Війна. Зима. Зброя

Якою зараз є ситуація з військово-технічною допомогою Україні від західних союзників

Перетворити зиму на свою зброю – це те, чого хочуть рашисти. Тому і продовжують обстріли нашої енергетичної інфраструктури, щоб якомога більше українців якомога довше залишалися без світла і тепла у своїх домівках. Це тактика терористів, якими і є рашисти. Провалюючись на полі бою, росіяни влаштовують терор цивільному населенню. Але ми вистоїмо і станемо ще сильнішими. Якщо у кремлі вірять, що українці можуть проміняти волю на світло у квартирі, тоді російська верхівка є ще тупішою, аніж здавалося раніше.
Минулого тижня ворог завдав найбільш масованого з початку повномасштабного вторгнення ракетного удару по українській енергетичній інфраструктурі. Чи досягнув він своєї мети, якщо говорити глобально? Побільшало проблем і незручностей, терміни відключень електроенергії стали ще тривалішими, але ж українці після цього не почнуть просити росіян про мир, не погодяться віддати свої землі, не виходитимуть на мітинги з вимогою до влади якомога швидше завершити цю війну. Таке є неможливим в Україні. Бо усі ми маємо розуміти, що наших захисникам на фронті набагато важче, але вони не зупиняються. І нам потрібен не швидкий мир на принизливих для нас умовах, а справжня перемога у цій війні, що може гарантувати безпеку для нас на майбутнє.
Тому і до, і після ракетної атаки ворога ключовим бажанням України залишалося збільшення військово-технічної допомоги від союзників. Щоб ефективніше захищати своє небо і знищувати рашистських загарбників на полі бою. Ті всі інформаційні «вкиди» про ймовірність мирних перемовин, які останнім часом з’являлися в західній пресі, в Україні не сприймаються.

Чия ракета?

Під час російського масованого ракетного удару 15 листопада одна ракета впала на територію Польщі і вбила двох людей. Однак розслідування польської сторони майже через тиждень (станом на момент підготовки цього матеріалу) ще точно не встановило, звідки була випущена ця ракета. Загалом в цій історії багато темних плям. Були різні повідомлення, що суперечили одне одному, щодо можливої участі США та України у цьому розслідуванні. Також були заяви американського президента Байдена, що це, найімовірніше, була українська ракета, яку наше ППО випустило на перехоплення російської, і українського президента Зеленського про те, що це точно не була наша ракета.
Риторика польської влади також змінювалася: від термінового початку консультацій зі союзниками по НАТО до заяв про те, що це був «нещасний випадок». І хоч українські військові експерти зазначають, що якщо ракета ППО не розірвалася у повітрі, то вона не могла розірватися на землі, зараз Захід явно не хоче, щоб цей інцидент призвів до початку прямого зіткнення між НАТО та росією. Ось така ситуація.
Чи дізнаємося ми правду – невідомо. Але як би це цинічно не звучало, світом керує не правда, а її трактування. І ми, українці, вже давно зрозуміли, що НАТО робитиме все можливе, щоб не воювати з росією на полі бою, і що натовські солдати навряд чи воюватимуть за Україну. Чи потрібно Захід звинувачувати за таку позицію, чи насправді потрібно подумати про ймовірні наслідки та сценарії початку Третьої світової війни? Тут можна дуже багато говорити, більшість українців ніколи так і не зрозуміють позицію Заходу й матимуть рацію. Але світ це не змінить. Тому потрібно вирішувати ті питання, в яких наші союзники можуть нам насправді допомогти. А це стосується постачання зброї Україні.
Минулого тижня, 16 листопада, наступного дня після масованого російського ракетного удару, відбулося вже сьоме за ліком засідання Контактної групи з оборони України. Цей формат більше відомий під неофіційною назвою «Рамштайн». Далі докладніше зосередимося на результатах цієї зустрічі, на тому, яку нову зброю вже отримала Україна і на яку ще сподівається найближчим часом.

«Рамштайн-7»

