Україна продовжує боронити свої землі від рашистських окупантів. І згадаймо, що саме в цей період минулого року росіяни ще хизувалися можливістю «взяти Київ за кілька днів», окупували значні території на півдні та півночі нашої держави, а наші західні партнери фактично поставили на паузу військову допомогу Україні (та й вершиною тодішньої допомоги були переносні протитанкові ракетні комплекси). Але за рік багато чого змінилося. Російські сподівання на бліцкриг вщент розвалилися, Україна стала сильнішою, західна військова допомога Україні якісно еволюціонувала. Водночас не можна забувати, яку ціну заплатила Україна, щоб вистояти і зараз готувати черговий контрнаступ. Ціною стали життя українських захисників та захисниць, життя цивільних жертв російської злочинної агресії. Ми вже багато чого здобули, але й багато втратили. Війна продовжується.

Величезною відмінністю між кінцем лютого – початком березня минулого і цього року є те, що наша віра у перемогу над росією є вже не просто мріями та бажаннями українців, а ця віра підкріплена реальними здобутками наших Сил оборони на полі бою. Далі легше не стане. Але ми переконалися, що з рашистами можна воювати, їх можна перемагати.
Багато подій минулого року ще потребуватимуть докладного вивчення, адже, окрім проявів українського героїзму, були й помилки, можна сказати, що були злочинні помилки й винних мали б покарати. Зараз не будемо згадувати хронологію початку оборони України від повномасштабного російського вторгнення. У цьому матеріалі зосередимося на нинішніх важливих моментах початку вже другого року повномасштабної війни. Яку зброю від союзників ми зараз очікуємо.
Новий пакет допомоги від США
Минулого тижня, коли весь світ разом з нами згадував про перші роковини повномасштабного російського вторгнення, до Києва несподівано завітав президент США Джо Байден. «Львівська Пошта» у минулому номері докладно писала про важливість цього візиту й про те, що «привіз» Байден. І у Києві 20 лютого, і після цього у Варшаві 21 лютого американський президент запевнив, що західні союзники допомагатимуть Україні стільки, скільки буде потрібно. Нагадаємо, що 20 лютого стало відомі подробиці чергового пакета військово-технічної допомоги від США на 460 млн доларів. До цього пакета увійшли додаткові боєприпаси для реактивної системи залпового вогню HIMARS; артилерійські снаряди калібру 155 мм і мінометні снаряди калібру 120 мм; чотири радіолокаційні системи; додаткові ПТРК Javelin і підривні снаряди (кількість не уточнюється); близько 2000 протитанкових ракет; чотири бойові машини піхоти Bradley; дві тактичні машини; протипіхотні міни Claymore; прилади нічного бачення; засоби зв’язку, медичні засоби та запчастини для техніки.

А вже 24 лютого, на перші роковини повномасштабного російського вторгнення, США оголосили про виділення Україні ще одного пакета військово-технічної допомоги. Цього разу на 2 млрд доларів. Тут одразу треба зазначити, що увесь цей пакет виділяється за програмою Ініціативи безпекової допомоги Україні (USAI), тобто йдеться не про вилучення озброєння з наявних запасів, а про контракти з американським оборонно-промисловим комплексом на виготовлення зброї для України. Тому на цю допомогу доведеться чекати значно довше.
До цього пакету американської допомоги увійшли додаткові боєприпаси для ракетно-артилерійських систем високої мобільності (HIMARS); додаткові артилерійські снаряди калібру 155 мм; боєприпаси для реактивних систем з лазерним наведенням; безпілотники CyberLux K8 UAS, Switchblade 600 UAS, Altius-600 UAS, Jump 20 UAS, а також засоби виявлення БПЛА та радіоелектронної боротьби; обладнання для розмінування; обладнання підтримки безпечного зв'язку; фінансування навчання українських військових, обслуговування та підтримки техніки.

