"Газпром" не має наміру застосовувати штрафні санкції до України
Заступник голови правління концерну "Газпром" Алєксандр Мєдвєдєв, перебуваючи на саміті АзійськоТихоокеанського економічного співробітництва у Сінгапурі, фактично підтвердив відсутність намірів російського монополіста застосовувати до НАК "Нафтогаз України" штрафні санкції через недобір законтрактованих обсягів палива. Робиться це, за словами очільника "Газпрому", "із урахуванням складної економічної ситуації в Україні". Поза тим, він ствердив, що "Газпром" має повне контрактне право санкцій, але Росія сподівається, що Україна повністю забезпечить оплату російського газу за контрактом, - передає BBC.
Слова Алєксандра Мєдвєдєва фактично підтвердили суботні заяви прем'єрміністра Юлії Тимошенко про те, що Україна не платитиме штрафи Росії за недобір природного газу. Підставою для такого переконання, на думку голови уряду, є її "тверда домовленість" із прем'єрміністром Росії Владіміром Путіним.
Довідка |
Газові домовленості, підписані 19 січня у Москві Тимошенко та Путіним, передбачають, що Україна щорічно купуватиме в Росії 50 мільярдів кубометрів газу, незалежно від того, чи споживатиме вона його. За контрактом, Україна повинна платити штраф - 300% від вартості газу, який був законтрактований, але не закачаний в сховища. Згідно із документом, у 2009 році діятиме пільгова транзитна ставка - 1,7 дол. за транспортування 1000 куб. м на 100 км. Із 1 січня 2010 року ставка транзиту стане ринковою, і розраховуватиметься за загальноприйнятою європейською формулою. З 1 ж січня 2010 року "Газпром" продаватиме газ Україні за ринковою європейською ціною без знижок. |
Тимошенко назвала чутки про застосування штрафних санкцій "провокаційними". Керівництво ж НАК "Нафтогаз України" також планує зафіксувати усні домовленості прем'єрів обох країн в оновленому контракті.
Утім тиждень тому Президент Віктор Ющенко не виключив, що Україні можуть пред'явити штрафні санкції в розмірі понад 7,8 млрд американських доларів за недобір російського газу. Глава держави наполягає на перегляді газових контрактів з Росією, побоюючись, що російський концерн вимагатиме від України штраф за недотримання умов угоди.
Занепокоєння Президента підтвердив також представник глави держави із міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський. Він повідомив, що за 10 місяців недобір Україною російського газу становив 12 млрд куб. м, і це теоретично означає ймовірність штрафних санкцій на суму майже 8 млрд дол.
Експерт з енергетичних питань, президент Київського міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук в інтерв'ю БіБіСі назвав контракти "невигідними": "Цей контракт просто нечесний, якщо говорити одним словом... Стосовно газу, який ми споживаємо, у нас є можливості зусиллями всієї держави оплачувати цей газ. Стосовно штрафів - це дуже велике питання", - додав експерт.
До теми
Міжурядова угода про співпрацю в газовій сфері передбачає участь Росії у модернізації газотранспортної системи. Про це вчора у Москві заявив міністр енергетики Російської Федерації Сєргєй Шматко після зустрічі з єврокомісаром ЄС з енергетики Андрісом Пібалгсом.
- Ми обговорюємо з міністром Проданом (міністр енергетики України - "Пошта") це приблизно з квітня. І цей проект має поновому сформувати рамки, закріпити ті домовленості, які у нас сьогодні є, - пояснив російський урядовець.
За його словами, чинні міжурядові угоди в цій галузі підписані давно, робота над новими триває вже понад півроку і жодних розбіжностей серед учасників перемовин наразі не виникало. Сєргєй Шматко вважає, що переговори відбуваються достатньо успішно: "Є низка речей, які сьогодні потрібно узгодити в Україні з різними гілками влади, тому в цій частині ми чекаємо відповідних сигналів з українського боку". Разом з тим, він відмовився повідомити, на який термін розрахована ця угода, лише зауважив, що вона спрямована на перспективу.
- Якщо ви пам'ятаєте, навесні цього року обговорювалася тема участі Росії в модернізації ГТС України, - сказав Сєргєй Шматко.