Нарешті можна впевнено казати, що Україна отримає літаки F-16. США долучилися до «коаліції винищувачів», дозволили іншим країнам передавати Україні американські F-16 і також братимуть участь у навчанні українських пілотів. Навчання має відбуватися у Європі. Поки невідомо, чи Сполучені Штати Америки нададуть нам бойові літаки, але саме їхній дозвіл на реекспорт є найважливішим рішенням на нинішньому етапі.
Велика Британія, США, Нідерланди, Бельгія та Данія – ці країни спільно працюватимуть, щоб навчати українських пілотів і надати нашій країні необхідні літаки та засоби. Про це 19 травня повідомив британський прем’єр Ріші Сунак у твіттері. Також відомо, що у процесі навчання українських пілотів братиме участь і Франція. Не усі з перелічених країн мають F-16 на озброєнні власних армій. Велика Британія та Франція зможуть провести для наших пілотів лише базове навчання на західних літаках. Але зрозуміло, наскільки великою є роль Великої Британії у самому формуванні цієї «коаліції винищувачів» для України. Британія останнім часом найактивніше лобіювала питання надання Україні саме F-16 – наймасовіших винищувачів четвертого покоління. Долучення Франції до цього процесу також стало важливим. Додамо, що глава українського МЗС Дмитро Кулеба заявляв про приєднання Португалії до «коаліції винищувачів». Ця країна допомагатиме з тренуваннями українських пілотів та механіків.

Азійське турне після європейського
Можна сказати, що переломним моментом для України у цьому питанні став саміт «Групи семи», що проходив 19–21 травня в японській Хіросімі. Напередодні саміту американські ЗМІ по-різному описували позицію Білого дому щодо надання Україні F-16: CNN опублікувала матеріал, у якому йшлося про те, що США дозволять партнерам передавати Україні F-16, а газета New York Times писала, що США не тільки не збираються передавати Києву літаки, але й не дозволять навчатися на них. Схоже, що у Сполучених Штатах до останнього моменту тривала дискусія щодо цього питання. Та європейським лідерам таки вдалося «дотиснути» главу Білого дому.
І ще одним важливим моментом, на який треба звернути увагу, стала особиста участь президента Володимира Зеленського у саміті G7. Він провів зустрічі з лідерами країн G7, а також керівниками запрошених на саміт країн. А країни G7 достроково, ще до завершення саміту, погодили підсумковий документ, в якому йшлося про непохитну підтримку України.
«Ми підтверджуємо нашу непохитну підтримку України стільки, скільки буде потрібно для досягнення всеосяжного, справедливого і тривалого миру. Ми оприлюднили заяву лідерів G7 щодо України, і з чіткими намірами та конкретними діями, викладеними в ній, ми зобов’язуємося посилити нашу дипломатичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку Україні, збільшити втрати для росії та тих, хто підтримує її військові зусилля», – мовиться у підсумковому комюніке саміту в Хіросімі, оприлюдненому Міністерством закордонних справ Японії 20 травня.

Саме в цей день на саміт прилетів Володимир Зеленський (перед цим він ще відвідав саміт Ліги арабських держав у Саудівській Аравії). «Завершуємо цей дуже непростий, але дуже важливий тиждень. У п’ятницю – Ліга арабських держав. Субота й неділя – G7 плюс Україна та ще розширений формат – сім плюс партнери, зокрема Глобальний Південь плюс Україна. Інтенсивно. Світ чує нашу позицію. Захист і гарантії безпеки, повернення всіх наших територій, всіх наших людей, справедливість, реалізація нашої формули миру. Щодо кожного суттєвого для України пункту маємо порозуміння зі світовою більшістю. І разом будемо збільшувати український потенціал. Тут, у Хіросімі, Україна була справді почесним учасником роботи «Великої сімки». Українська тематика – центральна, шана до всіх українців – особлива. Дякую «Сімці»!

