Надійний кредитор та реформатор

Місія МВФ завершила другий перегляд програми співробітництва з Україною

Місія МВФ завершила другий перегляд програми співробітництва з Україною

Про те, що Україна не є зразковим учнем демократичних перетворень, не так давно говорив голова Європарламенту Єжи Бузек. Тутешня відповідь на подібні закиди зводиться здебільшого до твердження про період важких реформ: мовляв, коли йдуть реформи (а у нас триває саме такий період), невдоволені та постраждалі (часто ще й “корупціонери”) якомога більше привертають до себе увагу. Однак, і у проведенні реформ Україну аж ніяк не назвеш еталонним екземпляром: усі значні перетворення у нашій країні ініційовані ззовні – Міжнародним валютним фондом. Ба більше, значну частину заявлених у меморандумі із МВФ реформ уже мали здійснити, а не, як насправді є, поставили в режим низького старту. Крім того, голов­ний ініціатор перетворень вітчизняної економіки таки продовжує співпрацю із нашою державою.

Візит у пошуках результатів

1 лютого до України прибула місія МВФ для другого перегляду програми співпраці з Україною. За її результатами, Фонд мав дійти висновків про успіхи України у обіцяних реформах. Хоч про це судити ще надто рано – подолано лише деклараційний рубіж. До прикладу, у меморандумі між МВФ та Україною зазначено, що відновлення стягнення пені за невчасну оплату комунальних послуг мало відбутися до кінця вересня минулого року, насправді ж закон про тимчасову заборону стягнення пені скасували посеред грудня, а розмір пені лише нещодавно прописали у законопроекті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ (дивіться номер “Пошти” за 15 лютого).

Окрім цього, до кінця грудня українська влада мала б “ввести у дію законодавство, необхідне для запровадження пенсійної реформи”, однак тоді парламентарі лише ознайомились із законопроектом уряду. Зрештою, віце-прем’єр-міністр – міністр соціальної політики Сергій Тігіпко наприкінці січня заявив, що Україна не виконала всіх вимог МВФ, необхідних для отримання чергового траншу кредиту (хоча у серпні він заявляв, що усі розмови про можливе невиконання урядом зобов’язань є “виключно політичними”).

Газові успіхи урядовців

Зважаючи на низку невідповідностей між декларованими у меморандумі та реально втіленими заходами, урядовці під час перемовин із Фондом прагнули переглянути деякі умови угоди, зокрема, як про це заявляв прем’єр Азаров, ті, що стосуються чергового підвищення цін на газ для населення та теплокомуненерго. Незрозумілою також є ситуація з пенсійною реформою, яку вчора лише мали обговорювати під час парламентських слухань. Щодо газу, то у меморандумі між Україною та МВФ зазначено, що чергове підняття цін на газ має відбутися у квітні. Однак до прибуття місії Фонду до України Азаров частенько заявляв, що уряд ратуватиме за те, щоб підвищення тарифів відбувалось у кілька етапів, позаяк цього року немає необхідності раптового зростання цін.

І Фонд підтримав ідею урядовців (хоча це один із ключових пунктів меморандуму, про поступки у якому раніше навіть не вели розмов). Тож на початку тижня урядовці радо повідомили, що за більшістю пунктів меморандуму сторони досягнули компромісів. Зокрема – не буде разового підняття тарифів на газ, позаяк це відбуватиметься поступово і повільно: підвищення відбудеться орієнтовно на початку липня і проходитиме у три етапи (сумарно ціна на газ зросте таки на 50%).

Обговорили і Пенсійну реформу

За підсумками переговорів із українськими урядовцями, глава місії Фонду Танос Арванітіс повідомив, що до березня законопроект про пенсійну реформу перетворять у закон. Однак і тут чимало темних місць. Раніше Сергій Тігіпко декларував намір забрати проект закону із парламенту, аби внести до нього деякі правки, які є наслідком громадського обговорення та перемовин із профспілками. Нещодавно Азаров відкинув такі наміри: проігно­рувавши профспілки та громадян, він повідомив, що якщо опозиція запропонує конструктивні правки, то уряд внесе їх у текст документа. Тобто попереднє обговорення наразі не враховується. Це ще більш дивно, оскільки, за інформацією прес-служби Міністерства соцполітики, під час обговорення реформи до міністерства та Пенсійного фонду надійшло майже 12 100 звернень від підприємств, установ, організацій та громадян.

Однак реальний стан справ ми побачимо уже після парламентських слухань та під час підготовки законопроекту до другого читання.

Наразі ж глава місії Фонду задоволений і напрямом реформ, і їх темпом: “Запроваджувана за підтримки угоди stand by економічна програма влади в цілому рухається у правильному напрямі... З метою заохочення економічної активності та поліпшення життєвого рівня потрібно підтримувати нинішній темп впровадження економічних реформ”, – цитує слова Арванітіса “Інтерфакс-Україна”.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4391 / 1.58MB / SQL:{query_count}