Заробітки на дітях

На Львівщині прокуратура області порушила 30 кримінальних справ за злісне ухилення від утримання дітей

На Львівщині прокуратура області порушила 30 кримінальних справ за злісне ухилення від утримання дітей

Горе-матері
В одному із сіл Яворівсь­кого району на двох дітей 2008 і 2009 років народження жінка отримала 24 250 грн державної допомоги, однак ні дитячого харчування, ні інших потрібних немовлятам речей за них не купувала. Покинула діток напризволяще і вела аморальний спосіб життя. Малята голодували, заробили букет хвороб, а мати постійно кудись щезала і появлялася в селі тоді, коли потрібно було отримувати гроші. Забили на сполох сусіди, сільський голова повідомив про це органи соціального захисту.

Подібний випадок трапився й у Сколівському районі, але тут за дитячі гроші пиячили мати та батько. Лише цього року пропили понад п’ять тисяч гривень із державної допомоги на дитину. Такі  випадки були й у Львові. Одна горе-мати, яка має дитинку 2009 року народження, пустила за вітром
6 тисяч 692 гривні.

До соціальної служби Галицького району звернулася бабуся дитинки, мати якої теж вела аморальний спосіб життя. Жінка прийшла з плачем і скаржилася на доньку, яка забирає дитячі гроші, тижнями не буває вдома, а дитинку лишає на бабусю, яка й утримує її зі своєї пенсії. Бабуся ще й на роботу ходить, тож  просить сусідку побути з дитиною.

Як розповіла “Пошті” Галина Кіра, начальник відділу захисту прав і свобод неповнолітніх прокуратури області, у таких випадках дітей вилучають у горе-батьків і передають в органи опіки, які в подальшому влаштовують долю малюків. Діти набувають статусу таких, що ними опікується держава. Іноді порушується кримінальна справа і батьків позбавляють батьківських прав. “Але це робиться не відразу, – каже Галина Кіра. – Таким горе-матерям даємо шанс виправитися, й до кожного випадку підходимо індивідуально. Недавно випадок  нецільового використання дитячих виплат виявила Дрогобицька міжрайонна прокуратура. Жінка мала трьох неповнолітніх дітей, отримувала державні кошти і за них пиячила. Коли це виявилося, проти неї порушили кримінальну справу. Дітей хотіли забрати, але жінка настільки цим перейнялася, що почала просити дати їй час на виправлення. Вона зрозуміла, що дітей  справді в неї заберуть, і одумалася, перестала пити. Навіть взялася за господарювання, посадила город. Ця сім’я перебуває на обліку у службі у справах дітей, яка постійно контролює стосунки в даній сім’ї. Наразі ніяких тривожних сигналів не надходило”.
Буває, що матері, коли в них забирають дітей, за словами Галини Кіри, влаштовують істерики, різні непередбачувані сцени. Одна кричала, що повіситься, накладе на себе руки, якщо в неї заберуть дітей. А забирати потрібно було негайно, адже діти мали важку форму виснаження від постійного голодування, навіть була загроза їхньому життю. Після лікарні вони перебували в інтернатному закладі, а потім перейшли у прийомну сім’ю. Думаєте, ця мати хоч раз поцікавилася своїми дітьми?

Вчасно виявити біду

Не так давно держава збільшила виплати при народженні дітей: на першу дитину – 12 тис. грн, на другу – 25, на третю – 50 тис. За ці  кошти дитину можна забезпечити всім необхідним, й отримати їх не так уже й складно, адже процедура максимально спрощена. Беручи до уваги те, що кошти ці немалі, органи соціального захисту і прокуратури перевіряють, як їх використовують, особливо в неблагополучних сім’ях. “За останні роки у нас зменшилася кількість сиріт, тому що молоді матері вже не так часто відмовляються від дітей. Важливим фактором тут є ця державна допомога. Навіть якщо жінка не має засобів до існування, вона може за них утримувати дитину. Також зменшується кількість дітей у спецінтернатах. Якщо у 2004 – 2005 роках у Червоноградській школі-інтернаті налічувалося 210 – 220 дітей, то нині – 136. Зараз такі покинуті діти мають змогу виховуватися у прийомних сім’ях чи в будинках сімейного типу, де вони справді мають затишок, любов і тепло. І тепер не розлучають братиків і сестричок. Якщо хтось їх усиновляє, то тільки разом”.

