Америка визначилася зі своїм послом у Києві
Новим послом США в Україні найімовірніше стане Джон Ф.Теффт. Про його призначення повідомляють у комюніке Білого дому від 30 вересня. І хоча ця ініціатива ще потребує затвердження Сенатом, та, на думку більшості оглядачів, із цим затримки чи непорозумінь не виникне, тим паче, що про можливість переведення Теффта із Грузії (в якій він перебував на посаді посла Сполучених Штатів з 2005 року до початку вересня 2009го) до України говорять уже кілька місяців - відколи закінчилась дипломатична місія попереднього представника Білого дому в нашій державі.
Нагадаємо, що крісло посла США в Україні вакантне вже близько п'яти місяців, відколи 18 травня Віктор Ющенко зустрівся із уже експослом Штатів Вільямом Тейлором з нагоди закінчення його посольської місії. За цей час можна було почути багато різноманітних думок щодо майбутнього українськоамериканських відносин, зокрема, ширилися чутки і про те, що адміністрація Обами ще виробляє і обдумує свою політику щодо України, а тому не спішить із призначенням нового посла. Підігрівались такі думки найчастіше розмовами про "перезавантаження" відносин Америки із Кремлем, яке нібито відбувається за рахунок України. Та коли мова заходила про можливі імена майбутніх дипломатичних послан ців, то найчастіше згадувався саме Джон Теффт. Цікаво, що під час "прощальної" розмови Вільяма Тейлора із Президентом України, експосол сказав, що у Білому домі є дуже багато охочих обійняти посаду дипломатичного представника США в Україні і там ця тема часто обговорюється.
Що ж до самого Джона Теффта, то його сміливо можна зарахувати до ветеранів міжнародної дипломатії, адже він уже близько 37 років представляє Америку в різних країнах. До грузинської місії він був заступником помічника держсекретаря з європейських та євразійських питань та відповідав за відносини США з Росією, Україною, Білоруссю та Молдовою. З 2000го до 2003 року Теффт був послом США в Литві, а після цього до 2005 року обіймав посаду радника з міжнародних питань у Національному військовому коледжі у Вашингтоні. Окрім того, експосол Штатів у Грузії був заступником голови американської дипломатичної місії до Москви з 1996го по 1999 рік і працював на дипломатичній службі в Єрусалимі, Будапешті та Римі.
До речі, свою дипломатичну місію у Грузії Теффт закінчив з відзнакою: під час "прощання" з американським послом Саакашвілі вручив Теффту найвищу державну нагороду - орден Святого Георгія (таким же кількома місяцями раніше нагородили і Джо Байдена). "Будьяка країна має пишатись дипломатом такого рангу, як Джон Теффт. Він багато зробив для Грузії", - заявив тоді грузинський лідер. Показово, що під час своєї дипломатичної місії у Тбілісі Теффт однаково активно співпрацював як із владою, так із опозицією, і зрозуміло, що саме такий сценарій є оптимальним для українського політикуму. У Литві теж задоволені роботою посла Америки і незадоволення не висловлюють, навпаки повідомляють, що завдяки Теффту вдалося вирішити низку важливих питань. Зважаючи на те, що Теффт далеко не новачок у політичних справах у Східній Європі і був свідком багатьох знакових подій на теренах колишнього СРСР (розпад Союзу, утвердження незалежних країн, конфлікт між Росією та Грузією), то можемо виснувати, що відносини України та США будуватимуться на адекватному розумінні ситуації у регіоні.