Зброя на зараз і на потім

Очікування від «Рамштайну-13», підготовка до навчання українських пілотів на F-16, додаткові системи Patriot для України та заклики американських конгресменів надати нам ракети ATACMS

За останні кілька днів з’явилися повідомлення про те, що українські захисники звільнили кілька населених пунктів на Донеччині та у Запорізькій області. Можна говорити про початок українського контрнаступу чи підготовчі дії до нього. Основні операції ще попереду.
«Відповідні контрнаступальні оборонні дії відбуваються в Україні. На якій стадії, я не говоритиму детально. Вважаю, що ми обов’язково все це будемо відчувати», – заявив український президент Володимир Зеленський 10 червня під час зустрічі з представниками ЗМІ після перемовин з прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо в Києві.
Про очікування від українського контрнаступу зараз говорять і представники західних країн-партнерів України. 12 червня голова оборонного комітету парламенту Британії Тобіас Еллвуд заявив, що зараз українська армія проводить «зондувальні та формувальні операції», а «основний фронт українського потенціалу все ще перебуває в резерві, готовий до цієї одиночної атаки». «У найближчі кілька днів ми повинні очікувати великої атаки в тій чи іншій частині Донбасу. Росіяни не знають, де це буде, але ми бачимо, що між групою «Вагнера» і самими російськими військами настає хаос», – зазначив Еллвуд, повідомляє сайт «Європейська правда» з посиланням на Sky News. Водночас Тобіас Еллвуд закликав усіх бути стриманими і не робити заяв на кшталт того, що після українського контрнаступу «все закінчиться дуже швидко». Він закликав союзників надати Україні більше танків, винищувачів F-16 і ракет дальнього радіуса дії.
Також генерал-лейтенант армії США у відставці, екскомандувач Сухопутних військ США в Європі Бен Годжес 11 червня в коментарі для Центру аналізу європейської політики (CEPA) також звернув увагу на те, що зараз українські війська «промацують» слабкі місця російської оборони. Й наші «важкі бригади» ще не вступали у бій. Вони потрібні для головного удару. За словами Годжеса, цей головний український удар буде по-справжньому дошкульним для ворога, його побачать усі. І він також заявив, що потрібно передати Україні ракети ATACMS, щоб ще більше наблизити перспективу звільнення Криму. 
Загалом потрібно розуміти, що про перебіг українського контрнаступу ми отримуватимемо лише ту інформацію, яку вирішить оприлюднити наше військове керівництво. І це абсолютно правильно. Такі операції планувалися не для відстежування широкою публікою в режимі реального часу. А докладний аналіз можна буде зробити вже набагато пізніше, як це було з торішніми операціями ЗСУ на Харківщині та правобережжі Херсонщини. 
А поки зосередимося на дещо іншому питанні. Яким зараз є процес військово-технічної підтримки України з боку наших західних партнерів?