Артилерійські боєприпаси – це те, що нам точно знадобиться. Постійно з’являються повідомлення, що американська промисловість має збільшувати масштаби їх виробництва. Український військовий портал Defense Express також пояснює, що це за обіцяні нові безпілотники. Altius-600 – це невеликий безпілотний авіаційний розвідувальний комплекс від компанії Area-I, що може запускатися з військових та цивільних літаків і гелікоптерів, з наземних та морських платформ. Зокрема, БПЛА тестували у парі з гелікоптером UH-60 і навіть з безпілотниками MQ-1C і XQ-58A Valkyrie. Також Altius-600 може використовуватися і як ударний дрон – на нього можна встановити кумулятивну чи фугасну боєголовку. Маса цього безпілотника – 12,25 кг, корисне навантаження – до 3,17 кг, радіус дії цього безпілотника – 440 км, тривалість роботи – понад чотири години.
JUMP 20 – це розвідувальний безпілотний літальний апарат з вертикальним злетом та посадкою (VTOL) від AeroVironment. Має штатну електронно-оптичну станцію ARCAM-45В, також може бути оснащений такими системами, як WESCAM MX-8, Trillium HD80 чи TASE 40 LRS. Комплекс оснащений відсіком для корисного навантаження, має захищену апаратуру передачі даних. Маса цього безпілотника – 97,5 кг, з них корисне навантаження – до 13,6 кг, радіус дії – 185 км, тривалість польоту – 14 годин, час розгортання – година.
Switchblade 600 – це протитанковий дрон-камікадзе. Маса системи (разом з пусковою) – 54,5 кг, маса баражувального боєприпасу – 22,7 кг, час розгортання системи – 10 хв, загальна дальність дії – 80 км, максимальна швидкість під час атаки – 185 км/год. «Щодо Switchblade 600, то США ще минулого року в межах одного з пакетів оборонної допомоги для України повідомляли про передачу цих баражувальних боєприпасів, які виробляє компанія AeroVironment. Щоправда, офіційно про те, що ці БПЛА вже виготовлені й передані Україні не повідомлялося, водночас наші військові активно використовують на полі бою «молодшу» версію цього дрона-камікадзе – Switchblade 300», – пише Defense Express.
Щодо безпілотників CyberLux K8, то докладної публічної інформації саме про цю модель немає. Аналітики з Defense Express припускають, що це може бути розвідувальний дрон з потужною камерою.
Літаки «на потім»?
На жаль, знову в пакеті допомоги від США немає ні далекобійних ракет, ні винищувачів. Тамтешня влада продовжує наполягати на тому, що саме зараз потрібно зосередитись на наданні Україні танків, бронетранспортерів, БМП. 24 лютого президент США Джо Байден в інтерв’ю ABC News заявив, що «зараз Зеленському не потрібні F-16». Згодом у Білому домі пояснили, що надання західних винищувачів Україні – це питання «на потім».
Щодо ракет ATACMS, здатних вражати цілі на відстані до 300 км, публічна позиція глави Білого дому поки також не просувається вперед. Натомість український президент Володимир Зеленський на пресконференції 24 лютого заявив, що є домовленість з Великою Британією щодо далекобійної зброї. І що йдеться про інший, аніж ATACMS, вид зброї.
Тут треба зауважити, що Велика Британія ракет ATACMS не має. А щодо варіантів отримати подібну зброю від цієї країни, то ще раніше аналітики Defense Express повідомляли, що може йтися про авіаційну крилату ракету Storm Shadow, або ж SCALP, яку цілком ймовірно можна інтегрувати під крило радянських літаків, як це було з AGM-88 HARM. SCALP має дальність до 560 км. Ще один варіант від Великої Британії – це легка високоточна ракета SPEAR. Її дальність – 130-140 км. От тільки прийняття SPEAR на озброєння очікується аж у 2028-му. Тож цікаво, як розвиватиметься ситуація з постачанням Україні далекобійної зброї від Великої Британії. Поки невідомо, коли це відбудеться.
Танкова коаліція
А поки ж наші західні партнери зосереджені на наданні Україні танків і бронетехніки. І також поки невідомо, коли до України прибудуть американські танки Abrams та британські Challenger 2. Щодо останніх, то нещодавно британський міністр оборони Бен Воллес заявив, що це може статися навесні. Також зазначив, що у разі їхнього ефективного використання в Україні,

Велика Британія надішле нам більше цих танків, аніж вже 14 обіцяних.
А тим часом перші чотири німецькі танки Leopard 2А4 вже в Україні. Їх нам надала Польща. Саме наші польські друзі чи не найактивніше лобіювали питання створення «танкової коаліції», щоб різні країни долучалися до передачі Україні танків Leopard 2. За кілька тижнів Польща передасть Україні ще 10 таких танків.

Нагадаємо, що під час перебування у Києві Джо Байден сказав, що загалом понад 50 країн уже зобов’язалися передати Україні 700 танків. Очевидно, що він мав на увазі не тільки західні важкі танки, а й машини радянського виробництва, які Україна вже отримувала від партнерів і продовжує отримувати зараз. Аналітики порталу «Слово і Діло» підготували інфографіку про всі публічно обіцяні постачання танків в Україну. І якщо рахувати разом з радянськими танками, то йдеться про 793 танки для України від іноземних партнерів.
І очевидно, що ця цифра ще зростатиме. Адже деякі країни продовжують оголошувати про додаткові постачання Leopard 2. До прикладу, 24 лютого Канада оголосила, що додатково надасть нам ще чотири такі танки. Перші чотири вже перебувають у Польщі, на них тренуються українські військові.

Також Німеччина надішле нам ще чотири Leopard 2A6, додатково до вже обіцяних 14 таких машин. Зрозуміло, що терміни постачання будуть різними від різних країн. До прикладу, Іспанія зараз ремонтує танки Leopard 2A4, щоб передати Україні.
Загалом тенденція позитивна, адже ще кілька місяців тому передача західних важких танків Україні була під негласним табу у наших міжнародних партнерів. А зараз вони допомагають Україні зібрати «танковий кулак», ця допомога стане дуже важливою для звільнення українських земель.