У Чорному морі міг трапитися інцидент з єдиною дислокованою тут субмариною Чорноморського флоту Росії
Уночі проти 21 листопада на борту єдиного боєздатного підводного човна Чорноморського флоту Російської Федерації "Алроса" сталася позаштатна ситуація, пише УНІАН. Про це, своєю чергою, повідомило джерело в штабі Чорноморського флоту Росії у Севастополі.
За уточненою інформацією військовоекспертного видання "Флот 2017", після того, як команда підводного човна не змогла самотужки вирішити проблему, судно подало сигнал SOS. На той час "Алроса" перебувала за 150 кілометрів від Сухумі (Абхазія). Субмарина входить до складу сил постійної готовності Чорноморського флоту.
Треба зазначити, що заявки на вихід у море субмарини "Алроса" командування ЧФ РФ українській стороні не надавало.
Подробиці надзвичайної події наразі не відомі. Однак для залагодження позаштатної ситуації на російському підводному човні терміново вилетіли два літаки Ан і один Б12 Чорноморського флоту РФ.
Відтак російська сторона заявила, що "Алроса" виконує навчальнобойові завдання у згаданому районі. Жодних надзвичайних подій з підводними човнами російського Чорноморського флоту, пов'язаних з пожежами і затопленнями відсіків не було, - повідомили агентству Интерфакс у штабі ЧФ ВМФ Росії.
- Сигналів SOS з підводних човнів Чорноморського флоту РФ не надходило, - сказав співбесідник агентства. Джерело передбачає, що човен, можливо, "відпрацьовував завдання за планом бойової підготовки, зокрема, із занурення і підйому".
Редактор військовоекспертного видання "Флот 2017" Дмитро Тимчук, коментуючи позаштатну ситуацію, що виникла на підводному човні "Алроса", наголосив, що досі не чутно офіційних позицій ні командування Чорноморського флоту РФ, ні міноборони, ні генштабу цієї держави.
- Очевидно, правда про підводний човен "Алроса" все ж таки стане надбанням громадськості. Рано чи пізно. Єдине, у що хочеться вірити, що з моряками "Алроси" все нормально, що вони живі й здорові. Це, мабуть, найголовніше, - сказав експерт.
На думку Тимчука, з цієї ситуації можна виснувати те, що у ЧФ РФ ніхто не говоритиме правду ні про конкретні ситуації, які мають суспільне значення, ні про стан флоту - що важливо для севастопольців і жителів України, де ЧФ Росії дислокується.
- Тобто, варто чекати, що справжні подробиці діяльності Чорноморського флоту, який старіє і з часом нестиме все більшу технологічну небезпеку, приховуються і приховуватимуться і надалі. Тому захист українців від небезпечної діяльності ЧФ РФ - справа рук самих українців, - переконаний військовий експерт.
"Цим "підпільним" виходом у море "Алроси", без інформування української сторони, ЧФ РФ вкотре грубо порушив двосторонні угоди про базування флоту й українське законодавство... Це означає не лише те, що російській стороні байдужі всі домовленості, а й Україна в цілому. Це також означає: у будьякий момент Україну можуть втягнути у збройний конфлікт з волі Москви..." - заявив експерт.
ДОВІДКА
За останні 40 років зафіксовано чотири великі аварії на радянських атомних підводних човнах. Три човни потонули, а один затопили рішенням відповідальних державних відомств через неможливість відновлення і дорожнечу утилізації. Всі АПЧ належали Північному флоту.
Першою зазнала катастрофи атомна субмарина ПЛ К8 1970 року. Вона затонула у Біскайській затоці, загинули 52 члени екіпажу. У жовтні 1986 року в Атлантиці, на північ від Бермудських островів, затонув К219 - стратегічний атомний підводний човен з балістичними ракетами на борту. Загинуло чотири особи. У квітні 1989 року у Норвезькому морі після пожежі затонув атомний підводний човен К278 ("Курск"), загинули 42 члени екіпажу.