Пестицидна... економія

Минулими вихідними поблизу Джанкоя, що у Криму, згоріли склади зі 160 тоннами пестицидів

Минулими вихідними поблизу Джанкоя, що у Криму, згоріли склади зі 160 тоннами пестицидів

За словами працівників МНС, найімовірніша причина пожежі - самозагорання пестицидів, що містять магній. Загасивши вогонь, рятувальники відзвітували: концентрація шкідливих речовин у повітрі в межах норми.

Однак інший погляд на надзвичайну подію мають місцеві жителі. На їхню думку, на вивезенні й утилізації хімії просто вирішили заощадити: "Якщо все прекрасно, давайте у всій Україні поспалюємо ці склади. Що ми з ними мучимося?"

Натомість учені застерігають: при горінні такої хімії в повітря виділяється діоксин.

"Хімікати на складі лежать ще з радянських часів. Мій сусід працює на цій хімбазі. Він думає, що її могли спеціально підпалити, щоб не витрачати гроші на вивезення", - розповіла мешканка села Рощиного Галина, повідомляє "Сегодня".

Але рятувальники наполягають, що причина пожежі в самозагоранні. "Перший спалах із задимленням стався вночі, приїхала пожежна машина і його погасила, - розповів охоронець хімбази Олександр (ім'я змінене). - Мабуть, гасили водою, а не піною, відбулася реакція - вранці стався вибух. Близько 90 т вже перезатарили для відправки на утилізацію до Польщі, залишалося ще приблизно 200 тонн, саме вони і згоріли. Навряд чи хтось підпалив склад спеціально - охорона у нас на належному рівні".

"Повідомлялося, що запалав хлорид магнію, але він не горітиме. Інші сполуки можуть спалахнути, але для цього необхідне джерело вогню", - говорить ученийхімік, академік НАНУ Валерій Куховар. Екологи незгодні. "Самозагорання складів були і будуть, адже хімікати там зберігаються упереміш, часто просто насипом. А в Криму застосовувалися дефоліанти - речовини на зразок бертолетової солі, яку застосовують у хлопавках", - переконана керівник програми з хімбезпеки Всеукраїнської екологічної організації "Мама­86" Ольга Цигульова.

На думку Валерія Куховара, проблему утилізації пестицидів в Україні можна вирішити способом, який застосовують у Європі: спалити їх в спеціальних цементних печах при температурі від 1400 градусів - так вони згорають без виділення шкідливих речовин. "А ось спалювати пестициди відкритим способом недопустимо, адже при цьому частина речовин випаровується і виділяється діоксин", - наголосив учений.

Всього в Україні, за офіційними даними, близько 20 тисяч тонн отрутохімікатів, які зберігаються на 3800 складах.

"Насправді цієї хімії удвічі більше", - говорить президент "Мама­86" Ганна ГолубовськаОнісимова. Як і коли приберуть ці "хімічні бомби", невідомо.

Нагадаємо, склад з отрутохімікатами горів за 15 км від Джанкоя (Крим), в районі станції "Відрадне". Площа пожежі була близько 600 квадратних метрів. За однією з версій, причиною самозагорання отрутохімікатів був магній.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4606 / 1.55MB / SQL:{query_count}