Зустріч із президентом Байденом – і, як завжди, стаємо сильнішими після таких переговорів. Зустріч з лідером Індонезії – змістовно. Зустріч із президентом Республіки Корея – є потенціал для міцних відносин. Зустріч із премʼєр-міністром Канади Трюдо – дякую, Джастіне, тобі. Поспілкувався з лідерами В’єтнаму та Австралії. Окремо й детально говорили з прем’єр-міністром Японії – будемо посилювати співпрацю», – заявив Володимир Зеленський у своєму відеозверненні 21 травня після останніх вкрай важливих закордонних візитів.
Тож цей саміт G7 став для нас особливо важливим не лише у питанні отримання західних бойових літаків (а початок навчання українських пілотів є першим кроком для їх отримання). Український президент ще раз нагадав цивілізованому світу про українську формулу миру і отримав підтримку щодо її реалізації. Повернення наших територій, виведення усіх російських військ, притягнення російського керівництва до відповідальності, відшкодування росією усіх збитків, завданих війною, та гарантії безпеки для України, щоб повторний російський напад не відбувся у майбутньому. Це є основою українського мирного плану і це те, в чому нас підтримує цивілізований світ. Українська формула миру підтримана резолюцією ООН. Не можна говорити просто про припинення бойових дій, як це, до прикладу, робить Китай. Бо цього замало. Якщо пробачити росії її злочини, то вона постійно повторюватиме агресивні дії щодо України та інших держав.
Зазначимо, що Володимир Зеленський у Хіросімі анонсував проведення саміту формули миру. Ймовірно, він відбудеться на початку липня, коли мине 500 днів нинішньої повномасштабної російсько-української війни.
Хто першим може надати F-16
Та повернімося до питання винищувачів F-16 Україні. Щоб реалізувати нашу формулу миру, потрібні ще більші здобутки на полі бою. І винищувачі F-16 – це те, що справді дуже підсилить українську армію.
Зрозуміло, що до прибуття F-16 в Україну мине якийсь час. Навіть за найоптимістичнішими прогнозами представників наших Повітряних сил, українським пілотам потрібні три-шість місяців, щоб навчитися воювати на F-16.
Загалом потрібно сказати, що поки немає офіційного рішення жодної країни про передачу нам винищувачів F-16. Поки оголошено лише процес навчання наших пілотів. Але і Ріші Сунак, і, що важливо, Джо Байден, коментуючи у Хіросімі навчання українських пілотів, говорили так, нібито рішення про передачу Україні літаків вже ухвалене. Тож дійсно можна сподіватися, що ще до завершення навчання наших пілотів рішення про передачу літаків уже буде.
Ситуація зараз дуже цікава, бо глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель 22 травня перед початком засідання Ради міністрів країн ЄС із закордонних справ у Брюсселі заявив, що навчання українських пілотів на F-16 уже розпочалися і висловив сподівання, що країни ЄС скоро зможуть надати ці літаки Україні. Водночас з повідомлень зі саміту G7 у Хіросімі можна було зробити висновок, що навчання українських пілотів розпочнеться за кілька тижнів. Важко сказати, що з цього є правдою. Найімовірніше, що європейські країни стануть першими постачальниками F-16 для України.

«Я думаю, що з огляду на кількість F-16, яка зараз є на складах наших європейських союзників, і той факт, що на основі грошей, які нам виділив Конгрес, є багато інших пріоритетів для систем, можливо, ми більше зосередимося на передачі третіми сторонами, але президент ще не ухвалив остаточного рішення. Сполучені Штати мобілізували виняткові зусилля, щоб вчасно і в повному обсязі надати Україні все необхідне для початку цього контрнаступу. Тепер, коли ми це зробили, ми можемо розраховувати на довгострокову здатність України захищати себе і стримувати російську агресію. Винищувачі четвертого покоління, західні винищувачі, F-16 є важливими для цієї боротьби», – заявив 22 травня в коментарі CNN радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Трохи пізніше речник Держдепартаменту США Метью Міллер на брифінгу заявив, що Сполучені Штати вважають пріоритетним забезпечення України винищувачами F-16. Але він не говорив чітко про постачання літаків саме від США. «Я не можу оголосити, коли або як це станеться, або з яких країн вони надійдуть. Але це надання F-16 є нашим пріоритетом, і ми почнемо реалізовувати його найближчими місяцями», – заявив Метью Міллер.
