Коли у малюка мають прорізатися зубки?
“Коли моїй донечці виповнилося два місяці, вона стала неспокійною, почалося інтенсивне виділення слини. “Може, в неї прорізаються зубки?” – запитали ми у педіатра. Та у відповідь почули категоричне: “Ви що, зуби починають лізти лише з шести місяців”. У два з половиною місяці таки прорізалися два верхні зуби. Зараз донечці рік і три місяці, а вона вже має 16 зубів. Донечка сусідки на 10 днів старша, але має всього шість зубчиків. Опитала знайомих – ні в кого з їхній дітей у такому віці не було стільки зубчиків. То коли у дітей мають прорізатися зуби? І чи рання поява їх у моєї доньки не позначиться негативно на її зубах у майбутньому?”
Марина Сирота, м. Львів
Ольга Кубриш,
головний дитячий стоматолог Львівщини:
– Чітко визначених норм, що у такому-то віці у дитини має бути стільки-то зубчиків, нині не існує. То раніше вважалося, що зуби повинні лізти лише з шести місяців. Тепер вони можуть прорізатися і в два, і в чотири, і в дев’ять місяців. Це пов’язано з екологічною ситуацією. У більшості діток зуби прорізаються у межах норми, лише у 25% – у ненормовані терміни. Дитина, у якої в рік і три місяці є 16 зубчиків, – це норма. Через чотири-п’ять місяців у неї має бути вже 18 зубів. Не можу наразі сказати, що в іншої дівчинки, в якої у такому ж віці є всього шість зубів, це відхилення від норми. Але її варто обов’язково показати стоматологу. Він огляне дитя і, якщо буде потреба, дасть матері конкретні поради.
До речі, коли діткам виповнюється 1,5 року, їх варто раз на півроку з профілактичною метою показувати стоматологу, навіть якщо їх нічого не турбує. Дитячої стоматологічної клініки на Львівщині немає, але у стоматологічних клініках є дитячі відділення. Обласне стоматологічне дитяче відділення (у ньому є хірургічна, терапевтична, ортодонтична стоматологія і рентгенологічні обстеження) є у стоматологічній клініці на вул. Пекарській. У м. Львові дитячі відділення є у стоматологічних поліклініках №1 на просп. Шевченка, №3 на вул. Петлюри, №4 на вул. Симоненка і №5 на вул. Промисловій.
Візит до сексопатолога –
обов’язковий для майбутнього татка
“Мені 28 років, чотири роки тому одружився. Спочатку не планували народжувати дітей, бо дружина хотіла закінчити навчання в університеті. Нині навчання вже позаду, вона рік пропрацювала у фірмі, отже, час поповнювати сім’ю. Жінка ходила до лікаря, пройшла всі обстеження і каже, що готова народжувати. Але за однієї умови – що відповідні обстеження пройду і я. Мовляв, тільки тоді буде гарантія, що дитя народиться здорове. А я не розумію, навіщо мені йти до лікаря, коли почуваюся абсолютно здоровим, коли жодних проблем у мене як чоловіка нема? Розмови на цю тему вже почали переходити у сварки. Скажіть, це що захцянки нинішніх жінок?”
Андрій, м. Пустомити
Ігор Попов,
лікар сексопатолог-андролог:
– Жінка цього чоловіка має рацію на всі сто відсотків. Пропозиція обстежитися – не забаганка, а турбота матері про здоров’я майбутньої дитини. Адже є чимало інфекцій, вірусів, які певний час не дають про себе знати, немає жодних симптомів захворювання, а згодом вони можуть спровокувати викидень, патологію плаценти, стати причиною малої ваги дитини, вплинути на її розвиток тощо. Навіть якщо чоловік мав статеві стосунки лише з однією партнеркою, це ще не є гарантією, що в нього немає небезпечних вірусів чи інфекцій. Адже щороку в нас реєструють, за офіційною статистикою, 400 тис. випадків захворювання на інфекційні недуги, що передаються статевим шляхом, за неофіційною – 2 млн.
Нині є понад 20 збудників, які можуть викликати захворювання. Тому візит до сексопатолога чи андролога перед зачаттям дитини вкрай необхідний. А незручність, сором – це вчорашній день. Нинішнє покоління чоловіків, яке прагне мати здорове потомство, без вагань проходить такі обстеження.
Окрім того, сексопатолог чи андролог може провести обстеження на предмет виявлення патології сперми. Бо часто жінка лікується роками і не може завагітніти, а чоловіка до лікаря не затягнеш. Але вони мають знати – здатність до ерекції ще аж ніяк не свідчить про його здатність мати дітей.
Якщо в родині були спадкові хвороби, то обов’язково треба пройти і медико-генетичне обстеження. Лікарі тоді підкажуть, що слід зробити для того, аби ваше дитя народилося здоровим.
З немовлям можна літати літаком
“Мій чоловік родом із Харкова, а живемо ми у Львові. Нашому синові вже 10 місяців, але чоловікові батьки ще жодного разу не бачили внука і дуже просять, щоб ми до них приїхали. Плануємо поїхати на Великдень. Але з маленькою дитинкою їхати поїздом не хочемо – дорога не близька. А летіти літаком відмовляють знайомі. Кажуть, що немовлятам не можна літати, бо перепади тиску можуть погано вплинути на їхні вушка. Мовляв, був випадок, коли дитя після перельоту втратило слух. Хотіли б почути, що думають з цього приводу спеціалісти, зокрема отоларинголог”.
Оксана Гураль, м. Львів
Микола Невмивако,
лікар-отоларинголог Львівської обласної клінічної лікарні ОхМатДит:
– Страхи, про які розповідають, – вигадка. Вік дитини аж ніяк не може бути перешкодою подорожувати літаками. Якщо у немовляти немає важкого дихання, воно спокійно дихає носиком, то немає жодних протипоказань, аби не летіти літаком до дідуся та бабусі. Якщо у малюка нежить, тоді політ варто відкласти, бо можна спровокувати у дитини запалення вушка. Якщо ж мати помітила, що у маленького і нежитю ніби нема, але дихання дещо утруднене, то тоді буквально за п’ять хвилин до злету треба закапати маляті носика дитячим “Нафтизином” – по кілька крапель у кожну ніздрю. Малюк чудово перенесе політ і батькам не треба буде зволікати з поїздкою.
Фотоспалахи не впливають на зір дитини
“Нашому синові 28 березня виповниться півроку. Ми планували зробити йому фотосесію, аби зафіксувати, який класний, веселий, часом кумедний він був у такому віці. Наші знайомі робили фотосесію донечці, вийшло все чудово. Ми вже й дитячого фотографа знайшли. Оскільки погода зараз не дуже дозволяє фотографуватися на вулиці, він запросив нас у фотостудію. Ми погодилися. Але подруга розповіла, що у фотостудії будуть використовувати спалахи, яскраве світло, що може погано вплинути на очі, зір дитини. Зараз у нього жодних проблем нема, тож побоюємося, аби їх не накликати. Хто міг би компетентно дати нам пораду?”
Оксана Квасній, м. Червоноград.
Андріана Патер,
головний дитячий офтальмолог Львівщини:
– Хвилювання батьків зрозумілі, але вони не мають реального підґрунтя. Фотоспалахи жодним чином не можуть вплинути на зір дитини. Ми навіть деякі процедури проводимо зі фотоспалахами. Тож батьки, які хочуть зафіксувати найяскравіші епізоди з життя свого малюка, можуть спокійно йти до фотосалону.