Цього разу зустріч у форматі «Рамштайн» відбувалася в онлайн-форматі. Але так само як і на попередній зустрічі у жовтні, міністри оборони близько 50 країн знову найбільше уваги приділили питанню посилення протиповітряної оборони України. Про це йшлося в офіційних повідомленнях після «Рамштайну-7».
«Єнс Столтенберг наголосив, що завдання полягає в тому, щоб продовжувати підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно й не допустити ескалації. Він також наголосив на необхідності надання Україні більшої кількості систем протиповітряної оборони та іншої допомоги, зокрема зимового одягу, палива та медикаментів», – мовилося у повідомлені пресслужби НАТО.
«Значна частина розмов була зосереджена на тому, як надати Україні правильне поєднання систем ППО та боєприпасів, щоб зберегти контроль над небом і не дати рф досягти переваги в повітрі», – а це вже слова голови Об'єднаного комітету начальників штабів США генерала Марка Міллі від 16 листопада.
Тут потрібно розуміти, що на самих засіданнях формату «Рамштайн» рішення не ухвалюються. Союзники постійно проводять консультації, кожна з країн окремо ухвалює рішення про надання Україні пакетів допомоги. А зустрічі «Рамштайн» радше для звірення позицій, обговорення поточної ситуації та можливостей країн для подальшої допомоги Україні. Хоча оголошення деякими країнами своєї допомоги для України часто збігається із засіданнями формату «Рамштайн». Але багато інформації так і не стає публічною.
«Хочу подякувати Швеції, яка оголосила суттєвий пакет військової допомоги Україні на 287 мільйонів доларів. До нього входять ключові засоби, зокрема системи протиповітряної оборони, які посилять спроможність України захищати себе від безжальних ударів Росії, що тривають. Іспанія пообіцяла надіслати ще дві пускові установки Hawk та ракети до них, а Канада оголосила про останній транш у 500 мільйонів доларів (Канадських доларів, а це понад 375 млн доларів США.«Львівська Пошта») допомоги та залишається одним із найбільших донорів зимового спорядження. Німеччина продовжила вкрай потрібні постачання протиповітряних засобів, артилерії та боєприпасів для РСЗВ. Греція оголосила про важливе передання артилерійських снарядів калібру 155 міліметрів. Польща зобов’язалася поставити додаткове артилерійське і протитанкове озброєння, а також засоби протиповітряної оборони малої дальності. Уся ця допомога матиме важливе значення – як і координація нашої безпекової допомоги, яку уможливлює ця Контактна група», – це те, що розповів 16 листопада глава Пентагону Ллойд Остін, який постійно координує формат «Рамштайн».
Докладнішої інформації про цю допомогу, про яку говорив Остін, зрештою, з’явилося не так вже й багато. Так, до прикладу, міністр оборони Швеції Пол Йонсон 16 листопада зазначив, що з міркувань безпеки не може сказати, які саме системи ППО його країна передасть Україні. Зауважимо, що окрім пакета допомоги на 287 млн доларів, уряд Швеції також оголосив про окремий «зимовий» пакет допомоги Україні на 60 млн доларів. Він складається з трьох частин: гуманітарна, військова та політична підтримка по лінії ЄС. Тож, окрім поки ще не названих систем ППО, Швеція передає Україні також автомобілі підвищеної прохідності, зимове спорядження, засоби захисту та намети.
Також стало відомо, що від Іспанії Україна отримує, окрім двох додаткових систем Hawk, також батарею 105 мм гаубиць та 77 тисяч комплектів зимової форми. Щодо допомоги від Канади, то йдеться про військову та телекомунікаційну техніку, засоби спостереження, паливо, медобладнання, забезпечення ЗСУ сучасними супутниковими зображеннями, камери високої роздільної здатності для дронів і зимове спорядження, включно із портативними нагрівачами, ковдрами та спальними мішками. Також Канада продовжить свою навчальну місію для українських військових у межах операції UNIFIER, яка зараз діє у Великій Британії, до кінця наступного року.
Щодо допомоги від Німеччини, то тамтешній уряд вже оголосив, що за минулий тиждень передав Україні додаткові боєприпаси до РСЗВ Mars II (і це дуже важливо для нас); 3 великовантажні тягачі M1070 Oshkosh (тепер Україна має 8 одиниць); 17 автомобілів для прикордонної служби (загалом уже передали 39); запасні частини для великокаліберного кулемета М2; 24 кулемети MG3 для броньованих евакуаційних машин (загалом 30); 116 польових обігрівачів; 10 датчиків захисту від дронів (загалом 28); 20 приладів для електронних пристроїв для захисту від дронів; один вилковий навантажувач (загалом 4).
Дуже важливо, що глава Пентагону Ллойд Остін заявив про те, що учасники Контактної групи з оборони України зберігатимуть темпи підтримки нашої держави впродовж зими, щоб Україна могла продовжувати закріплювати свої успіхи та перехоплювати ініціативу на полі бою.
«Вільний світ з нами, доки ми не переможемо. Сила України зараз: підвищений економічний потенціал, краще тренування для української армії, сучасна логістика», – так коротко підбив підсумки «Рамштайн-7» міністр оборони України Олексій Резніков на своїй сторінці у твіттері. Також він подякував союзникам за «нові ініціативи» і написав, що очікує значних результатів до наступної зустрічі в Німеччині. Це вже інтрига. Що ж, очікуватимемо на інформацію про наступну зустріч «Рамштайн».

