Голова української спецслужби Валентин Наливайченко розповів, що делегація СБУ у Берліні вивчала досвід створення незалежної установи, яка опікується архівами спецслужб колишньої Східної Німеччини, відомої як "Штазі". Голова СБУ вважає такий крок потрібним Україні, оскільки документи в архівах СБУ, МВС, служби зовнішньої розвідки та інших установ, "які стосуються злочинів проти людства, мають бути остаточно відокремлені, систематизовані, вивчені, збережені і обов'язково оприлюднені".
Директор архіву СБУ Володимир В'ятрович сказав в інтерв'ю БіБіСі, що створення спеціальної структури дало б змогу знайомитись з документами, які зберігаються в різних відомствах - СБУ, службі зовнішньої розвідки та міністерстві внутрішніх справ.
У Німеччині 1990 року було створено Федеральну комісію зі збереження архівів "Штазі", яка опікується документами, врятованими від знищення після падіння Берлінського муру. Це незалежний орган, який контролюють правоохоронні органи та спецслужби. Кожен громадянин у Німеччині має право ознайомитися із інформацією про себе, яка зберігається в архівах "Штазі".
Поза тим, Володимир В'ятрович вважає, що відкривши архіви КДБ, Україна "перетворюється на Мекку для спеціалістів із СРСР", бо, на його думку, російські архіви "закриваються або стають дедалі менш доступними".
Нагадаємо, на початку 2009 року Президент Віктор Ющенко підписав указ про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов'язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні.
Тепер із електронними копіями архівних документів періоду 1919 -1991 років можна ознайомитися у 26 центрах в різних містах України. За останні кілька років СБУ оприлюднила десятки тисяч документів про запровадження в Україні радянської влади, Голодомор, Другу світову війну та репресії.
Документи про Голодомор СБУ почала розсекречувати понад три роки тому. У серпні 2006го відбулася презентація електронної колекції документів ГПУ УСРР про Голодомор 1932 - 1933 років в Україні. Керівництво СБУ стверджує, що розсекречено 90% архівів. Водночас документи оприлюднюють вибірково. Інша проблема в тому, що багато документів за часів радянської влади знищено.