Холера поставила під загрозу курортний сезон у Криму
Холера у Приазов’ї уже вклала на лікарняні ліжка 14 людей, поставила під загрозу життя і здоров’я тисяч місцевих жителів і налякала сотні тисяч туристів саме перед відкриттям курортного сезону в Криму.
Хвороба небезпечна тим, що інфекція вражає швидко, миттєво поширюється на великі території. Власне, вбиває не сама бактерія, а токсини, які вона виділяє, інтенсивно розмножуючись у кишечнику. Хімічна сполука – білковий ентеротоксин – порушує іонний обмін людини. У результаті величезна кількість води проникає у кишечник, викликає діарею і миттєве зневоднення організму. Всіх людей з розладами шлунка в Маріуполі зараз негайно госпіталізують.
Нагадаємо, що наприкінці минулого тижня санепідемслужба з’ясувала, що всі хворі їли рибу, виловлену в місці, де річка Кальміус впадає в Азовське море. Тепер основна версія – вібріон холери потрапив у море зі стічними водами наприкінці травня, коли в Маріуполі йшли рясні дощі.
Ймовірне джерело – міська каналізація. Досить одного хворого, щоб колектори стали притулком для гігантської колонії бактерій, яка потім потрапляє у море. Однак чиновники про зв’язок грандіозного забруднення води і спалахи холери поки що мовчать. Провину за спалах інфекції чиновники поклали на дощі, рибу і самих хворих, які не дотримувалися елементарних правил гігієни.
Експертиза СЕС показала, що люди захворіли саме через виловлену поблизу Маріуполя рибу. Заборона поширюється на реалізацію сирої, в’яленої та копченої риби на ринках і всіх підприємствах оптової і роздрібної торгівлі Донецької області. Також заборонено продаж риби будь-якого походження без документів, які би підтверджували її безпеку, якість і походження.
Крім того, на ринках тепер не можна продавати продукти без ветсанекспертизи.
Як повідомив головний державний санітарний лікар Сергій Риженко, 16 осіб ще лікуються, двоє з них є носіями збудника холери без симптомів хвороби.
Хворі отримують лікування в холерному госпіталі. Стан їх здоров’я стабільний, відзначається позитивна динаміка. За даними Держсанепідслужби, для перевірки на холеру відібрано більше 2000 взірців питної води, морської води, води відкритих водоймищ, харчових продуктів, зокрема риби та морепродуктів. Риженко наголосив, що така кількість досліджень є виправданою, у пробах риби (селява) та стічної води вже виділяється холерний вібріон О1 серогрупи, біовар Ель-Тор, серовар Огава, який може бути причиною захворювання людей. Також фахівці міської СЕС здійснюють комплекс санітарно-гігієнічних та протиепідемічних заходів, активно виявляють хворих на гострі кишкові інфекції та розлади шлунка.
Тим часом фахівці Одеської обласної санітарно-епідеміологічної служби почали відбір проб води для перевірки на наявність холери в Одесі та області. Пошук холери також почався і на півострові Крим.
Масштабні перевірки відбувають і в Донецькій області. Зокрема, на Азовському побережжі, у зв’язку зі спалахом холери в Маріуполі, лікарі СЕС перевірили більш як 360 об’єктів підвищеного епідризику, і на 163-х виявили санітарні порушення і склали протоколи.
За результатами перевірок об’єктів підвищеного епідризику СЕС було накладено 17 фінансових санкцій, припинено експлуатацію 21 об’єкта, на 14-ти обмежено асортимент продукції, знято з реалізації близько 480 кг харчових продуктів, усунено від роботи 38 працівників.