"Можна сказати, що зараз почалось певне відновлення економічної активності, і за умови проведення збалансованої економічної політики цілком реальним є стабілізація валютного ринку та зростання ВВП наступного року на рівні 3 - 4%, - йдеться у повідомленні. - Але стверджувати, що країна вже вийшла з кризи, не можна".
У НБУ наголошують, що для того, аби вийти з кризи, необхідно повернутися на докризовий рівень, а тому "навіть якщо припустити, що у 2011 та 2012 роках матимемо економічне зростання на рівні 5 - 6%, то Україна вийде на докризовий рівень лише наприкінці 2012 року". За таких умов Україні потрібно щонайменше три роки для того, щоб вийти з кризи.
Якщо ж взяти за основу більш реальне і прогнозоване Нацбанком зростання на рівні 3 - 4%, то для виходу з кризи піде майже удвічі більше часу. Нагадаємо, що Світовий банк за підсумками 2009 року прогнозує в поточному році падіння ВВП України на рівні 15%, інфляцію - 13,8%. Наступного року НБУ сподівається забезпечити такий рівень інфляції, який би не перевищував однозначного числа, реалізовуючи макроекономічну політику відповідно до меморандуму, який підтримується Міжнародним валютним фондом.
За словами керівника групи радників голови Національного банку України Валерія Литвицького, НБУ сьогодні не вистачає статистичних даних, зокрема щодо ВВП, для того, щоб зробити остаточний висновок щодо стану вітчизняної економіки і того, чи вона виходить з кризи. Натомість він вважає, що "сьогодні, в умовах кризи, повинна бути відновлена форма подання звітності по ВВП, яка існувала минулого року". Нагадаємо, що з початку 2009 року Держкомстат перейшов із щомісячної на щоквартальну публікацію даних про динаміку ВВП.
Однак В.Литвицький наголошує на серйозних ризиках депресії економіки завдяки тому, "що спад поточного року переросте в багаторічний спад". Серед основних ризиків він називає незбалансованість державних фінансів, девальвацію національної валюти, відсутність відновлення зовнішнього попиту на українську продукцію та зайві запозичення. Також ризиком економічної депресії він вважає "кредитну та інвестиційну анемію". "Собака "відновлення" заритий між трьох сосен. Так от, перша сосна - дуже суха, і це інвестиції, - зазначив працівник НБУ. - Другою сосною є споживання, а третьою - експорт". І це ще не все. Так, він вважає ще одним ризиком депресії економіки відсутність споживчого попиту.
При цьому В.Литвицький вважає, що Україна має всі можливості для того, щоб протистояти загрозі багаторічного спаду. "Майже всі галузі української економіки, за винятком роздрібної торгівлі, вже відірвалися від дна, і сьогодні можна говорити про уповільнення спаду", - резюмував експерт.