Шанс для Стебника

Німецькі спеціалісти допоможуть врятувати калійні родовища на Львівщині

Німецькі спеціалісти допоможуть врятувати калійні родовища на Львівщині

Вже незабаром мешканці Стебника зможуть забути про точкові землетруси та нові провали ґрунту.  Цього місяця німецькі науковці завершили геофізичні дослідження на підприємстві “Полімінерал”. Аби дослідити провали ґрунту, вчені застосували нову технологію лазерного зчитування. Особливістю такого методу є моделювання тривимірного зображення, завдяки чому науковці зможуть визначити порожнини, які спричиняють провали землі. Спираючись на ці дослідження, вже у вересні-жовтні можна буде спрогнозувати місця, де слід очікувати точкових землетрусів, і зробити усе можливе, аби їх не допустити. Дослідження провели за кошти міжнародних грантів. За словами Ліліани Грицишин, представника Львівської облдержадміністрації у Тюрингії, Німеччина забезпечує теоретичну частину порятунку, українці ж повинні забезпечити механізм втілення проекту у життя.

– Тюрингія виділила три мільйони євро на три роки, щоб провести повністю дослідження та зробити висновки про те, як будуть розвиватися карстові провали у Стебнику, – розповідає “Пошті” Ліліана Грицишин. – Згідно з німецькими стандартами, найперше фахівці мають з’ясувати, які рудники ще можуть працювати, а які слід остаточно законсервувати. Ми спілкувалися з дирекцією заводу, і нам пояснювали, що за державні кошти в останні роки намагалися підтримувати стабільний стан копалень, але про дослідження не могло бути мови. На початку жовтня ми привеземо перші висновки щодо того, що варто робити на об’єкті. Зокрема, там буде зазначено, на яку точно територію простягається карстовий провал. Вже відомо, що загрозлива ситуація склалася на дорозі Дрогобич – Трускавець, де є високовольтна лінія електропередач та десятки будинків. При найгіршому розвиткові подій тут слід очікувати точкового землетрусу.

Загальний об’єм підземних порожнин навколо Стебника і Трускавця – 30 мільйонів кубометрів. Будь-якої миті твердь над ними може провалитися, що спровокує землетрус у 4-5 балів за шкалою Ріхтера. За словами пані Грицишин, свого часу в Німеччині виникли аналогічні карстові провали. У країні відбулося кілька точкових землетрусів, після яких низка будинків опинилася під землею. Це спонукало державу серйозно взятися за вирішення проблеми. Зараз, через кілька років після землетрусів, колись небезпечні шахти перетворилися на туристично привабливі об’єкти – у них проводять екскурсійні поїздки на джипах. Відтак, закордонні науковці мають напрацювання у галузі порятунку калійних рудників, які допоможуть їм відвернути потенційну небезпеку і в Україні. Окрім  розрахунків потенційних карстових провалів, учені планують реалізувати проект відновлення виробництва в одній із шахт Стебника. Для цього залучать фахівців Львівської політехніки, зокрема кафедру геодезії імені професора Перовича. Дослідники розроблять бізнес-план відновлення роботи шахти, що зробить об’єкт привабливим для інвестора. Нагадаємо, як вже писала “Пошта”, у Стебнику є дві шахти №1 та №2, одну з них можна відновити для видобутку калійної руди. У липні цього року стебницькі рудники виставили на продаж, але жоден інвестор не зголосився вкладати в об’єкт гроші, відтак Фонд держмайна готується вдруге виставити “Полімінерал” на аукціон. Натомість німецькі спеціалісти пропонують спочатку  зробити об’єкт привабливішим і тоді пропонувати його інвесторам. Позитивним для інвестора стане й попит на калійні добрива, який зріс за останній рік, тим паче, що в Україні немає жодного підприємства, яке б видобувало такі добрива.

На підприємстві “Полімінерал” зауважують, що експертиза фахівців з Тюрингії стане своєрідним арбітром у розходженні думок українських учених щодо об’єкта.

– Німці ставлять перед собою два завдання: відвернути екологічне лихо та відновити видобуток руди, – коментує “Пошті” Іван Фаб’як, головний інженер підприємства “Полімінерал”. – Нам важливо, аби ці дослідження застосували на ділі. Під час економічного форуму у жовтні фахівці обіцяють оприлюднити перші результати, тоді можна буде говорити предметніше про користь напрацювань.

Попри те, що співпраця Тюрингії налагоджена з Львівщиною, німецькі фахівці також готові допомогти Калушу, що на Івано-Франківщині. Вчені вважають, що їхні дослідження допоможуть ліквідувати екологічне лихо, зоною якого Калуш оголосили на початку цього року.

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5542 / 1.57MB / SQL:{query_count}