Хто нас питатиме?!

Суд зобов'язав Президента провести референдум зі вступу України в НАТО

Суд зобов'язав Президента провести референдум зі вступу України в НАТО

Екс-лідер СДПУ(о) Віктор Медведчук виграв суд у Президента України Віктора Ющенка щодо референдуму з питань вступу України до НАТО і Єдиного економічного простору.

Відповідне рішення Окружний адміністративний суд Києва ухвалив 2 липня. Суд визнав протиправною та незаконною бездіяльність глави держави у питанні проголошення все­українського референдуму, а також зобов'язав Президента проголосити відповідний референдум, видавши указ.

Йдеться про референдум за народною ініціативою щодо вступу України в НАТО та її участі в Єдиному економічному просторі разом з Росією, Казахстаном та Білоруссю, на підтримку проведення якого ще на початку 2006 року було зібрано та визнано дійсними
4 млн 431 тис. 673 підписи громадян України. Референдум передбачав відповіді на такі питання:

1. Чи згодні ви, щоб Україна стала членом організації Північноатлантичного договору (НАТО)?

2. Чи підтримуєте ви участь України в Єдиному економічному просторі (ЄЕП) разом з Російською Федерацією, Республікою Казахстан та Республікою Білорусь, згідно з угодою про формування Єдиного економічного простору, підписаною 19 вересня 2003 року?

Також у центрі нагадують, що 30 грудня 2006 року Секретаріат Президента офіційно отримав від Центральної виборчої комісії документи, які дають підстави для обов'язкового призначення главою держави всеукраїнського референдуму з наведених вище питань.

"Таким чином, уже 1 січ­ня 2007 року Президент мав усі підстави та був зобов'язаний проголосити референдум, про що повинен був видати відповідний указ. Втім, цього не сталося", - йдеться у повідомленні центру "Правова держава", головою якого є Віктор Медведчук.

Оскільки жодної реакції Президента Віктора Ющенка на вимогу провести референдум не було, то Віктор Медведчук 21 лютого минулого року звернувся до суду.

За майже півтора року з цього приводу відбулося вісім засідань суду, слухання призупинялися у зв'язку з розглядом цього питання Конституційним Судом України. Останній, до речі, у рішенні від 15 жовтня 2008 року каже, що "проголошення всеукраїнського референдуму за народною ініціативою є обов'язком Президента України".

Однак сумнівно, що Президент виконає рішення Окружного адмінсуду Києва і негайно підпише указ про проведення всенародного плебісциту. По­перше, за словами заступника глави Секретаріату Президента Ігоря Попова, Віктор Ющенко обов'язково оскаржуватиме це рішення в апеляційному суді.

По­друге, 8 липня Президент заветував ухвалений 5 червня у Верховній Раді закон про референдум. Гарант повернув його парламенту на повторний розгляд зі своїми пропозиціями.

Відтак провести сьогодні референдум за відсутності законодавчого регулятора неможливо.

- Якщо Президент не хотів провести референдум 2006 року, то не думаю, що він захоче це зробити тепер. Якщо такий референдум відбудеться, то він знову може розколоти суспільство, - зазначив у коментарі "Пошті" народний депутат, юрист фракції БЮТ Валерій Писаренко і додав: - Я думаю, що рішення суду не є остаточним. Це лише перша інстанція, і судові процеси триватимуть.

На запитання, чи порушує Конституцію Президент, відмовляючись провести референдум, Валерій Писаренко відповів:

- Якщо дивитися крізь призму рішення Окружного адмінсуду, то порушує. Центральна виборча комісія визнала, що було зібрано необхідну кількість голосів за проведення такого референдуму. Тому, звичайно, Президент зловживає своїми правами та обов'язками. На тлі того, що Президент щодня говорить про те, що він готовий підкоритися рішенню народу щодо питань Конституції на референдумі, дивним виглядає блокування референдуму стосовно інших питань.

На думку депутата, спершу треба впорядкувати законодавчу базу, яка регулює проведення референдуму.

- До цього питання треба ставитися дуже обережно у тому сенсі, що політики використовують їх для своїх передвиборних кампаній. Тому найкраще проводити референдуми після виборів. Зараз не найкращий час для цього, - резюмував обранець.

Зі своїм колегою погоджується й народний депутат з фракції Партії регіонів Юрій Мірошниченко. Він вважає, що тепер політичні пристрасті посиляться.

- Президент оскаржуватиме це рішення суду, - заявив "Пошті" депутат. - Але, у принципі, це не робить йому честі. Він, згідно із Конституцією, є гарантом прав і свобод громадян. На мій погляд, це пляма на репутації Президента як політика. Я не відкидаю, що буде оскарження і ця суперечка триватиме, але мені здається, це додасть емоцій у дискусії довкола НАТО.

На думку Юрія Мірошниченка, референдум треба було робити ще тоді, коли було зібрано підписи - 2006 року.

- Референдум зорієнтував би політиків і, можливо, поставив би крапку у нашій дискусії. Тепер це стане темою для роздмухування політичних суперечок. Для мене найбільше прикро, що Президент виглядає не найкращим чином - він не виконує конституційних обов'язків. Як можна вимагати виконання закону від інших суб'єктів влади, якщо сам гарант цих прав і свобод не виконує? - наголосив Юрій Мірошниченко.

Суб'єктивний погляд

Олег Соскін,
політолог, директор Інституту трансформації суспільства

По­перше, я вважаю, що Президентові треба розпустити цей окружний суд і зробити у відповідні органи юстиції подання, що ж це за люди - нехай СБУ перевірить їхню діяльності - чи займаються вони бізнесом, чи брали хабарі, хто їх родичі, хто вони такі, що виносять питання, які не належать до їх компетенції. По­друге, потрібно подивитися на їхню професійну компетентність через органи юстиції - може, їх просто треба позбавити статусу суддів. По­третє, треба внести пропозиції у законодавство - де є прогалини, щоб усякі хацапетівські суди не розглядали питання рівня національної безпеки. Бо коли кожен почне розглядати ці питання, то пів­України взагалі не залишиться. Бракує лише, щоб якийсь містечковий суд розглянув питання, чи був правомірний референдум 1991 року. Узагалі, такі питання вирішити неможливо - нема правової бази. Президент ветував закон про референдум, а старого закону нема. Закону про референдум узагалі нема. Є закон про референдум часів радянської України, якої не існує. А якщо навіть буде новий закон, то зібрані підписи вже не будуть легітимні, бо треба збирати підписи на базі чинного закону. Це абсурд на абсурді. Це просто провокація російських спецслужб. Я думаю, що ці судді належать до п'ятої промосковської колони. Окрім того, ЄЕПу не існує - він же юридично не оформлений. Куди ж вступати? Тому це питання треба розглянути на РНБО й ухвалити відповідні рішення.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4467 / 1.61MB / SQL:{query_count}