Пам'ять мільйонів українців, які померли під час небаченого голоду 1932 - 1933 років, вшановують не тільки в Україні
Наприкінці минулого тижня пресслужба адміністрації Барака Обами оприлюднила звернення американського лідера з нагоди роковин Голодомору в Україні 1932 - 1933 років.
- Ми сподіваємося, що спогади про Голодомор допоможуть запобігати таким трагедіям у майбутньому, - сказав президент США. За його словами, українські американці й американці разом згадають трагічні події того часу і численні жертви.
- Сімдесят шість років тому мільйони невинних українців - чоловіків, жінок і дітей - померли голодною смертю в результаті усвідомленої політики режиму Йосифа Сталіна, - йдеться у заяві Обами.
Президент США визнав, що український народ дуже потерпів у 1932 - 1933 роках у результаті експропріації врожаю.
- Спогади про жертви голодоморів дають можливість задуматися над станом тих, хто постраждав у результаті тиранії й екстремізму в усьому світі, - вважає Барак Обама.
А у Великобританії відкрито виставку щоденників валійського журналіста Гарета Джонса, який писав про голод у радянській Україні. Експозиція триває у кембриджському Трінітіколеджі, де Джонс навчався у 1926 - 1929 роках.
Саме Джонс 1933 року одним із перших повідомив світові про голод у СРСР. Зокрема, він писав, що радянський уряд, замість боротися з голодом в Україні, експортує хліб на Захід. Цю статтю передрукували німецькі, британські та американські видання. Джонса вислали із СРСР до Китаю, де його через два роки вбили. Це сталося незадовго до дня народження журналіста: йому мало виповнитися 30. За деякими даними, до вбивства були причетні радянські спецслужби.
У щоденниках Джонс детально змалював те, що відбувалося в Радянській Україні. Відтак записи загубилися у будинку родини журналіста у Вельсі. Їх знайшли лише 1990го.
Відбулося засідання Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2009 році заходів у зв'язку з Днем пам'яті жертв голодоморів, - повідомляє управління зі зв'язків із ЗМІ Секретаріату КМУ. Основні жалобні заходи відбудуться з 24 до 28 листопада за участі вищих посадових осіб держави. В українських церквах усіх конфесій відправлять поминальний молебень, заплановано загальноукраїнську хвилину мовчання, акцію "Запали свічку" тощо. |
Світ дізнається про українську трагедію і з документального проекту режисера Едвінса Снора. Інтерв'ю для цієї стрічки дав Президент Віктор Ющенко. Розповідаючи про трагедію українського народу, глава держави зазначив, що світ має розуміти і пам'ятати події того часу, аби уникнути загрози їх повторення у майбутньому, - повідомляє офіційний сайт глави держави.
- Це не лише наше питання. Це урок для всього людства - застереження для майбутніх поколінь. Ми не звинувачуємо жодну країну чи народ у страхіттях Голодомору. Ми звинувачуємо злочинний комуністичний режим, який знищив мільйони людей. Наша мета - відновити пам'ять нації і розповісти світу правду про геноцид українців, - наголосив Віктор Ющенко.
Документальний фільм із фрагментами інтерв'ю Президента України демонструватимуть в ефірі американського телеканалу "Фокс Ньюз" у рамках аналітичної програми "Шоу Глена Бека" найближчим часом.