Перемовини тривають постійно

Якщо наші Сили оборони почали активніше діяти на лінії фронту, це означає, що вони накопичили принаймні мінімально необхідну кількість озброєння для контрнаступу. Західні бронетехніка і танки – це те, як пояснювали останніми місяцями військові експерти, що має стати основою українського удару по ворогу під час найближчої контрнаступальної операції. Якби ЗСУ уже мали західні бойові літаки, то було б набагато легше. Але, на жаль, через зволікання західних лідерів, найближчим часом розпочнеться лише навчання українських пілотів на F-16. Добре, що це питання нарешті зрушило у правильному для нас напрямку, але до прибуття перших західних винищувачів до України мине ще не один місяць. Офіційного рішення якоїсь з країн про передачу нам F-16 ще не було, але і сумнівів у тому, що вони будуть у нас, також вже немає. Тепер найважливіше, щоб цей процес далі відбувався якомога швидше.
Україні потрібна зброя і на зараз, і на потім. Бо як зазначають військові експерти, Україні потрібно провести не одну, а кілька контрнаступальних операцій поспіль, щоб звільнити якомога більше територій, окупованих рашистами. Звичайно, нашою метою є повернення до кордонів 1991 року. Тому й процес військово-технічної допомоги Україні має включати наші потреби на кілька контрнаступальних операцій. Додаткові бронетехніка і танки, налагоджений процес ремонту бронетехніки, додаткова артилерія, додаткові артилерійські боєприпаси, нам потрібні додаткові наземні системи ППО і ракети до них, західні винищувачі, без яких ми мусимо обходитися зараз, але які насправді зможуть змінити перебіг подій. Це все те, про що продовжує домовлятися наша влада зі західними партнерами. За останній місяць український президент здійснив багато закордонних візитів і часто повторював заяви про «коаліцію винищувачів» або «Небесний щит України», як він її називав, а також про «коаліцію Patriot», маючи на увазі консолідацію зусиль для надання нам додаткових систем ППО. І йшлося не тільки про системи Patriot. Далі розглянемо останні новини щодо цих питань.
Дуже добре, що західні лідери продовжують демонструвати путіну, що вони не збираються припиняти військово-технічну допомогу Україні. Різні країни продовжують періодично виділяти нам пакети допомоги. А до того ж, наприклад, багато коштів з попередніх американських пакетів допомоги були спрямовані на контракти з виробниками озброєння. Тож багато зброї для України продовжують виробляти.

Чого очікувати від «Рамштайн-13»

Також важливо, що постійно тривають консультації між союзниками щодо військово-технічних потреб Україні у форматі «Рамштайн». Цього тижня, 15 червня, у Брюсселі відбудеться уже 13-та за ліком зустріч міністрів оборони близько п’яти десятків країн у форматі «Рамштайн».
«В межах засідання ми будемо обговорювати детальні речі «літакової коаліції». Ми говоримо поки що про підготовку пілотів і наших техніків та інженерів, які будуть займатися обслуговуванням літаків. Предметно питання обговорюватимуться з командами міністерств оборони Нідерландів, Данії, США та інших країн, які приєдналися до цієї коаліції», – заявив міністр оборони України Олексій Резніков у Military Media Centre.
Він також повідомив, що включив до складу української делегації на «Рамштайн-13» представників Повітряних сил ЗСУ. Командувач Повітряних сил ЗСУ, генерал-лейтенант Микола Олещук виділив своїх відповідальних офіцерів, які курують підготовкою пілотів та логістичними питаннями. Тож можна сподіватися, що домовленості у Брюсселі 15 червня справді будуть більш предметними.
«Пілоти, як кажуть, на низькому старті. Перша група найкращих пілотів відібрана – які мають бойовий досвід, які мають сотні годин нальотів, володіють англійською мовою, молоді. Список оновлюється, інколи пілоти навіть гинуть. Але потрібно розуміти, що першими поїдуть кращі з кращих. Ми вже очікуємо», – про це заявив речник командування Повітряних сил Юрій Ігнат в інтерв’ю інтернет-виданню «Українська правда», опублікованому 11 червня.
Ще раніше у наших Повітряних силах заявляли, що американська сторона дійшла висновку, що для навчання українських пілотів на винищувачах F-16 потрібно буде менше шести місяців. Такого висновку дійшли на основі тестування двох українських пілотів у США на початку весни цього року. «Львівська Пошта» про це писала.
Та повернімося до очікуваного засідання «Рамштайн-13». Міністр оборони Олексій Резніков зазначав, що на цій зустрічі обговорюватиметься також все, що стосується ППО, снарядів, амуніції, артилерії. «Ця війна – це війна ресурсів. Ресурсів – значить не тільки зброї, а й спроможностей її ремонтувати, обслуговувати і все, що до цього дотичне. Тому важливими для нас питаннями є відкриття різного типу хабів з ремонту та оснащення техніки. І на території України, разом з партнерами, і у дружніх прикордонних країнах», – заявляв міністр оборони України.
Тож чекатимемо позитивних для нас новин від засідання «Рамштайн-13» у Брюсселі 15 червня. «Цілком очевидно, що щодня російські війська намагаються вбивати невинних українців. І ми, уряд Сполучених Штатів, будемо працювати з міжнародною спільнотою, щоб зробити все можливе, аби допомогти українцям захистити свою країну і повернути суверенну територію», – заявив ще минулого тижня речник Пентагону, бригадний генерал Патрік Райдер, оголошуючи дату засідання «Рамштайн-13».

