Через брак грошей українська армія вчитиметься воювати не на полігонах, а змушена обмежитися лише комп'ютерними навчаннями
Фінансова криза чи не найболючіше вдарила по українській армії. Цьогоріч для Міністерства оборони України з державної скарбниці виділили рекордно малу кількість коштів - 7,2 мільярда гривень. Ще майже два мільярди військові мали заробити з продажу майна, надання послуг тощо.
Через брак коштів у 2009му на території нашої держави та біля її кордонів не буде повномасштабних багатонаціональних військових навчань. Про це повідомив начальник Генштабу - головнокомандувач Збройних сил України Сергій Кириченко. За його словами, на цей рік планували навчання спільно з Туреччиною. "Але цей захід, найімовірніше, не відбудеться, бо немає коштів", - сказав Сергій Кириченко. Хоча, на його думку, такі навчання дають практичні навики особовому складу армії. За його ж словами, державипартнери України в проведенні подібних навчань погодилися з пропозицією нашої сторони проводити цього року лише комп'ютерні командноштабні навчання без участі підрозділів.
Недоотримує кошти і Міжнародний центр миротворчості та безпеки, який у 2005му було створено на базі Яворівського полігону. Відтак, через брак коштів цього року фактично скасовуються багатонаціональні навчання, які мали провести на цьому полігоні.
Як повідомив "Пошту" Олександр Поронюк, керівник пресцентру військ Західного оперативного командування, 2009го на Яворівському полігоні планували провести три такі навчання - з британськими, польськими та американськими військовими. Два з них точно не відбудуться. Під знаком питання проведення й третього. У військових жевріє надія, що, можливо, це навчання таки ще відбудеться наприкінці вересня - на початку жовтня.
Крім цьогорічної фінансової перепони, існують інші, якот заборона Верховною Радою в'їзду на територію України військових підрозділів інших держав. Також не сприяє проведенню миротворчих навчань й відсутність міністра оборони, оскільки виконувач обов'язків має обмежені повноваження. Немає коштів для планових завдань, адже мусить бути мінімальна кількість пального, яку військовослужбовці використають у випадку екстремальної ситуації. До того ж бойова підготовка - вельми ресурсомістка справа.
Отож, через відсутність навчань з'являються серйозні проблеми. Адже перед тим, як приймати іноземні підрозділи, Міжнародний центр потрібно привести у відповідність до стандартів. Це дає змогу підтримувати обороноздатність полігону на високому рівні. Крім того, українські військовослужбовці мають змогу проходити вишкіл за кордоном - у США, Канаді тощо.
Своєрідну економічну вигоду від проведення навчань роками одержував Яворівський район. Адже іноземні військовослужбовці стають споживачами товарів та послуг. У цей процес споживання входить значна кількість місцевих фірм і, до прикладу, у 2006 році, коли відбувалися вельми масштабні навчання міжнародного ґатунку, було залучено близько 10ти тисяч технічного персоналу. Також це й вливання іноземного капіталу в інфраструктуру Яворівщини.
З інфраструктурою та технічним забезпеченням, як повідомив Олександр Поронюк, у Міжнародного центру проблем немає, і там хоч зараз можна проводити масштабні навчання. На полігоні діє також пункт штабу батальйону, обладнаний за світовими стандартами. До його переоснащення, крім України, фінансово долучилися інші держави, які брали участь у навчаннях. Там є також вертолітний майданчик, тренувальні ділянки для супроводу колон, підготовки батальйонів, інженерних, механізованих танкових, медичних та ін. підрозділів. Розміри полігону дозволяють проводити підготовку армійської авіації. Загалом його місцерозташування дуже зручне, оскільки він недалеко від державного кордону та залізничного сполучення.
Поза тим, незважаючи на кризу, польові навчання там проводяться, хоча боєприпаси і пальне доводиться економити. На території Міжнародного центру проходять службу офіцери та контрактники, які обов'язково побували в гарячих точках. Там постійно готують і навчають нові сержантські, офіцерські кадри для чергових ротацій.
До теми
На Яворівському полігоні вперше міжнародні навчання відбулись 1994 року. Відтоді лише до 2004го кількість навчань та учасників зростала. Частину минулорічних запланованих навчань також було скасовано.