Служба безпеки України 22 жовтня затримала почесного президента АТ «Мотор Січ», колишнього нардепа чотирьох скликань В’ячеслава Богуслаєва у його будинку в Запоріжжі. Насправді вже роками накопичувалося багато питань до «регіонала» Богуслава. Були вони й у правоохоронців, зокрема про те, що кілька років тому він продавав українського промислового гіганта «Мотор Січ» китайцям. Та тепер його затримали у підозрі за двома статтями Кримінального кодексу України: ст. 111-1 (колабораційна діяльність); ст. 111-2 (пособництво державі-агресору). Разом з ним також затримали начальника департаменту зовнішньоекономічної діяльності АТ «Мотор Січ» Олега Дзюбу. СБУ 23 жовтня офіційно підтвердила цю інформацію, яку ще швидше почали поширювати ЗМІ:

«Затримання відбулося в межах кримінального провадження щодо незаконного постачання з боку «Мотор Січі» товарів військового призначення для російської штурмової авіації. За матеріалами слідства, до оборудки причетне керівництво заводу, розташованого на Запоріжжі. Посадовці діяли у змові з наближеними до кремля представниками російської корпорації «ростех», яка є одним із головних виробників озброєнь для зс рф. Зловмисники налагодили транснаціональні канали незаконного постачання гуртових партій українських авіадвигунів до країни-агресора. Отриману продукцію окупанти використовували для виробництва та ремонту російських ударних вертольотів типу Мі-8АМТШ-ВН «Сапсан»; КА-52 «Алігатор»; Мі-28Н «Нічний мисливець».
Зазначається, що це вертольоти, які рашисти масово використовували для повномасштабного вторгнення в Україну. Частина з них літала лише завдяки українським двигунам. Це було підтверджено після огляду різних збитих нашими захисниками російських вертольотів: на збитих вертольотах були двигуни «Мотор Січі».
І також СБУ повідомляє, що для обходу встановлених обмежень на торгівлю з рф організатори схеми використовували підконтрольні комерційні структури у трьох країнах Близького Сходу, Європи та Східної Азії. Ці компанії відправляли «замовлення» українському виробнику нібито для потреб закордонної сторони, а після одержання військової продукції «посередники» переправляли її до росії. Також ворог використовував своїх іноземних спільників для ремонту та обслуговування власної авіатехніки з використанням українських запчастин.
Відомий українофоб

24 жовтня СБУ оприлюднила аудіозаписи телефонних розмов Богуслаєва, які підтверджують його співпрацю з рашистами. На цих записах можна почути, що начебто Богуслаєв у березні цього року говорив про те, що він «не за одне з Україною», про те, що він без злості ставиться до ракетних атак на «Мотор Січ», підтримує путіна та боїться націоналістів. Також на цих записах начебто Богуслаєв обговорював, через яку країну надсилати росії продукцію «Мотор Січі». На записі за травень цього року начебто Богуслаєв говорив про те, що відправляє росії десятки двигунів для вертольотів. Загалом були оприлюднені розмови за різні місяці, починаючи ще від минулого року, на яких начебто Богуслаєв розповідав, що з радістю відправляє на російські військові підприємства все, що їм було потрібно від «Мотор Січі».
Наскільки можна довіряти цим записам? Це має з’ясувати суд. Але насправді мало кого здивує, що у Богуслаєва може бути така позиція. Богуслаєв – відомий українофоб. Він виступав за вступ України у Митний союз. «Україна буде в Митному союзі! Це я вам гарантую! Це всього лише справа часу. Нам треба вступати в Митний союз. І не потрібно критикувати нас за таке рішення. От декого з наших опонентів посадять і все буде нормально, не буде навколо цього стільки галасу», – це заява Богуслаєва в інтерв'ю виданню «Запоріжжя. Коментарі» від липня 2011-го.
