“Пошта” довідалася, що варто робити, аби цієї пори почуватися бадьорими і радісними
Надворі – середина квітня, а ми ніяк не можемо звільнитися від утоми: швидко вибиваємося з сил, працездатність знижується, скаржимося на головні болі, постійно хочеться спати. Багатьом, окрім поганого самопочуття, дошкуляють ще й хронічні недуги, які нині загострилися.
Дедалі більше людей, серед яких чимало молодих, реагує на зміну погоди, перепади атмосферного тиску, магнітні бурі. А ми так сподівалися, що переживемо зиму і навесні буде значно краще. Чому ніяк не можна позбутися весняної втоми? Як допомогти організму вийти з цього стану? Маємо надію, що поради лікаря-фітотерапевта Бориса Скачка допоможуть читачам “Пошти” суттєво поліпшити самопочуття і водночас поправити стан здоров’я.
Судинам погано через нестачу вітамінів і мікроелементів
– Погода завжди випробовувала нас. Проаналізуйте, що відбувалося минулими вихідними: то за вікном здіймалася хурделиця, а буквально через годину вже було чисте небо і яскраве сонце. Невдовзі небо затягло хмарами і пішов проливний дощ, – каже лікар Скачко. – І ці природні картинки змінювалися почергово впродовж усього дня. А за зміною погоди стоїть зміна атмосферного тиску. І якщо судинна система такі зміни витримує, то людина цих стрибків не відчуває. Коли ж ні, то виникають проблеми.
Чому в одних судинна система стійка до таких стрибків, а в інших – ні? Судини не витримують тоді, каже фітотерапевт, коли в організмі є дефіцит вітамінів і мікроелементів. Тож організм не може і в звичайних умовах справитися, забезпечити обмін речовин на клітинному рівні. А зміна погоди лише посилює цей фактор. Весняна втома свідчить про те, що до цього раціон харчування людини не був збалансований. А навесні в овочах і фруктах, що залишилися після зими, значно менше вітамінів і мікроелементів. І підживлення організму за допомогою їжі знижується. Дехто намагається поповнити запаси вітамінів ранніми овочами, але це, за словами медика, хибний шлях, бо у ранній городині більше “хімії”, ніж корисних елементів.
То що ж робити? Саме час дістати заморожені ягоди, фрукти. З’явилася черемша, яка надзвичайно багата на вітаміни, мікроелементи. Її можна спокійно додавати до салатів, супів, борщів, посипати нею гарніри.
– Але слід пам’ятати, що це пряна рослина, містить багато ефірних олій, які подразнюють шлунок, – застерігає фітотерапевт. – Вона спричиняє підвищене виділення шлункового соку, тож тим, у кого підвищена кислотність, є проблеми зі шлунково-кишковим трактом, слід споживати її обережно. Щоб не викликати печії, черемшу потрібно їсти з вареним яйцем, сиром, використовувати як додаток до салату. Можна вирощувати на підвіконні цибулю, часник. Якщо у вас на дачі росте молода кропива, кульбаба, вони також чудово підійдуть до салатів. Ці молоді рослини багаті на вітаміни й мікроелементи.
Щодо синтетичних вітамінів, то, як кажуть, на безриб’ї і рак риба. Але перш, ніж викласти за них кругленьку суму, варто знати, що вони засвоюються не повністю. Якщо з продуктів харчування організм засвоює вітаміни на 90% , то аптечні – лише на 40%. Але краще не доводити себе до такого стану, коли вже необхідно вживати синтетичні вітаміни, каже лікар Скачко.
Поповнити дефіцит вітамінів і мікроелементів можна без проблем у домашніх умовах. Концентрований варіант природних вітамінів – пророщена пшениця.
– Але пророщувати її слід не один день, як багато хто робить, а хоч би три-чотири дні, – каже фітотерапевт. – Вона тоді смачніша, корисніша. Крохмаль розщеплюється до звичайного цукру, і пшениця стає м’якою і солодкою. Проростити її дуже просто: промити, викласти одним шаром в якусь посудину і залити водою так, аби вона повністю покривала зернини. Якщо у приміщенні дуже сухо, то можна посудину накрити марлею або легкою тканиною.
Синдром утоми залежить від роботи мозку
Чому втомлюється людина? Бо мозку чогось бракує для активності. Обмін речовин впливає на втомлюваність насамперед мозку. Весняні депресії виникають тому, що мозок недоотримує поживних речовин, які потрібні для роботи. Наскільки він їх отримує, настільки і зберігає активність. Тому синдром утоми залежить від активності головного мозку.
Нині один із факторів, який впливає на активність мозку, вже спрацювує – збільшується світловий день. Але через похмуру погоду сонця зараз ще не надто багато. Тому коли робота у вас точна, творча, мусите забезпечити собі й багато світла. Бо коли людина перебуває в напівтемному приміщенні, то годі чекати від неї творчих злетів.
Фітотерапевт радить протриматися ще трохи, бо, як тільки на деревах з’явиться зелене листя, жити стане значно легше, веселіше. Зелений колір – гармонізатор обмінних процесів. Недарма у райдузі зелене світло знаходиться рівно посередині.
А поки листя нема, можна самому змінити стан мозку і відігнати втому. Коли повертаєтеся додому з роботи втомлені, виснажені, влаштуйте відпочинок для мозку – зупиніть свій погляд на шматочку тканини світло-зеленого кольору або такого ж кольору фотошпалерах. Можна прямо за монітором комп’ютера повісити пейзаж, на якому зображено жовтий пісок (жовтий колір стимулює) і зелені дерева (зелений – гармонізує). І час від часу милуватися ним.
Було б добре, якби вдома хтось щодня вам робив масаж. Він додасть тілу пружність і заспокоїть нерви. Якщо ж такої можливості нема, то можна приймати контрастний душ вранці й увечері, тиск води – теж хороший масажер.
У вихідні не варто вилежуватися цілий день. Добре виспатися слід обов’язково, а решту часу провести на природі, причому відпочинок має бути активним. Не дарма кажуть, що рух – це життя, бо саме він активізує вироблення ендорфінів, адже їх не випадково називають гормонами щастя.