Нова реальність і «старі граблі»

Коли Україна отримає нові ракети, радари та системи ППО від союзників і чи відбудеться звільнення міністра оборони Олексія Резнікова

Перемовини про постачання нової зброї та скандали в Міноборони. Це, м’яко кажучи, не найкраще поєднання, але такою, на жаль, є наша реальність. І все це на тлі прогнозів про ймовірність нового масштабного наступу рашистів найближчими тижнями. 
Зараз серйозно захиталося крісло під міністром оборони Олексієм Резніковим через скандал із ймовірно завищеними цінами у контракті щодо забезпечення харчування кількох тилових військових частин. Яйця по 17 гривень за кілограм вже нікого не смішать. Наразі правоохоронці вже взялися за інших людей з Міноборони, які відповідали за забезпечення, а самого міністра Резнікова, як повідомляли ЗМІ, парламентська фракція «Слуга народу» начебто готувала до звільнення та одночасного призначення в інше міністерство (на місце Резнікова начебто можуть призначити нинішнього керівника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова, хоч це й має трохи дивний вигляд). Однак 6 лютого представники фракції «Слуга народу» вже повідомляли, що цього тижня ніяких великих кадрових змін у Міноборони не буде. Це питання відклали. Чи надовго – незрозуміло. 
Вже 14 лютого у штаб-квартирі НАТО у Брюсселі має відбутися чергова зустріч у форматі «Рамштайн». Можливо, саме тому у ситуації з нашим міністром оборони зараз пауза. У Резнікова налагоджена комунікація з нашими західними партнерами, на відміну від його слабкої комунікації з українськими журналістами. Тому, найімовірніше, 14 лютого на «Рамштайні» Україну представлятиме таки Олексій Резніков. А далі потрібно буде уважно слідкувати за цією ситуацією.
Загалом все це може деморалізувати й наших бійців на фронті та простих українців у тилу. Та зараз не час посипати голову попелом. Можливо, це вже звучить заїжджено, але в українців немає іншого шляху, аніж йти вперед до нашої перемоги. 
Тому помилки потрібно виправляти якнайшвидше, бути готовими до найгірших сценаріїв і перестати влаштовувати політичні шоу під час війни. Звільнити чи залишити на посаді міністра оборони Резнікова – це прерогатива президента, яка має бути підтримана парламентом. Тому могло бути оперативне подання на звільнення або, з огляду на нинішній час, чітка заява про підтримку і продовження роботи (на момент підготовки цього матеріалу такого не було). А от всі ці інформаційні «вкиди» у ЗМІ про переведення в інше міністерство (це якийсь абсурд), інтерв’ю міністра з виправданнями і загалом якийсь відсторонений підхід влади до нинішньої ситуації – це все непотрібні речі. Тож чекаємо на рішення президента. А воно таки мало б бути. 
Зосередимося на тому, яку військово-технічну допомогу пообіцяли наші країни-партнери за останній тиждень. Ми ще не перемогли у війні, щоб зациклюватися винятково на політичних «розбірках». Питання посилення й озброєння України має бути ключовим. Тому сподіваємося, що в Офісі президента це швидко зрозуміють, і замість інформаційного цирку суспільство отримає логічні пояснення, чому нинішній міністр оборони має бути звільнений чи залишений на посаді.