У ВПС США вже заявили, що на постачання винищувачів F-16 в Україну піде у кращому разі кілька місяців. Щодо європейських країн, то поглянувши на склад «коаліції винищувачів», неважко зрозуміти, які країни є ймовірними першими постачальниками F-16 для України. Насамперед йдеться про Нідерланди та Данію. Також можливий варіант із Бельгією.
«На роль Данії та Нідерландів, бути донорами самих літаків, вказує те, що про рішення щодо передачі F-16 вже на офіційному рівні говорили у Данії, а питання можливості передачі літаків розглядали у Нідерландах ще на початку року. Для цих країн передача частини F-16 не становить критичної загрози обороноздатності, бо вони вже почали отримувати F-35 на заміну F-16. Оцінка кількості машин прямо пов’язана з графіком отримання F-35 та настанням їх операційної готовності. Нідерланди замовили першу партію з 24 F-35 у 2016 році, які мали надійти до країни протягом 2020–2022 року, а згодом розширили замовлення до 46, які мали доставити до кінця 2023 року, а набути повної експлуатаційної готовності у 2024 році. А влітку 2022 року, вже на тлі вторгнення рф, було додаткового замовлено ще 6 машин п’ятого покоління. Перші 12 нідерландських F-35 досягли операційної готовності на рівні кінця 2021 року, з чим пов’язано виведення з експлуатації 12 одиниць F-16, які хотіли продати приватній компанії Draken International, й тому літаки зараз перебувають на капітальному ремонті. Також компанії хотіли продати ще 28 F-16, поступово із настанням операційної готовності нових ескадрилій F-35, що має відбутись у 2024 році. Щодо Данії, то своє замовлення на F-35 країна зробила у 2016 році на 27 машин п’ятого покоління. Графік отримання нових літаків також добре відомий завдяки звіту уряду країни. Зокрема, до кінця 2023 року данські повітряні сили мали отримати 17 літаків, але частина з них використовується для тренування пілотів й перебуває у США. Впродовж 2024-2026 років країна має отримати ще 10 літаків, партіями по 4, 3 та 3 машини, але зняття з озброєння всіх боєготових 30 винищувачів F-16 планувалось до 2024 року, але згодом це рішення відтермінували до 2027 року», – пояснює український військовий портал Defense Express.
Отже, цілком реальною виглядає можливість отримання однієї-двох ескадрилей F-16 від Нідерландів та/або однієї від Данії. З Бельгією ситуація трохи складніша – ця країна також оновлює свій авіапарк винищувачів, ще у 2018-ому замовила 34 одиниці F-35A, але отримає їх лише після 2023-го.
Так, все це лише припущення. Але процес із F-16 для України нарешті «пішов» у потрібному для нас напрямку. Тому потрібно розуміти найбільш вірогідні варіанти. Та не виключено, що Україна може отримати F-16 і від інших, а не лише згаданих, країн.
Зрештою, як уже зазначалося, американський президент ще думає. Але якщо США найближчим часом самі не нададуть своїх літаків Україні, роль Сполучених Штатів у «коаліції винищувачів» все одно має бути значною.
«Без США реекспорт F-16 був би неможливим. Але здається, що справжня роль США значно ширша, бо, крім згоди на експорт, постає питання забезпечення цих машин озброєнням та запасними частинами. Й насправді саме ці витрати є дуже вагомими, бо стандартна практика, коли в експортному контракті на продаж літаків саме озброєння та запасні частини легко складають 50% загального цінника», – пише Defense Express.