Збільшення виплат при народженні дітей назагал є позитивним фактором, однак практика показує, що це також велика спокуса для неблагополучних і соціально запущених сімей отримати додаткові кошти. М’яко кажучи, вони не проти підробити грошенят на пологах.

“Викорінити це явище неможливо, – каже  Галина Кіра. – Воно було, є і буде, але завдання держави і всіх її служб – якнайшвидше це виявити. Дитину можна вилучити у батьків, не позбавляючи їх при цьому батьківських прав, поспостерігати за ними. Буває, що дехто виправляється. Найстрашніше, коли виявляємо дітей у важкій формі виснаження, хворих на рахіт тощо”.

У селах такі неблагополучні матері більше на видноті. Там їх вивити легше. У місті про такі випадки соціальні служби повідомляють сусіди, педіатр, який обов’язково має відвідувати новонароджену дитинку. Соціальні служби зараз достатньо забезпечені відповідними кадрами. В кожному районі є по вісім-дев’ять соціальних працівників. Також такі випадки виявляються у школах, адже там добре видно, в якому стані приходить дитина, який у неї зовнішній вигляд. З нею може порозмовляти психолог.

У попередні роки фактів безпритульності, недогляду дітей, жебракування було набагато більше. Але випадки, коли  народжують дітей заради отих додаткових виплат, є.

Василь Мельник,
керівник відділу у справах неповнолітніх Галицької райдержадміністрації:

– Торік ми вилучили дитину, яку жінка хотіла викинути через вікно. Це побачили сусіди. У таких випадках відразу дають розпорядження про вилучення дитини, збирається комісія, повідомляють органи прокуратури. Вилучення дитини – це ще не позбавлення материнських чи батьківських прав, але дитина набуває спеціального статусу. Таким батькам даємо шанс схаменутися, опам’ятатися. Через рік, якщо ситуація не виправилася, клопочемо про позбавлення батьківських прав. У Галицькому районі цього року було вже три такі випадки. Звичайно, гроші, які вони пропили, вже неможливо повернути, і з таких батьків нічого не візьмеш, бо, як правило, це люди, які не працюють, але дитина надалі захищена. Вона отримує від держави  два прожиткові мінімуми, а це 1600-1700 грн, і має шанс  бути усиновленою. Зараз є зрушення в усиновленні дітей громадянами України. Як позбутися цього явища? Проводити просвітницьку роботу в школах, мала б проявити більшу активність Церква.

Отець Зеновій Хоркавий,
парох храму  Пресвятої Богородиці – Володарки України (Львів):

– Я вже чув, що є випадки, коли за дитячі гроші батьки намагаються купити автомобіль чи щось добудувати. Це вже дуже великі крайнощі. Цих коштів, які виплачує держава, не є аж так багато, щоб їх використовувати на такі потреби. Вони мають іти на утримання дитини. Тобто, ці виплати є стимулом  для народження дитини… Уся біда в тому, що такі діти народжуються без любові, а з  практичного розрахунку батьків. Дитина потім виростає поза суспільством, вона може бути жорстокою, не зживатися зі своїми однолітками і так далі. Може у майбутньому ще й принести нещастя в цю сім’ю. У нашій церкві ми двічі на тиждень разом із мальтійською і соціальними службами організовуємо обіди для нужденних. Приходять на них і діти-циганчата, які живуть на Знесінні. Мабуть, і на них батьки отримують державні виплати, але ми про це не питаємо, коли дитина голодна. Виявити, як використовуються ці кошти – справа державних служб, а нам у церкві, мабуть, потрібно  звернути увагу на духовний бік цього соціального явища. У свій час було звернення глави УГКЦ з приводу затримки заробітної плати, і воно відіграло важливу суспільну роль. Багато підприємців, які затримували людям зарплату, зрозуміли, що це – гріх перед Богом, і виправилися. Так само зараз варто звернути увагу й на таке явище, як зловживання дитячими коштами. Якщо про це в суспільстві заговорять на усіх рівнях, Церква відреагує.
 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4131 / 1.62MB / SQL:{query_count}