалергічні реакції на шкірі. Тобто під їх впливом шкіра нерівномірно сприйматиме сонце, може виникнути нерівномірна пігментація, опіки, кропив’янка чи інші алергічні реакції. Іноді достатньо краплини парфумів, щоб отримати неочікувані наслідки. До таких речовин належить бергамотова олія, яку часто застосовують у парфумерії та косметології, екстракт петрушки, лимона, лайма (речовини, які зазвичай використовують для відбілювання шкіри). Якщо їсти лимон, особливо лайм, і доторкнутися шкіри, то в цьому місці виникне пігментна пляма.
Також фототоксичними чи фотосенсибілізаторами є деякі медичні препарати – чимало антибіотиків. Наприклад, застосовуючи препарати тетрациклінового ряду, сульфаніламіди та деякі інші, не можна виходити на сонце.
Є рослини, які можуть спричинити фотодерматити. Перебувати в сонячний день серед польових квітів дуже небезпечно, це може призвести до польового фотодерматиту.
Варто використовувати косметику, яка містить антиоксиданти, а саме вітаміни С, А та ін. Вони, хоч і не захищають шкіру від сонця, але допомагають мінімалізувати руйнівні наслідки ультрафіолету.

Якщо стався опік
Намагаючись якнайшвидше засмагнути, ми часом забуваємо про правила безпеки. Обгоріти можна і в похмуру вітряну погоду, адже сонце не припікає й ми втрачаємо пильність. Така погода не блокує ультрафіолету, просто відбувається його розсіювання, і воно є дуже небезпечне, бо нема тривожного “дзвіночка” і людина не ховається від сонця.
Якщо сонячного опіку не вдалося уникнути, то лікар застерігає, щоб не мастити уражену шкіру олією і не натирати спиртом. Насамперед варто застосовувати такі засоби, як крем після засмаги, які містять пантенол (зазвичай в аптеці вони стоять поряд із сонцезахисними кремами). Вони заспокоять шкіру, знімуть подразнення. Якщо не маєте ніяких засобів, допоможе холодна вода, вона заспокоїть шкіру. Підійде також такий народний засіб, як кисле молоко.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4578 / 1.61MB / SQL:{query_count}