Мрія за 400 мільйонів доларів

У "Донбас Арени" Львів може запозичити досвід якості та темпів будівництва стадіону

У "Донбас Арени" Львів може запозичити досвід якості та темпів будівництва стадіону

Саме у таку суму обійшлося зведення п'ятизіркового стадіону "Донбас Арена" на 50 тис. місць, урочисто відкритого у Донецьку цими вихідними. 10 років тому в президента ФК "Шахтар" Рината Ахметова на французькому стадіоні "Стад де Франс" народилася мрія збудувати у рідному місті один з найкращих стадіонів Європи. Вона успішно втілилася. Реалізувалася тому, що він і справді дуже любить футбол і ніколи не шкодує грошей на нього.

Стадіонкрасень, який стане однією з арен Євро­2012, зводили три роки поспіль 1,6 тис. робітників. Генпідрядником була турецька компанія ENKA. Цей стадіон - перший в Україні та Східній Європі, спроектований і збудований відповідно до стандартів УЄФА класу "еліт".

За словами директора "Донбас Арени" з експлуатації Олександра Атаманенка, дотримано чотирьох правил: безпека, охорона, сервіс та добра видимість із кожного місця в чаші стадіону. Ноухау в Україні - обігрів трибун (якщо на вулиці буде 0 градусів, то в чаші - +14). Дах (конструювала відома німецька компанія MERO) закриває майже 93% трибун. Відкритими є лише 3,8 тис. місць нижнього ярусу. Тут супермодне освітлення (як під час Євробачення) й добра акустика. Є два найбільші в Європі екрани, які дозволяють побачити в деталях спортивні баталії й повтори. Поле стадіону застелене 810 рулонами натурального газону, які привезли зі Словаччини. Вирощували газон два роки. Під полем на метровій глибині проклали комунікації: дренаж, системи зрошування та обігріву трави. Під'їзди та спеціальні турнікети (власне вони й зчитують квиток уболівальників) дозволяють повністю заповнити стадіон за годину, а евакуювати людей - лише за 8 хв. На стадіоні та навколо нього 300 камер відеоспостереження. За безпеку відповідають, зазвичай, спеціально навчені стюарди, а не міліціонери. Придбати їжу на стадіоні можна лише за електронними спецкартками чи абонементом. Аналогів цьому на стадіонах України ще немає. Крісла для вболівальників неможливо зламати та підпалити. Кожен сектор обладнаний туалетами (всього є 227 туалетних кімнат). На стадіоні категорично заборонено курити, що й 100% дотрималися відвідувачі під час церемонії відкриття. У цей день на стадіоні не було й жодного нетверезого.

Загалом, поспілкувавшись із пересічними донеччанами, розумієш: тут стовідсотковий культ футболу - від дітей, студентів до гірників та пенсіонерок. І грошей, якщо вони є, їм на футбол не шкода. Всі кажуть: це свято, а новий стадіон - тим паче, бо це - престиж міста у державі. На матчі ходять цілими сім'ями, у чому Львову до цього, на жаль, дуже далеко. Вартість квитків - на різні гаманці. Під час відкриття вартість квитка була від 100 до 3,5 тис. грн. Вартість ж абонементів коливається у межах від 185 грн до
14 тис. грн.

На території стадіону є кілька паркінгів на понад тисячу авто (підземний налічує 280 місць). Добре подбали про озеленення та благоустрій території. Оправою для "діаманта" (так називають стадіон у Донецьку) є парк, де висадили майже триста дерев, 30 тис. кущів та багаторічних рослин, працюють фонтани. Особливою фішкою є гранітний футбольний м'яч­фонтан вагою майже 30 т, що обертається.

Відкриття стадіону за олімпійськими стандартами, організоване італійською компанією "KEvents" (проводила відкриття та закриття Олімпіади в Турині), стало найбільш грандіозним мегашоу в історії України. 1,5 тис. волонтерів виконали красиві хореографічні постановки, присвячені шахтарям і футболістам. Родзинкою тригодинного свята стало яскраве шоу світової зірки, американки Бейонсе. Стадіон вибухнув! Це був її перший виступ в Україні. До Донецька поп­діва прибула після виступу в Токіо, а опісля відлетіла до Австралії.

Будівничі кажуть, що забезпечення найсучаснішими технічними характеристиками робить стадіон багатофункціональним - це не лише міжнародна спортивна споруда, а також елітний розважальний і бізнесцентр Донецька. "Донбас Арена" може приймати міжнародні конференції і виставки, а оснащення й унікальна акустична система дозволяють проводити тут концерти та шоу світових зірок. Інфраструктура ж представлена ресторанами, барами, десятками фастфудів, фан­кафе, фітнесцентром, музеєм та фірмовою крамницею ФК "Шахтар". Для корпоративних клієнтів "Донбас Арени" є можливість оренди комфортабельних корпоративних лож, а також конференц­зал на 180 місць.

Суб'єктивний погляд

Іван Васюник,
віцепрем'єр­міністр України:

- У Донецька Львів може запозичити досвід якості та темпів будівництва. Президент "Шахтаря" Ринат Ахметов сказав, що мрія про будівництво стадіону виникла 10 років тому, а мрія про львівський стадіон з'явилася лише два роки тому. У Львові все йде за планом. Відставання є лише на 12 місяці. Фінансове питання не викликає ніякого занепокоєння. Головна проблема для Львова - будівництво аеропорту.

 

Маркіян Лубківський,
директор турніру, керівник місцевого оргкомітету "Євро­-2012 Україна":

- З точки зору якості та ефективності Львову можна досягнути аналогічного позитивного результату, а технології є універсальні для будівництва усіх стадіонів. За умови відповідної організації праці й менеджменту, а також управління стадіоном, Львів зуміє збудувати високомобільний спортивний об'єкт. Тут потрібне поєднання зусиль замовника, підрядника, громадськості та ЗМІ. Візит Папи Римського чи проведення Євробачення - події значно меншого масштабу. Будівництво стадіонів - це дуже складний процес. Бути максимально успішними нам заважає брак досвіду, але він набувається. Україна зможе підтвердити формат 4х4. Щоби досягнути позитивних результатів, важливо об'єднати зусилля всіх головних гравців та виконавців.

 

Володимир Ковалевський,
гендиректор проекту з будівництва стадіону "Донбас Арена":

- Важливо під час будівництва стадіону звернути увагу на евакуацію та освітлення. Це два основні питання. У львівському проекті все це є. Тепер це треба задіяти у будівництво.

 

Сергій Ісаков,
керівник проекту з будівництва стадіону "Донбас Арена":

- Будуючи стадіон, головне - виконати всі вимоги УЄФА, краса - другорядне, але також важливе. Коли окупиться стадіон? Це залежить від стану економіки в країні, добробуту громадян, а головне - успіху виступу команд на цьому стадіоні. Так, один зі стадіонів у Португалії на 60 тис. місць із бюджетом у 100 млн євро окупився за 4 роки. Звісно, не можна порівнювати Європу, бо там футбол це дуже великий бізнес з великими прибутками. Загалом "Донбас Арена" - це і спортивна споруда, й елітний культурний і бізнесцентр. Це стадіон для футболу та бізнесу.

Львів - Донецьк - Львів

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5171 / 1.61MB / SQL:{query_count}