Можливо, саме розуміючи, що витрати і так будуть великими, США поки наполягають саме на передачі F-16 Україні третіми країнами. А свою частину завдання щодо підтримки цих літаків вони виконають. Захід уже налагодив чітку систематичну роботу щодо підтримки ЗСУ: не лише передача техніки, але й організація ремонту та постачання боєприпасів. До речі, Джо Байден уже публічно відповів на закиди кремлівських шавок про те, що надання Україні F-16 є колосальним ескалаційним ризиком. На пресконференції після саміту F-16, відповідаючи на питання журналістів, глава Білого дому сказав, що це є ризиком для росіян.
Речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат 21 травня в ефірі загальнонаціонального телемарафону заявив, що Україна на початковому етапі очікує кілька десятків F-16. «Історичне рішення про передачу F-16 стане поштовхом на шляху до нашої перемоги. Сподіваюся, це станеться якнайшвидше. Щодо кількості, безумовно, ніхто не буде передавати поштучно ці літаки. Ці літаки будуть передаватися підрозділами. Авіаційні підрозділи – це щонайменше ескадрилья. В нашому варіанті це 12 плюс літаків. У західних партнерів ескадрилья має більше – до 18 літаків. Отже, кілька десятків літаків може бути передано Україні спочатку для вирішення поточних завдань. Точна кількість переданої техніки не буде зараз широко оприлюднюватись», – сказав полковник Юрій Ігнат.
Це абсолютно правильно. Але поговорімо про те, які саме F-16 може отримати Україна. Адже маємо розуміти, що отримаємо вживані літаки не останньої модернізації, проте у випадку з F-16 вони зможуть виконувати усі необхідні нашим Повітряним силам завдання. Щоб краще зрозуміти їхні можливості, потрібно повернутися до найбільш вірогідних варіантів із отриманням літаків від Нідерландів та Данії. «Щодо нідерландських та данських літаків добре відомо, що виробництво машин для цих країн відбувалось насправді не у США, кінцеве збирання здійснювали на заводах Fokker у Нідерландах та SABCA у Бельгії, які почали їх випуск наприкінці у 1978–1980 роках, а завершилось їх виробництво у середині 90-х років. На тлі скорочення оборонних бюджетів та розпродажу машин, які зокрема активно проводили Нідерланди, у повітряних сил залишались найбільш нові машини з максимально повними термінами експлуатації. Також у 90-х роках обидві країни провели модернізацію літаків за програмою Mid-Life Update – MLU. Ця програма була доволі масштабною й означала перетворення літаків на повноцінний багатофункціональний винищувач, а також капітальний ремонт та посилення конструкції самого планера, що у вартості робіт оцінювалось на рівні 25% усіх витрат. F-16 після проходження MLU отримували нову авіоніку, включно із заміною РЛС на AN/APG-66(V)2A, який відрізняється у сім разів кращою швидкістю роботи, порівнюючи з базовою версією, високою роздільною здатністю, наближеною до можливостей SAR-радарів та роботою в умовах складних завад. Цей радар може працювати, як для виявлення повітряних цілей, так й для роботи у режимі «повітря-поверхня». Дальність виявлення цілей перевищує 110 км. Літаки також отримали новий бортовий комп’ютер, оновлену систему РЕБ, навігації та зв’язку, систему польотів на низьких висотах, оновлену кабіну з новими дисплеями, включно з проєкційним та нашоломним. Була проведена інтеграція нового озброєння, включно з ракетою «повітря-повітря» AIM-120 та підвісних контейнерів типу Lantrin або Litening для використання високоточного озброєння, а також контейнерів з радіоелектронною розвідувальною апаратурою та РЕБ типу ALQ-131. Обсяг робіт на модернізацію кожної машини складав 2500 людино-годин близько 5-місячного технологічного циклу. У результаті термін експлуатації F-16 MLU збільшувався щонайменше ще на 5 тисяч льотних годин, тобто до 12 тисяч льотних годин та мінімум до 30 років експлуатації. Всі наявні у Нідерландів та Данії машини таке оновлення отримали й роботи завершились до середини 2000-х років. Отже, данські та нідерландські F-16 загалом мають всі можливості для ведення повноцінного повітряного бою на високих дальностях, використання широкої номенклатури озброєння, включно з ракетами AIM-120 на дальностях понад 100 км», – пояснює Defense Express.
