Українська громада Перемишля сподівається за кілька місяців нарешті загосподарювати у своєму Народному домі
Польська сторона нарешті зробила перший крок на шляху передачі Народного дому в Перемишлі українській громаді. Третього вересня міська влада Перемишля ухвалила рішення про передачу будівлі у власність міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі. Згідно з українськопольськими домовленостями, ця установа має передати будинок українцям. Таким чином після кількарічних розмов польська сторона нарешті перейшла до реальних дій.
Щоправда, поки що рішення міського уряду Перемишля існує лише на рівні декларації політичної волі. Самі ж українці Перемишля називають це лише початком передачі і сподіваються, що зможуть отримати Народний дім щонайшвидше за тричотири місяці.
Народний дім українська громада збудувала у Перемишлі для власних культурних потреб ще 1904 року. Споруда у стилі українського модерну є однією із найцікавіших архітектурних пам'яток епохи, свого часу тут виступало чимало видатних діячів української культури, зокрема оперна співачка Соломія Крушельницька. Після операції "Вісла", з 1947го по 1956 рік, українська громада не використовувала Народний дім. А з 1956го, коли частина українців змогла повернутися на свої етнічні землі, Об'єднання українців у Польщі почало орендувати в держави половину приміщень колишнього Народного дому, включно з театральним залом. На початку 2000 року будинок перевели з державної власності в комунальну, віддавши його на баланс міста Перемишля. Про можливість передачі споруди українській громаді говорять останні кілька років, однак лише зараз в цьому питанні скресла крига.
- Тривалий час ця тема була каменем спотикання між українською громадою і польською владою. Вона виникала при кожній зустрічі президентів, тепер нарешті її закриють, - сказав у коментарі "Пошті" Петро Тима, голова Об'єднання українців у Польщі. - Процедура передачі має зайняти не більше шести місяців. Повернення назад вже немає. Присутність Президента України ставить крапку в цій справі.
На умовну передачу Народного дому у вівторок завітав Президент України Віктор Ющенко. Щоправда, під час візиту не було навіть символічної передачі ключів від будинку, оскільки незалагодженим залишається юридичний бік питання - частина приміщень Народного дому має своїх орендарів. Та й сам візит Віктора Ющенка був доволі несподіваним, адже в Перемишль він вирішив прибути лише напередодні, після того, як скасували відкриття меморіального цвинтаря українців, убитих вояками польської Армії Крайової 10 березня 1944 року в селі Сагринь біля Грубешова. Тож відвідини Перемишля виглядали дещо непродуманими - Президент України навіть не вважав за потрібне поспілкуватися з пресою, і навіть під час його перебування у Народному домі журналістів туди не допустили. Саму ж передачу Народного дому у власність міністерства внутрішніх справ та адміністрації Польщі Віктор Ющенко назвав жестом сильної волі.
Щоправда, самі українці, які мешкають в Перемишлі, переконані, що завдячують не стільки "сильній волі", як сприятливій політичній ситуації. Попри багаторічні розмови, за словами Анни Дрозд, заступника голови Перемишльського відділу Об'єднання українців Польщі, вони не сподівалися, що рішення ухвалять так швидко, адже значна частина мешканців і політиків Перемишля проти цього. Один з перемишльських депутатів після ухвалення цього рішення на знак протесту навіть оголосив голодування.
- Президент Перемишля теж не надто підтримує цю ідею, - розповіла "Пошті" Анна Дрозд. - Але склалася сприятлива політична ситуація, і депутати погодилися передати будівлю міністерству. Ми сподіваємося, що, можливо, на початку наступного року нам таки реально передадуть будинок. Але тепер усе залежатиме від того, наскільки швидко працюватимуть юристи Перемишльського уряду. З боку держави всі необхідні документи є, справа за адміністрацією міста. Загалом українська громада в Перемишлі налічує близько трьох тисяч осіб з 62 тисяч населення міста
Щоправда, крім вирішення юридичних моментів, українська громада має й інший клопіт - будівля Народного дому потребує серйозного ремонту та реставрації. За попередніми підрахунками, на це знадобиться щонайменше три мільйони євро. До слова, під час візиту до Перемишля Віктор Ющенко заснував фундацію, яка збиратиме кошти для цього. Перший внесок зробив сам Президент (щоправда, так і не зізнався, скільки саме пожертвував). Окрім цього, глава держави дав доручення уряду закласти гроші на фінансування ремонту Народного дому у бюджеті наступного року.
Львів - Перемишль - Львів