Більше зброї для України

Та ще до цього засідання ми отримали приємні новини. США 9 червня виділили черговий пакет військо-технічної допомоги для України. Цього разу на суму 2,1 млрд доларів. Пакет допомоги виділили за програмою Ініціативи сприяння обороноздатності України (USAI), тобто це не прямі вилучення озброєння із арсеналів США, а закупівля зброї у виробників. Тож на деяку зброю доведеться почекати довше. До цього пакету допомоги увійшли додаткові боєприпаси для зенітно-ракетного комплексу Patriot; системи ППО HAWK та боєприпаси для них; артилерійські снаряди калібру 105 мм та 203 мм; безпілотні авіаційні системи Puma; боєприпаси ракетної системи з лазерним наведенням; підтримку з навчання й технічного обслуговування.
І нагадаємо, що за тиждень перед виділенням цього пакету США оголосили про пакет допомоги Україні на 300 млн доларів. Він включав системи ППО Avenger, додаткові боєприпаси для систем ППО Patriot та HIMARS, а також зенітні системи Stinger, засоби протитанкової боротьби та боєприпаси, включаючи десятки мільйонів боєприпасів до стрілецької зброї. Цей пакет допомоги надавався за президентськими повноваженнями, тобто йшлося про передачу Україні озброєння з американських складів.
9 червня про виділення Україні чергового пакету допомоги оголосила й Бельгія. «Це постачання 105-міліметрових боєприпасів відповідає чіткому запиту України та її потребам на місцях», – мовилося у повідомленні Міністерства оборони Бельгії. Це вже 14-й пакет військово-технічної допомоги від цієї країни. Загалом Бельгія надала Україні летальної та нелетальної військової підтримки на суму 306 млн євро, зокрема палива на 41 млн євро. 
10 червня, в день візиту прем’єр-міністра Джастіна Трюдо до України, про черговий пакет військової допомоги оголосила Канада. Мовилося про виділення 500 млн канадських доларів (близько 400 млн доларів США) на військову допомогу Україні. У цей пакет допомоги включено 288 ракет АІМ-7 для засобів ППО. Також Канада до 2026 року продовжує мандат військової тренувальної місії UNIFIER, у межах якої за вісім років уже пройшли підготовку понад 35 тис. українських військових. А ще Канада долучиться до навчання українських пілотів на винищувачах F-16 та допомагатиме обслуговувати ці літаки. В межах «танкової коаліції» Канада допоможе організувати роботу центру технічного обслуговування танків Leopard 2 у Польщі. Також Канада передасть Україні 10 тисяч снарядів калібром 105 мм і впродовж найближчих тижнів завершить доставлення 122 броньованих автомобілів Roshel, про що було оголошено раніше (на цей час в Україну прибуло 88 цих машин).
Ще 5 червня міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас повідомив про підготовку його країною нового пакету військової допомоги для України. За його словами, у пакет увійдуть «мільйони одиниць боєприпасів» та засоби боротьби з дронами. «Після зустрічі у форматі «Рамштайн» ми оголосимо більше інформації про підтримку», – написав тоді Арвідас Анушаускас у твіттері.
Також зазначимо, що в опублікованому 12 червня інтерв’ю виданню Der Tagesspiegel заступник міністра закордонних справ України, колишній посол у Берліні Андрій Мельник закликав німецьку владу потроїти кількість наданих Україні танків Leopard 2, передати ще 60 БМП Marde, а також далекобійні крилаті ракети Taurus.
«Українській армії вкрай необхідно набагато більше західних бойових танків, бойових машин піхоти та іншої бронетехніки. Кожен Leopard 2 буквально на вагу золота для вирішального наступу», – заявив Андрій Мельник. За його словами, Бундесвер має 300 танків Leopard 2 і здатен передати Україні втричі більше, аніж 18 вже поставлених одиниць зі своїх запасів, «не ставлячи під загрозу здатність Німеччини до самооборони».