Очікуючи нову зброю

США 3 лютого оголосили про новий пакет допомоги Україні на суму 2,175 млрд доларів. Саме в межах цього пакета наша держава має отримати крилаті бомби GLSDB, що можуть уражати цілі на відстані 150 км. Це, звичайно, не ATACMS, що б’ють на 300 км, та поки Україна отримувала ракети GMLRS з максимальною дальністю 84 км до систем HIMARS. Тож прогрес є. 
Високоточні боєприпаси GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bomb) – це, по суті, відповідь на питання про те, що ж буде, якщо «схрестити» ракету та керовану авіабомбу, а точніше некерований реактивний снаряд M26 та керовану авіабомбу GBU-38 SDB-I, пояснював український військовий портал Defense Express. GLSDB можна запускати зі систем HIMARS та М270, які наші військові застосовують дуже ефективно.
Зараз, після місяців успішного використання нашими військовими систем HIMARS, російські окупанти здебільшого перенесли свої склади з боєприпасами на 100-120 км від лінії фронту. Тому такий боєприпас як GLSDB нам точно знадобиться. Однак потрібно знищувати ворожі об’єкти на ще більших відстанях, руйнувати ворожу логістику, а тут лише GLSDB всі питання не розв’яже. А союзники продовжують публічно наполягати на тому, що вони роблять усе можливе, щоб уникнути ескалації. Позиція дивна, бо повномасштабна російсько-українська війна триває, рашисти готуються до нового масованого наступу. 
То якої ще ескалації бояться наші союзники? Під цим усі продовжують розуміти можливість застосування рашистами ядерної зброї. Ось так і живемо: західні союзники озброюють Україну, але водночас і створюють певні межі. Навіть за останній тиждень від представників західних урядів та української влади з’явилося кілька нових заяв про домовленість, що передбачає незастосування західного озброєння по території росії. Тобто знищувати рашистів західними ракетами можна на тимчасово окупованих територіях України, включно з Кримом, але не на території росії.
Щодо боєприпасів GLSDB, то є ще один дуже важливий нюанс: мало шансів, що ми їх отримаємо раніше жовтня. «Львівська Пошта» уже пояснювала, що США виділяють нам зброю за двома програмами. Йдеться про «президентські вилучення», коли зброю забирають безпосередньо зі запасів американської армії, та програму Ініціативи безпекової допомоги Україні (USAI), коли укладаються контракти з компаніями-виробниками на виготовлення зброї для України. 
Зрозуміло, що другий варіант потребує набагато більше часу. І якщо говорити про найновіший пакет допомоги від США на 2,175 млрд доларів, то «президентські вилучення» у ньому становлять 425 млн доларів: додаткові боєприпаси для HIMARS; артилерійські боєприпаси калібру 155 мм та 120-мм; мінометні міни; 190 великокаліберних кулеметів з тепловізійними прицілами та боєприпасами для протидії БПЛА; 181 MRAP; 250 ПТРК Javelin; 2000 протитанкових ракет; протипіхотні міни Claymore та саперні заряди; спорядження для холодної погоди; засоби захисту та інше польове обладнання. 
А от зброя на решту 1,75 млрд доларів виділяється у межах програми USAI. Тобто вона ще виготовлятиметься для України. На ці гроші ми ще маємо отримати два ЗРК HAWK зенітні гармати та боєприпаси; обладнання для інтеграції західних пускових установок, ракет і радарів зі системами протиповітряної оборони України, а також обладнання для підтримки наявних можливостей протиповітряної оборони України; генератори для систем ППО; засоби протидії БПЛА; чотири РЛС повітряного спостереження; 20 контрбатарейних РЛС та запасні частини для контрбатарейних радарів; БПЛА Puma; високоточні ракети (precision-guided rockets); обладнання захищеного зв’язку, медичне приладдя, фінансування навчання, обслуговування та підтримки. У Пентагоні пояснили, що передача GLSDB передбачена пунктом «високоточні ракети» (precision-guided rockets). 
1 лютого міністри оборони України та Франції підписали меморандум із Thales Group про постачання радіолокаційних систем GM 200 для протиповітряної оборони України. Цей контракт оплачуватиметься зі створеного Францією спеціального фонду підтримки України. Багатодіапазонний радар Ground Master GM 200 здатний одночасно спостерігати за повітрям та землею, виявляти повітряні цілі у радіусі до 250 кілометрів (у бойовому режимі – до 100 кілометрів). Скільки таких радарів отримає Україна і коли – публічно не уточнювалося. 
Окрім цього, Франція разом з Італією вже завершували підготовку ЗРК SAMP/T-Mamba. 5 лютого командувач Повітряних сил Збройних сил України, генерал-лейтенант Микола Олещук заявив, що наші військові вже опановують цей ЗРК. За словами Олещука, SAMP/T-Mamba буде в Україні уже навесні. 
Це хороше підсилення для протиповітряної та протиракетної оборони України. SAMP/T – це європейський аналог американських ЗРК Patriot (нагадаємо, що Україна вже очікує чотири батареї Patriot, по одній від США і Німеччини та дві від Нідерландів). Відомо, що на SAMP/T використовуються ракети Aster 30, заявлена дальність перехоплення аеродинамічних цілей яких складає понад 100 км. Перевага цього ЗРК – це багатоканальність, один ЗРК може одночасно обстрілювати до 16 цілей. 

Наші військові опановують нове озброєння

Українські військові мали розпочати навчання на німецьких танках Leopard 2 із 6 лютого. Про це напередодні повідомив Олексій Резніков. «Львівська Пошта» у минулому номері уже повідомляла, що окрім самої Німеччини, ще низка країн ухвалили рішення передати нам танки Leopard 2. Один Leopard 2 від Канади уже прибув до Польщі (загалом Канада передасть нам чотири такі танки). Тепер вся справа за тим, щоб усі країни, які оголошували свої рішення щодо танків, чимшвидше їх виконували. А також ще мине близько восьми тижнів для навчання українських танкових екіпажів. Також ще потрібен буде час для злагодження вже на території України. Тож загалом перших західних танків на фронті можна очікувати не на початку квітня, як наголошували деякі експерти, а ймовірніше наприкінці квітня – початку травня.
3 лютого німецький уряд схвалив плани німецького виробника зброї Rheinmetall продати Україні танки Leopard 1 після їх ремонту на загальну суму понад 100 мільйонів євро. Йдеться про 88 таких танків. Leopard 1 – це відверто «старий» танк, з'явився на озброєнні Бундесверу він ще у 1965-ому. Так, за багато років було багато модернізацій. Але треба зауважити, що Leopard 1 вже не виробляється, калібр основної гармати відрізняється від Leopad 2. У «старшого брата» проблеми із бронею. Тож, як зазначає Defense Express, потрібні будуть ще кошти і час, щоб якось зробити Leopad 1 ефективнішими. Або це буде постачання для того, щоб деякі наші підрозділи просто отримали танки, однак вони не відповідатимуть сучасним вимогам. 
6 лютого група українських військових уже прибула до Великої Британії для навчання на самохідних артилерійських установках AS90.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4208 / 1.64MB / SQL:{query_count}