В Україні щороку понад 3 млн дітей стають жертвами чи свідками домашнього насильства
За неофіційною статистикою, в Україні більш ніж три мільйони дітей щороку стають свідками або жертвами домашнього насильства. Більшість із них зазнає важких психологічних травм, замикається в собі, має суїцидальні нахили й занижену самооцінку. Дослідження свідчать про те, що діти, які зазнали насильства чи стали його свідками, за своїм психологічним станом можуть бути прирівняні до учасників бойових дій. За даними Інституту соціологічних досліджень НАН України, 68% жінок в Україні зазнають знущання в сім’ї, з них чверть “як правило” або “часто” потерпає від побоїв, а до міліції звертається лише кожна шоста жертва, і то аж після 15-20 побою. У більшості випадків діти стають глядачами та учасниками сімейних порахунків.
Побутує думка, що насильство в родинах, жорстоке поводження з дітьми, недбале ставлення – це проблема тільки неблагополучних родин і майже завжди сімейне насильство пов’язане з пияцтвом і бідністю. Однак, як показують дослідження, насильство в сім’ї властиве для всіх соціальних груп і не залежить від економічного становища родини в цілому. Так, результати одного з опитувань, проведеного серед членів матеріально забезпечених родин, свідчать: 22% опитаних вважають, що застосування тілесних покарань до дитини є доцільним завжди, коли дитина поводить себе “погано”, ще 50% готові застосовувати фізичний вплив у вихованні в окремих випадках. І лише 28% вважають неприпустимими такі методи в жодному разі. Цікаво, що в дитинстві респонденти самі зазнавали тілесних покарань. Опитування також показало, що існує значний дефіцит знань про альтернативні побиттю засоби виховання та впливу на дітей.
За офіційною інформацією МВС України, сьогодні на офіційному обліку органів внутрішніх справ за вчинення насилля перебуває 97,7 тисячі осіб, а на Львівщині – 6,7 тис. осіб, серед яких 3226 осіб поставлені на облік за вісім місяців 2010 року, з них 1512 – за фізичне, 1702 – за психологічне та 13 – за економічне насилля.
З метою актуалізувати роботу у сфері подолання та профілактики домашнього насильства, активізувати об’єднання зусиль різних відомств та структур у Львові відбулося засідання “круглого столу”, організоване Державним науково-дослідним інститутом МВС України та Сумським міським кризовим центром. У ньому взяли участь науковці, представники кримінальної міліції у справах дітей західного регіону, органів влади та громадських організацій. На думку організаторів, хоч основне навантаження щодо запобігання, виявлення та розкриття злочинів, вчинених стосовно дітей, лягає на кримінальну міліцію у справах дітей, тільки спільними зусиллями державних, правоохоронних органів та за широкого залучення громадських, соціальних організацій та самоврядування на місцях можна вирішити проблему домашнього насильства.
Ольга Хворостовська