Зброї може бути ще більше

США оголосили про черговий пакет допомоги Україні ще до засідання формату «Рамштайн». До цього пакету допомоги на 400 млн доларів увійшли ракети для систем ППО Hawk; 4 зенітно-ракетні комплекси Avenger та ракети Stinger; боєприпаси для HIMARS; 21 тис. 155-мм артилерійських снарядів; 500 високоточних 155-мм артилерійських снарядів; 10 тис. 120-мм мінометних мін; 100 високомобільних машин (HMMWV); 400 гранатометів; стрілецька зброя, оптика та понад 20 млн набоїв до стрілецької зброї; механічна техніка та захист від холоду; підривне обладнання для розчищення перешкод; захисне спорядження для холодної погоди.
Окремо зупинимося на ЗРК Avenger. «Система протиповітряної оборони Avenger (з англійської «Месник»; позначається як AN/TWQ-1 або M1097) розроблена американськими компаніями Boeing (ЗРК) і General Electric (шасі) для збройних сил у 1980-х роках та представлена у вересні 1990 року на міжнародній виставці озброєння і військової техніки Фарнборо. Використовується Армією та Корпусом морської піхоти США, а також збройними силами Бахрейну, Єгипту, Іраку, Саудівської Аравії, Тайваню, Чилі. Ця високомобільна самохідна зенітно-ракетна система забезпечує протиповітряний захист малої дальності (до 5,5 км) для наземних підрозділів від крилатих ракет, БПЛА, а також літаків і гелікоптерів на низькій висоті (менше як 4 км). Avenger здатний уражати повітряні цілі на зустрічних курсах та навздогін. Комплекс на базі багатоцільового автомобіля підвищеної прохідності (HMMWV) має два контейнери по чотири ракети FIM-92 Stinger, а також власну радіолокаційну станцію (РЛС) і 12,7-мм кулемет Browning M2. У комплект поставки входить виносний пульт дистанційного керування, а завдяки вбудованому тепловізору оператори можуть виявляти цілі за будь-яких умов видимості», – повідомляє інформаційне агентство Міноборони України «АрміяInform».
21 листопада Ллойд Остін на пресконференції в Індонезії заявив, що від початку повномасштабного російського вторгнення в Україну США надали нашій державі військової допомоги вже на понад 20 млрд доларів і продовжуватимуть підтримувати нас «настільки довго, наскільки це буде потрібно». Відомо, що зараз Білий дім працює над збільшенням обсягів допомоги Україні, і можливо, Конгрес ухвалить рішення про виділення додаткових коштів ще до того, як почне засідати його новий склад. «Допомоги від США буде більше», – таку заяву 18 листопада зробив офіційний представник Пентагону та координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.
Залишається сподіватися на це. Та зараз є ще одне дуже важливе питання: чи буде черговий прорив у питанні, яку зброю вже можна давати Україні? Адже номенклатура озброєння, яку наші союзники погоджувалися передавати Україні, постійно розширювалася, починаючи з 24 лютого. І тепер Україна потребує ще одного такого прориву. Вже давно триває дискусія, до прикладу, щодо того, чому Україна не може отримати ракети ATACMS, що можуть вражати цілі на відстані до 300 км. Вони нам дуже потрібні. І в контексті протиповітряної оборони також. Адже не потрібно думати лише про збиття ворожих ракет у нашому небі, а також про ворожих пускових установок. Головний редактор Defense Express Олег Катков в коментарі Liga.net зазначив, що реалістичним сценарієм захисту від балістичних ракет є знищення пускових установок, а для цього потрібна зброя з дальністю 300 км – ракети ATACMS для HIMARS або крилаті ракети, які можна встановити на радянські літаки. (Тут зазначимо, що українська розвідка повідомляла про те, що росія начебто домовилася про придбання в ірану балістичних ракет Fateh-110 та Zolfaghar. Це окрім того, що ці дві дикі недодержави начебто мають розпочати спільне виробництво дронів).
19 листопада Україну відвідав із неанонсованим візитом прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак. Він продовжив хорошу традицію Бориса Джонсона. У Києві Сунак запевнив, що Британія продовжить підтримувати Україну. А також оголосив про новий пакет допомоги на 4 млн фунтів стерлінгів (близько 4,7 млн доларів), що включає 120 зенітних установок, радіолокаційні станції, а також спеціальне зимове обладнання для військових. «Поки українським Збройним силам вдається відкинути російські війська на землі, цивільне населення зазнає жорстоких бомбардувань з повітря. Сьогодні ми надаємо нові засоби протиповітряної оборони, включаючи зенітну зброю, радари та засоби боротьби з безпілотниками, а також посилюємо гуманітарну підтримку на тлі холодної та суворої зими», – заявив Сунак. Докладнішої інформації про цей пакет допомоги не було. Але також зазначимо, що на початку листопада Британія пообіцяла передати Україні понад 1000 протиповітряних ракет.
Цього тижня також стало відомо, що Україна отримала від Франції новий пакет допомоги, до якого увійшли дві батареї ЗРК Crotale та дві РСЗВ LRU (французька модернізація РСЗВ M270). Про це заявив міністр оборони Франції Себастьян Лекорню, повідомляє видання BMFTV.
Як бачимо, маємо поповнення у «сім’ї РСЗВ довгої руки», а також нову опцію для протиповітряної оборони. І якщо говорити про останнє, дві батареї ЗРК Crotale, то одна батарея може мати до шести пускових установок. «Збройні сили Франції мають в своєму розпорядженні лише 24 зенітно-ракетні комплекси Crotale NG. І ця цифра виступає якби «лімітом» того, що по факту могли отримати ЗСУ. Але тут варто додати, що Crotale NG має відмінні характеристики для боротьби з рашистськими літаками та крилатими ракетами – може знищувати цілі на дальності до 10 км та обстрілювати одночасно чотири цілі. Цей ЗРК озброєний ракетою VT-1, що мають радіокомандну систему наведення та можуть перехоплювати цілі зі швидкістю до 1800 км/год. Зважаючи на те, що Crotale NG стоїть також на озброєнні Греції та Фінляндії, проблеми із поповненням запасів зенітних ракет VT-1 навряд чи можуть виникнути», – пише український військовий портал Defense Express.
Себастьян Лекорню також розповів, що офіційний Париж зараз опрацьовує запит України на передачу радіолокаційних станцій.
Нова зброя продовжує надходити до України. Але водночас досі незрозуміло, чи отримає Україна ЗРК SAMP-T, про передачу яких просить Італію та Францію вже кілька місяців. «Львівська Пошта» вже писала, що SAMP-T є європейським аналогом американського ЗРК Patriot. На початку листопада в італійській пресі з’явилися повідомлення про те, що ця країна спільно із Францією начебто готуються передати Україні ЗРК SAMP-T. Але відтоді докладнішої інформації так і не з’являлося. Лише зазначимо, що цього тижня міністр оборони Італії Гвідо Крозетто заявив, що Італія планує продовжити дію декрету про постачання зброї в Україну до кінця наступного року. Відповідно до цього декрету уряд Італії має право відправляти допомогу Україні без дозволу парламенту. Тож продовжуємо чекати на хороші новини, зокрема і на рішення щодо надання Україні ЗРК SAMP-T.
За інформацією, яку наприкінці минулого тижня поширювали ізраїльські ЗМІ, Міністерство оборони Ізраїлю начебто нарешті погодилося дозволити іншим країнам передавати Україні зброю, що містить компоненти ізраїльського виробництва. Також в інформпросторі з’явилася інформація про можливість надання Ізраїлем Україні високоточних балістичних ракет, якщо Іран все ж таки поставить рф ракети типу Fateh-110 та Zolfaghar. Однак поки все це була інформація, що потребувала підтвердження та перевірки часом.

