Валєрій Соловєй, доктор філософських наук, професор, про «європейськість» Росії і перспективи наших стосунків
Відомий російський політичний аналітик, автор низки книг та статей про Україну, колишній експерт „Горбачов-Фонду" Валєрій Соловєй в інтерв'ю "Пошті" розповів про те, що довіру між країнами можна відновити, як і досягти взаєморозуміння та поваги одне одного. Його погляд на полагодження проблеми - нестандартний, оригінальний, по-журналістському ексклюзивний, тому ми вирішили, що його думки можуть зацікавити наших читачів.
- Пане Валерію, в одній зі своїх статей ви твердили, що Україна без Росії може стати самодостатньою державою, а ось Росія без України ніколи не стане імперією...
- Україна для Росії була не просто важливою складовою імперії. Вона служила для Москви мостом, шляхом на Захід. Свою "європейськість" Росія доводила лише тим, що до її складу входила Україна. Коли Україна піде на Захід, то Росія потрапить в оточення лімітрофних (окраїнних - "Пошта") держав. Щойно Лукашенко піде, а це станеться неодмінно, Білорусь швидко інтегрується у Європу.
- Що очікує Україну?
- Україна не може перебувати у проміжному стані, точніше, бути рівновіддаленою від двох центрів сили - Європи та Росії. Вона обов'язково дрейфуватиме, залежно від політичної волі її провідників, у той чи інший бік. Та нині дрейф Києва на Захід посилюється, це можна зауважити не так через політичні заяви, як за економічними інтересами, планами, реальними проектами. Вже нині для України Європа є важливішим ринком, ніж Росія. Хоча, в принципі, і в Росії, і в Україні еліти орієнтуються на західні стандарти.
Україна активніше працює із Заходом. Прозахідна соціалізація України відбувається з великою допомогою Європи. А в Росії "п'ятихвилинки ненависті", телеведучий, на кшталт Лєонтьєва тільки відштовхують український істеблішмент та обивателів від усього російського. В українську еліту, особливо у її молоду когорту, вкладено європейські гроші, освіту, увагу.
- Але Україна і Росія довго жили в одній державі. Здавалося б, Москва має більше надій на те, щоб Україна залишалася проросійською...
- Болгарія, Чехія - також слов'янські країни, однак вони успішно інтегруються в європейську цивілізацію. Історія погана, а, може, добра тим, що рано чи пізно вона закінчується, поступаючись іншій історії. Росія втратила шанс зберегти Україну на орбіті свого впливу. Цей вплив полягає не в ультиматумах і газовому шантажі, а, безумовно, в культурній царині.
- Цікаво, а в яких формах можливий такий вплив Росії на Україну?
- Кажучи "культура", я маю на увазі все, що відбувається не в матеріальній чи економічній сфері. Це психологія, мова, традиція, ментальність. Для того, аби Україна для Росії стала союзником, потрібна державна стратегія, цілеспрямовані зусилля.
Мусимо ж бути відвертими - Росія не є надто привабливою зараз. Україна у політичному сенсі - вільніша, демократична країна. Поза тим, політична непривабливість - не найголовніше. Заважає культурно-ідеологічна агресія. Росія сьогодні має імідж похмурої країни дуже похмурих людей.
У Росії панує доволі важкий, агресивний дух, аби зрозуміти це, варто перетнути державний кордон. Я часто називаю Росію "територією взаємної ненависті". У будь-якому випадку, у великих містах люди якось недоброзичливо ставляться один до одного. У Москві - точно. У Києві почуваєш себе набагато спокійніше і розслабленіше.
Російська еліта постійно хибувала на комплекс вищості щодо України. Вона вважає українську мову "недоробленою російською", українську культуру - ерзац-культурою, культурою другого сорту. Ця зневага ображає не тільки українців, що живуть в Україні, але й багатьох росіян, громадян Росії.
- Вас - політичного аналітика - не лякає парламентський хаос в Україні, протиріччя між гілками української влади та українськими лідерами?
- Ну, й що? В Італії після війни змінилися десятки урядів. Це не завадило Італії стати однією з найрозвинутіших країн Європи. Український бедлам - це етап, якого неможливо уникнути в житті країни, де постає демократія. Він забезпечує вільну конкуренцію.
- Україна і Росія намагаються активно співпрацювати з Європою. Що означає "бути прийнятим у Європі"? Що означає "стати європейською країною"?
- Не варто забувати про різницю потенціалів. Україна може стати частиною Європи, Росія - ні. Україна може стати членом НАТО, але увійти в Європейський Союз - дуже віддалена перспектива України. Росія - самодостатня країна, традиційно мислить себе за центр незалежної та самостійної сили. Москва не піде на прийняття європейських стандартів, зрозуміло, не споживчих, а політичних. Хоча "конкурентна демократія" була б для Росії благом.
Росія не має жодних шансів бути інтегрованою в Європу, для цього достатньо поглянути на географічну мапу. До того ж європейці не сприймають Росію як Європу. Навіть Польща мала проблеми із входженням у ментальну мапу Європи, в України з цим ще більше проблем. Запитайте у європейського професора: яка найбільша європейська країна? Географічний радикал скаже - Польща. Геополітичний екстреміст - Україна. Але ніхто не зважиться сказати, що Росія - європейська держава.
- Чи могли б ви прокоментувати слова Ющенка: "Ми вступаємо до НАТО, бо самотужки Україна не може гарантувати власну безпеку"?
- Для цього потрібно, щоб російські політичні лідери задекларували і підписали міждержавні угоди про те, що Росія стає гарантом безпеки України. Але Ющенко дражнить Москву і, схоже, навмисно. Я переконаний, що з боку Росії немає військової загрози.
- А заяви Лужкова про те, що Росія мусить відібрати Севастополь? До того ж, пам'ятаєте, силоміць...
- Лужков - це мер Москви, а не носій офіційної позиції Росії.
- Але ж МЗС Росії підтримало московського міського голову. Так американці колись казали про нікарагуанського диктатора Нор'єгу: "Він негідник, але наш негідник".
- Знаєте, найвитонченіші російські конспірологи кажуть, що своїми вчинками Юрій Лужков "підгадив" нинішньому російському президентові Дмітрію Мєдвєдєву. Якби Росія захотіла стимулювати сепаратистські тендеції в Криму, то, певне, легко б це зробила. Та офіційний Кремль цього не робить і навряд чи робитиме. Незалежність України - вже не так правовий, а, найперше, ментальний факт. У Донбасі також за незалежність, як і в Західній Україні. Україна як суверенна, самостійна держава відбулася.
- Зараз в Росії міркують: ось через рік Ющенко і його націоналістична команда підуть, а з новими лідерами України можна буде домовитися...
- На українській політичній сцені я не бачу радикально проросійського політика, який б міг стати Президентом України.
- Та, мабуть, варто погодитися, що Юлія Тимошенко - прагматичніша постать і вона розуміється на торгівлі газом. На недавньому саміті у Мінську вона знайшла спільну мову з Путіним.
- Якщо Тимошенко стане Президентом України, то навряд чи поступ України на Захід загальмує. Правда, він стане витонченішим і завуальованішим. За західним вектором України приховано фундаментальні інтереси.
- На ваш погляд, 2009-го за президентську владу, як і колись, змагатимуться Тимошенко, Ющенко, Янукович. Чи можна політтехнологічно "розкрутити" іншого політика"?
- Не бачу в Україні політиків, які були б настільки популярні, як ті, що ви згадали. Гадаю, найбільші шанси має Тимошенко. Вона володіє колосальною політичною інтуїцією. Вона - єдиний чоловік в українській політиці.