У 2013 році він був серед підписантів звернення Партії регіонів та КПУ до польського Сейму з проханням «визнати Волинську трагедію геноцидом щодо польського населення і засудити злочинні дії українських націоналістів». Тобто Богуслаєв, як й інші «регіонали», не цурався використовувати будь-які питання, щоб нашкодити Україні. І те, що ще у 2000-ому він отримав від Кучми звання Героя України, українця з Богуслаєва не зробило. Це лише ще одне підтвердження того, що потрібно переглянути всі ці сумнівні нагородження за минулі роки.
А зараз, вже після затримання Богуслаєва, журналісти проєкту «Схеми» (проєкт Радіо Свобода) з’ясували, що він має російський паспорт від жовтня 2000-го. Тобто понад 20 років. І це ніяк не заважало йому чотири рази обиратися в український парламент. А наша правоохоронна система всі ці роки начебто нічого не могла знати, як і в багатьох інших випадках з одіозними українофобами, які спокійно вели політичну діяльність в Україні.
Останнє слово у справі Богуслаєва має сказати суд. 24 жовтня Шевченківський суд Києва ухвалив рішення взяти під варту на два місяці (до 20 грудня) Богуслаєва та Дзюбу. За цей час має завершитися досудове розслідування. Тож спостерігатимемо за цією справою. Тут зазначимо, що радник голови Офісу президента України Михайло Подоляк не виключає, що згодом Богуслаєва можна буде обміняти на полонених українських військових.

Питань ще багато. Чому саме зараз відбулося затримання Богуслаєва, якщо деякі записи, оприлюднені СБУ, датуються 2021 роком? Чому тільки Богуслаєв та Дзюба поки фігурують у цій справі, адже зрозуміло, що до схеми, про яку розповідають в СБУ, мала бути залучена велика кількість людей, зокрема й представники державних органів? У СБУ могли нічого не знати раніше? І пам’ятаємо, що Богуслаєву раніше вдавалося виходити сухим із води.
Нагадаємо, що з 2017-го тривають розслідування та судові справи з приводу продажу контрольного пакту акцій ПАТ «Мотор Січ» власникам китайської корпорації Skyrizon. У серпні 2019 року тодішній помічник президента США з національної безпеки Джон Болтон спеціально прилітав в Україну, щоб не допустити набуття чинності угоди з продажу «Мотор Січі» китайцям.
«Львівська Пошта» тоді про це писала: «Китайська» справа закрутилася ще в 2016 році, коли українське ПАТ підписало угоду про продаж КНР 250 двигунів для навчально-бойових літаків JL-10 на загальну суму 380 млн USD. Тоді ж розпочалися й перші постачання. Визначення «навчально-бойовий» не повинно вводити в оману – насправді JL-10 стратегічно важливі для КНР, адже вони призначенні для освоєння пілотами навичок зльоту і посадки з борту авіаносця (у серпні 2018-го китайський флот отримав перший корабель такого класу і найближчими роками планує поповнити свій арсенал ще щонайменше трьома). Але китайцям самих двигунів виявилося замало, вони накинули оком на всю «Мотор Січ». У квітні 2018 року працівники Служби безпеки України (СБУ) провели в офісі ПАТ обшуки, заявивши, що розслідують карну справу за підозрою в незаконному продажі 56% акцій підприємства інвесторам із КНР, афільованим із компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co Ltd. На думку правоохоронців, може становити пряму загрозу обороноздатності України, оскільки ПАТ «Мотор Січ» займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації».
В березні 2021 року Шевченківський районний суд Києва ухвалив рішення накласти арешт на цілісний майновий комплекс та 100% акцій підприємства «Мотор Січ». Китайська сторона висунула позов проти України у міжнародному арбітражному суді на суму 4,5 млрд доларів.