росія – це держава-терорист

Парламентська асамблея НАТО 21 листопада одноголосно ухвалила резолюцію, в якій визнає російську федерацію та її режим державою-терористом. Про це повідомляє Європейська правда. Резолюція також закликає до заснування спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності цього режиму за жахливі воєнні злочини.
«Ухвалення цієї резолюції – це важливий політичний крок, який відображає настрої у західних парламентських колах, а тому впливає на керівництво країн в ухваленні рішень», – повідомив голова Постійної делегації України у ПА НАТО Єгор Чернєв.
Вже 23 листопада Європейський парламент голосуватиме за резолюцію, в якій росія має бути визнана державою-спонсором тероризму. І нагадаємо, що 13 жовтня Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) одностайно ухвалила резолюцію, в якій рф названа терористичним режимом. ПАРЄ стало першою міжнародною організацією, що ухвалила таке рішення щодо росії. Також раніше подібні рішення ухвалили Сейм Литви, Сейм Латвії, Палата депутатів парламенту Чехії (нижня пала парламенту), Сенат Польщі, естонський Рійгікогу (парламент).
Та ще дуже важливо, щоб таке рішення ухвалили США. Це може зробити Держдеп США. Бо це матиме найбільш вплив на ті країни, які ще подібного рішення не ухвалили і буде більше інструментів для посилення санкцій проти росії.
Саме по собі визнання рф державою-терористом не знищить її в один, але принесе багато додаткових проблем кремлівському режиму. Може пришвидшити запровадження нових санкцій проти росії, а також пришвидшити створення процедури відшкодування росією збитків, завданих Україні та українцям.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4751 / 1.74MB / SQL:{query_count}