Міська влада Одеси невдовзі має розглянути питання про запровадження нової пам’ятної дати – Дня російської мови. Громадське об’єднання “Дозор” звернулося до губернатора Одеської області Едуарда Матвійчука, а також до голів низки депутатських фракцій місцевої обласної ради з пропозицією на наступній сесії ухвалити рішення щодо затвердження на обласному рівні нового свята. Відзначатиметься воно 6 червня, у день народження Олександра Пушкіна.
За словами Володимира Чіркіна, голови прес-служби Громадянського об’єднання “Дозор”, День російської мови вже святкується в деяких регіонах України. Зокрема, відповідне рішення ухвалили Харківська і Донецька обласні ради і Верховна рада Криму. “За даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року, російську мову назвали рідною 41,9% жителів Одеської області. Таким чином, традиція святкування Дня російської мови 6 червня буде сприяти культурному розвитку регіону, задасть нові напрями у міжрегіональній співпраці в культурній сфері, а також посприяє встановленню міжнаціональної злагоди”, – відзначив Чіркін.
Нагадаємо, нещодавно депутатська більшість Одеської облради, у ядро якої входять фракції Партії регіонів, ПСПУ і Партії пенсіонерів, заблокували ухвалення “Програми розвитку української мови, української культури і історичної свідомості громадян України на території Одеської області в 2010 – 2014 роках”, запропонованої фракцією БЮТ.
На виступ лідера фракції БЮТ в облраді Сергія Веселова, який наголосив, що ухвалення цієї програми “позитивно вплине на розвиток української мови і культури” в зрусифікованому регіоні, негативно зреагували функціонери ПСПУ і Партії регіонів. За виділення на цю програму 1,2 млн грн проголосували лише 32 депутати з фракцій БЮТ, “Нашої України” і групи “Відродження”, решта 78 депутатів облради проголосували “проти” або утрималися. Торік Одеська облрада виділила лише на підтримку обласних друкованих ЗМІ 4,75 млн грн. Цього року на ці цілі спрямовано 5,6 млн грн. Єдиним виданням, якому в другому півріччі обласна влада відмовила у фінансовій підтримці, виявилася найстаріша на півдні України обласна україномовна газета “Чорноморські новини”.
За словами Володимира Єльченка, посла України в РФ, за часів Президента Віктора Ющенка впроваджували політику українізації. А що ж тоді робить сьогоднішня влада? Висновок напрошується один, що стрілки годинника рухаються назад, адже після президентських виборів від демократичного прориву в державі не залишилося й сліду. Чи не заведуть такі кроки сьогоднішніх правителів українську державність у глухий кут?
Губернатор Матвійчук неодноразово заявляв, що в його планах – надання російській мові офіційного статусу регіональної в Одеській області. З цього можна зробити висновок про високі шанси позитивного рішення щодо започаткування Дня російської мови.
Соломія Шавала