В Україні знову обирали главу держави. Цього разу з-поміж двох.
У неділю 36 мільйонів 576 тисяч 763 українці мали шанс вплинути на подальшу долю країни. Прийшли, звичайно, не всі, участь у голосуванні взяли 69 відсотків тих, хто володіє виборчим правом, тобто 23 мільйони 367 тисяч 514, серед них 1,4 мільйона зробили це вдома. Центральна виборча комісія рахує результати і, сподіваємося, не скористається можливістю робити це десять днів.
В Україні знову обирали главу держави. Цього разу з-поміж двох.
У неділю 36 мільйонів 576 тисяч 763 українці мали шанс вплинути на подальшу долю країни. Прийшли, звичайно, не всі, участь у голосуванні взяли 69 відсотків тих, хто володіє виборчим правом, тобто 23 мільйони 367 тисяч 514, серед них 1,4 мільйона зробили це вдома. Центральна виборча комісія рахує результати і, сподіваємося, не скористається можливістю робити це десять днів.
Напередодні.
Пристрасті досягли апогею у ніч проти 7 лютого. Попри чутки про тисячі бойовиків у санаторіях під Києвом, Блок Юлії Тимошенко заявив про те, що "Партія регіонів... намагатиметься дестабілізувати ситуацію в країні шляхом захоплення держустанов, в тому числі Кабінету Міністрів" (сайт Юлії Тимошенко). Із того ж джерела читач міг дізнатися, що для Секретаріату Президента ця неділя не була вихідною. "Відомо, що саме в ці дні перед працівниками Секретаріату поставлено завдання здати всі документи в архів або їх знищити", - додала прес-служба блоку.
Поки у БЮТ чекали штурму уряду, нардепи від ПР тихо і без перешкод потрапили у ЦВК. Вони отаборилися у кабінеті голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я Тетяни Бахтєєвої, а відтак перебралися у зал засідань. Десяток регіоналів принесли особисті речі і заявили, що ночуватимуть там.
Їм, мабуть, було зручніше, ніж трьом сотням прихильників ПР, яким довелося ночувати під ЦВК у наметах... У цілому ж у столиці, за інформацією начальника Департаменту громадської безпеки МВС Володимира Маєвського, встановлено 160 "регіональних" наметів: крім території біля ЦВК, їх розбили з обох боків Секретаріату Президента, навпроти будівлі Кабміну і Верховної Ради.
День вибору
О 8.00 недільного ранку ЦВК несподівано ухвалила рішення, згідно з яким голосування удома можливе за присутності всього двох членів ДВК. За це проголосували 10 членів ЦВК, яких підозрюють у симпатіях до регіоналів. Міна спрацювала по обіді, коли Київський апеляційний адміністративний суд скасував цю інструкцію ЦВК. Однак "вибуху" у день голосування не сталося, оскільки, на думку члена комісії Михайла Охендовського, вона має два дні для оскарження вердикту КААС. Але не минуло й години, як Вищий адміністративний суд призупинив виконання "незаконної постанови" КААС, - повідомив регіонал Сергій Ківалов. Мабуть, це історія із продовженням...
Натомість на ранок ЦВК повідомила, що всі виборчі дільниці (33 673, серед них 32 079 - звичайні, 113 - закордонні та 1481 - спеціальна) вчасно і без порушень відкрилися для повторного голосування.
Активно голосували на сході та півдні. У Криму, за повідомленням "Радіо "Свобода", ПР досягла результату, організувавши автобуси, аби доправляти громадян до місць волевиявлення. А на Луганщині місцевий штаб Віктора Януковича поскаржився на ДАІ, яка "системно перешкоджала" цій справі. У Луганську ж на одній із дільниць "пильний громадянин" знайшов... уже заповнений протокол виборчої комісії з підписами членів комісії. Протокол був складений о... 7.41...
Олександр Турчинов близько 16-ї години заявив про наміри Центрального штабу Тимошенко оскаржувати результати голосування на Донеччині, позаяк представників їхнього кандидата просто не допустили до участі у роботі виборчих комісій. За попередніми підрахунками, члени комісій від БЮТ не змогли стати до роботи на 1 тисячі дільниць.
Перші реакції штабів
Після того, як виборчі дільниці зачинилися, а телеканали оприлюднили результати шести екзит-полів, у штабах обох кандидатів почали коментувати перші результати. У БЮТ не поспішатимуть із висновками, - заявив керівник виборчого штабу Юлії Тимошенко Олександр Турчинов. "Я наголошую, що висновки про переможців зараз робити зарано", - сказав він. Його переконання базується на тому, що результати екзит-полів - у рамках статистичної похибки.
Водночас він назвав ці вибори одними з найбрудніших. Як доказ, Турчинов розповів, що в Донецькій області на 11-ту годину проголосували вже 25% виборців. "Це технічно неможливо. Таке відчуття, що вже відчинялися дільниці з бюлетенями у скриньках", - зауважив він.
Натомість у центральному штабі Віктора Януковича переймалися більше діями опонентів. Юлія Тимошенко закликає керівництво місцевих штабів оскаржувати результати виборів, - заявила заступник голови ПР Ганна Герман. За її словами, керівникам місцевих штабів рекомендують масово подавати скарги до судів для визнання результатів голосування та протоколів недійсними.
А народний депутат Віктор Колесников подивувався, що Тимошенко проводитиме Майдан проти опозиції. "Немає жодного шансу в Тимошенко, щоб завадити Януковичеві стати Президентом", - наголосив він, пообіцявши, що ПР "захищатиме ЦВК від можливих зловживань влади".
Учора ПР розпочала активний "захист" із мітингу перед ЦВК, переважну більшість учасників якого становили студенти, пенсіонери та молоді хлопці міцної статури. Народний депутат Нестор Шуфрич заявив, що регіонали "чекали нашої перемоги 5 років. І от це сталося. Янукович - наш Президент!"
Водночас, МВС посилило охорону ЦВК по периметру, задіявши Внутрішні війська.
Своєю чергою, БЮТ готовий до переходу в опозицію, однак радить дочекатися остаточних результатів виборів, вважає віце-спікер Микола Томенко.
Він звернув увагу, що вперше за всю історію президентських перегонів новообраний глава держави був підтриманий меншістю голосів і меншою кількістю регіонів (за словами Томенка, Януковича підтримали дев'ять областей та Севастополь, а Тимошенко - 16 областей та Київ).
"Щодо правової легітимності, то її визначатиме ЦВК, але виникає питання щодо моральної та суспільної легітимності новообраного глави держави", - додав він.