Києво-Печерську лавру і Софію Київську вилучать зі Списку спадщини ЮНЕСКО
Через активне будівництво у Києві довкола архітектурних пам'яток, найвизначніші з них КиєвоПечерську лавру і Софію Київську можуть вилучити зі Списку ЮНЕСКО. 33тя сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО попередила Україну, що може розпочати процес занесення КиєвоПечерської лаври і Софії Київської у так званий "список під загрозою".
Про це повідомив заступник голови Національної комісії України у справах ЮНЕСКО Михайло Скуратовський.
У березні в Україні перебувала комісія ЮНЕСКО, яка перевіряла стан КиєвоПечерської лаври та Софії Київської, які включені до Списку світової культурної спадщини і перебувають під охороною міжнародної організації
На основі звіту цієї місії Комітет всесвітньої спадщини ухвалив резолюцію щодо України. Окремі положення резолюції, у якій підкреслюється, що через неефективну систему управління об'єктами є серйозні ризики для них.
ЮНЕСКО рекомендує розширити буферну зону Софійського собору до вулиці Хрещатик, території Бессарабської площі і ринку включно, а також розширити буферну зону лаври до земляних валів "Мистецького арсеналу".
При цьому Скуратовський нагадав, що згідно з Конвенцією ЮНЕСКО про збереження всесвітньої природної та культурної спадщини, ратифікованою Україною, держава мусить узгоджувати з ЮНЕСКО плани будівельних робіт у межах буферної зони, що сьогодні часто українська сторона не робить.
ЮНЕСКО просить припинити будівельні роботи у буферних зонах, які загрожують Лаврі і Софії. Місія рекомендує ввести мораторій на вже заплановане будівництво: забудова навколо території земляних валів "Мистецького арсеналу", готельного комплексу біля церкви Спаса на Берестові та багато інших об'єктів у буферних зонах пам'яток історії.
Також місія рекомендує, "щоб Комітет всесвітньої спадщини повідомив Україну про можливість розгляду питання про переведення об'єкта до Списку всесвітньої спадщини під загрозою у випадку, якщо рекомендовані експертами заходи не будуть вжиті повною мірою".