Аналітики цього порталу також зазначають, що поки українські пілоти проходитимуть навчання, то літаки, які може отримати Україна, мають шанс пройти додаткове оновлення та отримати певні компоненти з новіших пакетів модернізації. Що ж, F-16, навіть не найновіші, справді можуть змінити правили гри на полі бою. Тепер сподіватимемось, що Україна отримає ці винищувачі якнайшвидше.
Володимир Зеленський,
президент України:– Ми дійсно довго і потужно працювали з партнерами, щоб отримати бажаний результат. Сьогодні відкрита для нас місія тренування. Це перший крок. Далі є відповідна кількість місяців для навчання наших пілотів. Ми будемо працювати, щоб ці люди були максимально досвідчені, щоб скоротити процес навчання. Щоб ми посилили наш протиповітряний захист. Я не можу вам зараз сказати, скільки ми отримаємо літаків і коли це точно буде. Це не секрет, я дійсно цього не знаю. Але ми будемо прискорювати це.
Юрій Ігнат,
речник командування Повітряних сил ЗСУ:– Коли будуть F-16, ми виграємо цю війну. Якщо ці літаки прибудуть в Україну, вони стануть на бойове чергування у різних регіонах на наших оперативних аеродромах. Ми наголошували нашим партнерам про необхідність для України F-16, бо не можемо ми тими засобами ППО, які існують ще з радянських часів, перекрити всю територію України. Ми отримуємо постачання західних систем ППО: NASAMS, IRIS-T, Patriot та вже SAMP/T, а також ППО сухопутних військ, з основних – Crotale, Gepard, Avenger. Територія країни та протяжність державного кордону велика, а лінія фронту, враховуючи Білорусь, Придністров’я та чорноморське узбережжя – понад дві з половиною тисячі кілометрів. Тому перекрити комплексами ППО, на жаль, не вдасться. Тому нам потрібен F-16, у якого є винищувальне прикриття, він також є частиною ППО. Винищувач може працювати по повітряних цілях і знизу, і зверху. Там, де немає ППО, працюватиме F-16.
Джо Байден,
президент Сполучених Штатів Америки:– Під час моєї зустрічі з президентом Зеленським та з його командою після засідання G7 я сказав йому, що США разом зі своїми партнерами почнуть тренувати українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, включаючи F-16, щоб підсилити українську авіацію в межах довгострокової відданості посилити здатність України захищатись. Торік ми надали все, що потрібно було на той момент, а тепер ми рухаємось у напрямку, щоб надати їм можливість захищати себе таким чином, з чим вони раніше не мали справи. Але з часу надання всього – від значних систем протиповітряної оборони, танків, а також всього іншого, що матиме наслідки у найближчій перспективі на Донбасі, де точаться бої, а зараз українці вже мають все це обладнання, частина ще надходить, але більшість вони мають, – якщо українці продовжать досягати успіхів, ми опинимось у ситуації, коли росіяни відійдуть на велику відстань, щоб зберегти свої командні центри, до яких не може досягати певна зброя, яку українці зараз мають, тож тоді ці винищувачі, F-16, зможуть принести велику користь з точки зору здатності впоратися з тим, що буде далі. І також, з Божою волею, і ми цього не знаємо, якщо вони досягнуть успіху, ймовірно, прийдуть до того, що буде не перемир’ям, а мирною угодою, й українці матимуть змогу, впевненість і здатність протистояти й давати відповідь росіянам, якщо вони змінять свою позицію щодо миру. Я маю чітке запевнення від Володимира Зеленського, що вони не використають F-16 для ударів по території росії, але по позиціях російських сил в Україні вони зможуть це робити».