Лідери регіональної еліти у географічному центрі Європи - Рахові - започаткували громадянський рух "Європейський конгрес України"
Золотий фонд нації - інтелектуальна еліта - певна: об'єднати, чи то пак зцементувати, Україну, що дезінтегрована нинішніми політичними гравцями та псевдоелітою при владі, зможе ідеологія євроцентризму. Про це у географічному центрі Європи - закарпатському місті Рахові - цими вихідними заявили лідери регіональної еліти, які започаткували громадянський рух "Європейський конгрес України". У цьому мальовничому та символічному куточку України зібралися небайдужі до майбутнього держави носії інтелекту нації - академіки, професори, доктори наук, лауреати державної премії. На установчих зборах учасники громадянського руху прийняли "Відозву".
Представники новоствореного руху зазначають, що концепція євроцентризму полягає у недоторканності територіальної цілісності України, світоглядній єдності української нації, забезпеченні рівноправних та взаємовигідних відносин зі сусідами, побудові гармонійної системи міждержавних стосунків на континенті. Вони переконані: найнагальнішою сьогоднішньою бідою держави є неадекватність її політичного класу, фаховий, моральний та інтелектуальний рівень якого не відповідає викликам епохи. І що найгірше, цей клас не здатен боронити національні інтереси держави та продуктивно працювати на благо суспільства, адже там переважає інстинкт наживи, кланові та власні інтереси. Справжня ж еліта є усунутою від процесу державотворення, тому громадянський рух прагне врештірешт кардинально змінити цю ситуацію. Зокрема, акцентує на потребі докорінної внутрішньої реформації, політичного, економічного та соціального "євроремонту", а також викоріненні корупції радикальними правовими механізмами.
Точкою відліку став інтелектуальний марафон - "круглі столи" за участю київських та регіональних науковців. Організатором виступив Український центр глобальних та національних стратегій. "Проаналізувавши ситуацію у державі, дійшли висновку: нинішній політичний клас є неадекватним, тому наукова та ділова еліта сама має творити цю політику. З числа авторитетних людей сформували ініціативні групи з консолідації еліти, які ухвалили рішення утворити оргкомітет громадянського руху "Європейський конгрес України". Це рух регіональної еліти, вилученої з історичного та політичного процесу, яка хоче зцементувати Україну. Адже, якщо не буде державної єдності двох берегів Дніпра, матимемо потужні вібраційні процеси по всьому цивілізаційному європейському просторі", - зазначив "Пошті" голова оргкомітету, президент Українського центру глобальних та національних стратегій, професор Міжнародного університету "Україна" Василь Базів. За його словами, для України центристський сенс європейської ідеї полягає в тому, що Європа - не лише на захід від її кордонів, але й на схід від неї. Відтак, євроінтеграційний рух України може бути результативним за умови забезпечення стабільних східних тилів.
Перша проба сил руху буде на президентських виборах2010. Інтелігенція планує провести народні слухання та порадитися з нацією. Рух еліти підтримає того кандидата, який не лише розділить з ним стратегію і тактику євроінтеграції України, а й буде спроможним досягнути цієї мети. Представники еліти наголошують на потребі контролю за владою. "Проявили люди самопожертву на морозному Майдані, занесли на руках і на трон посадили. Потім - жодного контролю і повна деградація цінностей, на які сподівалися народ у 2004му", - влучно зауважує Василь Базів. Головний месидж від інтелігенції четвертому Президенту - взяти на озброєння ідеологію євроцентризму. "Також він повинен включити у державотворчий процес мудрих людей, оскільки нинішній політичний провід нації - це злодії та інтелектуально відсталі люди", - каже пан Базів.
Директор Інституту народознавства Національної академії наук України, академік НАНУ Степан Павлюк вважає, що четвертий Президент України має щодня відстоювати національну консолідацію, а також "бути тягловою конякою". "Президент має відстоювати національну самостійність держави, історичну пам'ять та дати громадянам держави нормальне життя", - трактує він.
Віктор Циганов, професор Київського національного університету внутрішніх військ, вважає, що в Україні сьогодні замість еліти існує ерзацеліта. "Еліта - це імунна система суспільства. Нині вона в Україні або тяжко хвора, або ж є лише її імітації, тому вся нація залишилася беззахисна. Власне регіональна еліта може, повинна і має потенціал стати справжньою елітою, пропагуючи європейські цінності", - зазначив "Пошті" пан Циганов.
Професор Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т. Шевченка, доктор політичних наук Ольга Порфімович лаконічно акцентує: на жаль, нині еліта обслуговує квазіеліту. "Ми вивели на телеекрани та в парламент квазіеліту. Сподіваюся, що колись вдасться поміняти їх місцями", - каже вона. Ольга Порфімович певна, що новостворений громадянський рух буде масовим не лише в середовищі викладачів, але й студентів, адже це майбутня еліта держави.
Львів - Рахів - Львів