Із нагоди15ї річниці Будапештського меморандуму, на якому найпотужніші держави світу письмово підтвердили гарантії безпеки України в обмін на відмову Києва від ядерної зброї, Віктор Ющенко звернувся до країнгарантів, аби ті підтвердили свою позицію. Президентське послання спричинене також тим, що 4 грудня 2009 року втратив чинність Договір про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь.
Президент України наголосив на ускладненні ситуації із безпекою у світі та в Європі, яка, на його думку, провокує потребу розвитку положень Будапештського меморандуму, підготовки нового міжнародноправового інструменту, який міг би дати відповідь на сучасні виклики національній безпеці України. Цього, на переконання глави Української держави, можна досягти тільки разом з тими державами, які 15 років тому зобов'язалися гарантувати Україні повноцінну національну безпеку.
"Керуючись цими аргументами, я звернувся до лідерів держав "ядерної п'ятірки" - Великобританії, Китаю, Російської Федерації, Сполучених Штатів Америки і Франції - з пропозицією провести переговори з метою підтвердження і посилення гарантій безпеки України", - йдеться в заяві Віктора Ющенка. Він переконаний, що Україна має намір ще раз нагадати про своє право розраховувати на дієвий колективний підхід до України з боку країнгарантів, який має бути зафіксований у відповідному багатосторонньому документі.
"Вважаємо, що такий крок слугуватиме не лише чинником урівноваження середовища безпеки на наших кордонах, але й дозволить ліквідувати рудименти розділових ліній на Європейському континенті, стане надійним інструментом розвитку України як миролюбної, стабільної, процвітаючої і вільної країни в центрі Європи", - йдеться в заяві.
Віктор Ющенко зазначив, що світ нестримно змінюється і всі повинні визнати, що з часу укладення Будапештського меморандуму він не став безпечніший.
Перед зверненням українського Президента лідери Російської Федерації і США Дмітрій Мєдвєдєв та Барак Обама вже підтвердили гарантії безпеки Україні, Казахстану і Білорусі.
ДОВІДКА
Будапештський меморандум - документ про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї - міжнародна угода, укладена 5 грудня 1994 року між Україною, США, Росією та Великою Британією про неядерний статус України. Угода містить пункти, які надають Україні гарантії її суверенітету та безпеки.
Серед його положень актуальними залишаються, зокрема, такі: "...Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України (курсив наш - "Пошта"), і що жодна їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будьяким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй...
...Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії, Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ утримуватись від економічного тиску (курсив наш - "Пошта"), спрямованого на те, щоб підкорити своїм інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будьякі переваги".