Додаткові системи Patriot для України

Важливим для нас є і нещодавні заяви виконавчого директора компанії Raytheon Technologies Грега Гейса. Ця компанія є виробником систем Patriot. Виданню The Wall Street Journal Грег Гейс заявив, що його компанія планує збільшити виробництво до 12 батарей Patriot на рік і, що Україні буде поставлено ще п’ять батарей Patriot до кінця наступного року.
«Ми були дуже здивовані його ефективністю», – сказав Грег Гейс про те, як системи Patriot проявили себе в Україні в умовах реальних бойових дій.
Фактично зараз системи Patriot в Україні продемонстрували те, для чого і створювалися кілька десятків років назад. Вони змогли збивати російські ракети, яким, начебто, «аналоговнет». І зрозуміло, що розкрили увесь потенціал Patriot українські оператори ППО. Це вчергове доводить, що українці можуть дуже швидко освоїти будь-яку зброю. І використовувати її навіть ефективніше, аніж це планували розробники.
The Wall Street Journal пише про те, що Україна попрацювала з програмним забезпеченням Patriot для того, щоб він міг збивати гіперзвукові балістичні ракети. Натомість український військовий портал Defense Express зауважує, що можливість зміни програмного забезпечення з українського боку виглядає доволі складним у реалізації сценарієм. У будь-якому разі саме Україна зараз зробила дуже потужну рекламу системам Patriot.
«The Wall Street Journal наводить технологічний цикл створення однієї батареї Patriot, який становить близько двох років. Водночас Raytheon Technologie працює й над збільшенням одночасної кількості виробництва ЗРК, так й над прискоренням строків виробництва. Й звісно, це пов’язано не тільки з Україною, а з розширенням попиту на Patriot загалом у світі, зокрема після першого використання версії PAC-3 під час реальних бойових дій, особливо в умовах протистояння російському озброєнню. Й в цих умовах оголошені строки отримання Україною одразу п’яти батарей Patriot впродовж найближчих півтора року виглядають більш ніж стислими. Варто зазначити, що Румунія та Швеція чекали на першу батарею три роки, Польща – чотири роки», – мовиться у матеріалі Defense Express.