У нинішній справі Богуслаєву загрожує до 15 років позбавлення волі. Засідання з обрання йому запобіжного заходу відбувалося у закритому режимі. Та журналісти змогли отримати від Богуслаєва короткий коментар. Він називає все це непорозумінням. «В нас 12 світових рекордів. Найкращі вертольоти. Я конструктор, я проєктував це для української армії, для всіх силових структур. 20 років», – заявив Богуслаєв. Щодо ймовірної співпраці «Мотор Січі» з росіянами він зазначив, що «не в курсі». А водночас на сайті «Мотор Січі» з’явилося звернення трудового колективу до керівництва держави на захист Богуслаєва.
Богуслаєв не один
«Не хочу політизувати цю тему. Але, схему з постачанням гелікоптерних двигунів до РФ через Латвію та Китай Богуслаєв і справді «відкатав» у 2019 і 2020 роках. Тупо, попри заборону, написавши в контрактах, що двигуни не з товаром подвійного призначення. Коли Служба експортного контролю намагалася втручатися і подавала до суду, Богуслаєв ці суди вигравав. Причому, наскільки я знаю, допомагав йому в цьому Портнов, який до 24 лютого деякими нашими діячами, які зараз на собі вишиванку рвуть, вважався порядною, чудовою людиною, яка просто допоможе прижучити «папередніків». Та і спротиву продажі акцій «Мотор Січі» китайцям, до того як Вашингтон почав тиснути, також державна система майже не чинила. Бо, нагадаю, до 24 лютого концепт «третього шляху» та дружби з Китаєм, адже на «буржуях» світ клином не зійшовся, був майже офіційною позицією. Мені чесно подобається, куди розвертається робота СБУ після того, як Службу очолив Малюк. Принаймні ми бачимо початок хоч якихось дій щодо УПЦ МП. Бачимо такі резонансні затримання, як це. Але! Треба пам’ятати, що на «Мотор Січі» штатно сидів цілий відділ СБУ, окрім секретного. Який повинен був якраз попереджати експорт у Росію в рамках контррозвідувальної діяльності. Богуслаєв не продавав ці двигуни росіянам в ларьку з-під прилавка. Як дітям цигарки. В цьому процесі були задіяні сотні людей. Ціла міжнародна мережа. Ці контракти забезпечувалися працівниками компаній-спецекспортерів. Керівники цих компаній не могли не знати що це за двигуни та куди вони йдуть… Служба експортного контролю приймала участь? Так, згідно із даними судів вона намагалася блокувати ці контракти, але її роль треба вивчити. Кабмін був в курсі? Не міг не бути. Богуслаєв безперечно негативний персонаж. Але справа не тільки в ньому. Справа в тій державній системі та системі спецслужб, які замість того, щоби виконувати свою роботу та блокувати фантазії діда про комерційно вигідну дружбу слов’янських народів, радо сприяли йому у постачанні двигунів вбивцям», – про це пише на своїй фейсбук-сторінці журналіст, колишній народний депутат Сергій Висоцький.
Всі ці питання правильні, але є ще кілька. А що робив Богуслаєв при попередній владі? Нагадаємо, що ще у 2019-ому журналісти Bihus.info оприлюднили своє розслідування, в якому йшлося про те, що попри заборону на експорт військової техніки до росії, «Мотор Січ» продовжувала постачати деталі для двигунів армії рф. Зокрема, після 2017-го таке постачання здійснювалося через спорідненого боснійського посередника.
Можливо, зараз на тлі нової справи проти Богуслаєва не потрібно займатися політичними розбірками прихильникам нинішніх «великих» політичних гравців. Українська влада – і нинішня, і попередня – зробила купу помилок. І ці помилки потрібно виправляти. І покарати усіх винних, хто в Україні працював на користь росії. От згадаймо, що в нашому парламенті досі засідають «регіонали», нехай і під новими прапорами. Чи можуть ці люди, які свого часу разом із Януковичем розвалювали Україну і постійно кликали «рускій мір», бути для нас білими і пухнастими?