Україні потрібні далекобійні ракети

Звертаючи увагу на усю зброю, яку ми згадали у цьому тексті й навіть західні бойові літаки, шлях до отримання яких для України вже фактично відкритий, помітно, що досі найважчим для західних лідерів залишається питання надання Україні ракет дальнього радіуса дії. Україна уже отримувала від Великої Британії певну кількість крилатих авіаракет Storm Shadow. Але чи цього достатньо? Чи їхня кількість була достатньою? 
Всі ці розмови про те, може чи не може Україна атакувати об’єкти на території росії, мають наївний вигляд. Бо Україна мусить атакувати об’єкти на території росії. Бо там логістичні шляхи доставлення живої сили та боєприпасів окупантів. Бо там російські військові заводи, що продукують боєприпаси, якими потім вбивають українців. Бо там аеродроми, з яких злітають російські літаки, що вбивають українців. Нормою мають стати атаки на такі об’єкти, звичайно, без цілеспрямованих атак на суто цивільні квартали. Ми ж не русня. І до того ж військових цілей атаками на цивільні будинки, лікарні чи школи не доб’єшся. Це лише для рашистів важливо тримати вороже цивільне населення у страху, випускаючи ракети, вартістю кілька мільйонів доларів, по дитячих майданчиках.
Нам же потрібно знищувати ворожі російські військові заводи і аеродроми. Тому як і минулого року, так і зараз нам потрібна значна кількість далекобійних ракет. І навіть згадані на початку цього тексту голова оборонного комітету парламенту Британії Тобіас Еллвуд і генерал-лейтенант армії США у відставці Бен Годжес, коментуючи початкові дії нинішнього українського контрнаступу, зазначали, що Україні треба передати далекобійні ракети. Зокрема, американські ATACMS. Бо це допоможе пришвидшити звільнення наших територій. 
Наприкінці травня президент США Джо Байден, відповідаючи на питання журналістів про можливість надати Україні ATACMS, заявив, що «це питання все ще у грі». Після рішення Білого дому навчати українських пілотів на винищувачі F-16 та дозволити іншим країнам передавати Україні ці американські літаки, преса у Сполучених Штатах писала про те, що Байден стає сміливішим у питаннях допомоги Україні та легше перетинає «червоні лінії» для путіна. 
Але питання щодо надання Україні ракет ATACMS є дуже важким. Американські законотворці періодично закликають Білий дім передати Україні ATACMS. Та Байден все ще думав. І навряд чи це можна пояснити лише якимись питаннями керування ескалаційними ризиками. Бо рашисти вже довели, що готові зробити будь-що, незалежно від того, яку зброю отримує чи не отримує Україна. Навіть навпаки, зволікання західних лідерів з деякими питаннями сприймається путіним як страх Заходу і заохочує диктатора до жахливіших злочинів. Міністр оборони України Олексій Резніков пояснював небажання США надавати Україні ATACMS прагматизмом, бо таких ракет «не так багато у світі» і, мовляв, у союзників може не бути можливості передати нам значну кількість таких ракет. 
Тут зазначимо, що 9 червня члени комітету з закордонних справ Палати представників США, конгресмени від демократичної та республіканської партій зареєстрували двопартійну резолюцію зі закликом до адміністрації президента Байдена негайно передати Україні далекобійні ракети ATACMS.
«Ми повинні дати українцям те, що їм потрібно, щоб виграти цю війну», – заявив конгресмен-демократ зі штату Мен Джаред Голден, повідомляє «Голос Америки». 
Голова Комітету у закордонних справах Палати представників, конгресмен-республіканець з Техасу Майкл Маккол, звичайно ж, був набагато різкішим у своїй заяві. «Ненадання адміністрацією зброї Україні, необхідної для перемоги у цій війні, продовжує конфлікт і коштує незліченних життів українців. Успіх контрнаступу України безпосередньо пов’язаний з військовою допомогою, яку надають США та наші союзники. Надзвичайно розчаровує те, що адміністрація сидить на мільярдах залишків військового фінансування, за допомогою яких вона могла б негайно передати ATACMS Україні та допомогти їхнім Збройним силам значно змінити ситуацію на полі бою», – заявив Майкл Маккол.
Зрозуміло, що республіканці завжди знайдуть спосіб «вколоти» президента демократа Джо Байдена. Але постачання ATACMS підтримують представники обох партій. І нинішня ситуація з реєстрацією відповідної резолюції є вже далеко не першим публічним виявом американської двопартійної підтримки надання Україні далекобійних ракет. Чи дослухається Білий дім до таких закликів цього разу? Сподіватимемось, що глава Білого дому таки зрозуміє помилковість зволікання з наданням Україні далекобійних ракет. 
P.S. У ніч проти 13 червня ЗМІ повідомили, що на тлі початку українських контрнаступальних дій США найближчим часом виділять Україні ще один пакет військово-технічної допомоги сумою до 325 млн доларів. На момент підготовки цього матеріалу офіційного оголошення про цей пакет допомоги ще не було. Але журналістка «Голосу Америки» Карла Бебб у твіттері повідомляла, що до пакета допомоги увійдуть БМП Bradley та Stryker, «які можуть замінити вже пошкоджені або знищені», а також боєприпаси до систем HIMARS і NASAMS. Допомогу виділятимуть через програму президентського вилучення з американських запасів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5567 / 1.75MB / SQL:{query_count}