Росія – це держава-терорист. Якщо у когось в цивілізованому світі ще були сумніви щодо цього, то зараз час вже визнавати справжню реальність. Якщо хтось у світі через страх ще боявся говорити про це вголос, то зараз Україна демонструє, що росію не треба боятися. Росію треба знищувати. Поступово, але без будь-яких послаблень і думок про можливість якогось діалогу з терористами. Бо це, без перебільшення, ворог усього людства.
Століттями російська держава, незалежно від форми правління і псевдоідеологічного курсу, продукує лише смерть і розруху. Українці це дуже добре знають, на жаль. І тому ніхто сьогодні не має права говорити нам про те, що з рашистами можна буде жити в мирі. Добре, що цивілізований світ зараз поступово стає радикальнішим щодо росії, принаймні її нинішнього керівництва. Це відбувається повільно, але помітно. І сподіваємося, що надалі ставатиме ще помітніше.
А у нас, українців, немає іншого шляху, аніж продовжувати боротьбу із нашим найбільшим ворогом. Наші бажання помсти і перемоги зараз загостренні до максимуму. Тому ракетні удари рашистів по нашій цивільній та енергетичній інфраструктурі нас не зламають. Можливо, у кремлі розраховували, що збільшення терору проти цивільних українців зменшить нашу віру у себе. Але ворог тут явно помилився. Тепер Україна разом із цивілізованим світом готується ще більше тиснути на росію. Наші військові отримують ще новішу зброю від західних союзників і очікують на додаткову. І не зупиняються. Продовжується український контрнаступ на Херсонщині, Харківщині, а тепер і на Луганщині. Далі докладніше розглянемо те, чого рашисти досягли, а точніше не досягли масованими ракетними атаками українських міст 10 та 11 жовтня, а також реакцію світу на це і те, як може збільшуватися західна допомога Україні у майбутньому.
Ракетним терором нас не залякати

10 жовтня рашисти вирішили продемонструвати, що у них ще є ракети і що вони ще можуть обстрілювати нашу столицю. «Окупанти завдали понад 84 ракетних та авіаційних удари. Для ударів по містах і селах противник використав крилаті, балістичні, зенітні керовані ракети та ударні безпілотні літальні апарати. Силами і засобами Повітряних Сил, а також протиповітряної оборони Сухопутних військ Збройних сил України, було знищено 56 повітряних цілей: 43 крилаті ракети та 13 безпілотних літальних апаратів», – повідомляв Генштаб ЗСУ.
Ворог влаштував полювання на українські електропідстанції. Проблеми із електропостачанням виникли у 15 областях, зокрема і у Львові та області. Відповідно виникли проблеми і з подачею води в домівки людей, а також перебої зі зв’язком. Зараз не будемо переповідати усі подробиці, тому що кожен львів’янин уважно слідкував за ситуацією. Зауважимо лише, що більшість проблем насправді швидко вдалося вирішити комунальникам та енергетикам, ще до завершення доби 10 жовтня.
Загалом від рашистських атак 10 жовтня загинуло 19 цивільних українців, ще понад сотня отримали різні поранення. Наступного дня ворог повторив ракетний терор, але вже у трохи менших масштабах. Знову проблеми зі світлом та водою у багатьох містах. Та знову комунальники та енергетики доклали всіх зусиль, щоб швидко виправляти ситуацію. Та у Києві та низці областей мешканців попередили, що відбуватимуться віялові відключення електроенергії. Це не стосується Львова та нашої області. Такою була ситуація на момент підготовки цього матеріалу.
Також уряд закликав усіх українців свідомо знизити електроспоживання для економії та скорочення графіків аварійних відключень світла по країні. Міністр енергетики України Герман Галущенко в коментарі CNN заявив, що за два дні рашисти пошкодили близько 30% енергетичної інфраструктури нашої країни. Також він зазначив, що одна з причин таких дій окупантів полягає в тому, що український експорт електроенергії до Європи допомагає європейським країнам заощаджувати на російському газі та вугіллі.
І справді виглядає так, що ракетні удари по нашій інфраструктурі є частиною енергетичного шантажу путіним усієї Європи. Від 11 жовтня Україна була змушена припинити експорт електроенергії до ЄС. Але тепер важливе питання: чи змінили ці удари ситуацію на фронті? Ні. Одними ракетними ударами війну не виграти, рашисти не вміють воювати проти ЗСУ, от і використовують свою звичну тактику – терористичні акти.

Це було очікувано. Насправді зараз в інформпросторі багато думок щодо того, тому саме зараз рашисти здійснили такі масовані ракетні атаки. Західні аналітики зазначають, що такі удари готувалися вже давно, але є також думки про те, що це наслідок зміни командувача російського угрупування військ в Україні чи помста за зруйнований Керченський міст. А нагадаємо, що вранці 8 жовтня на залізничному мості через Керченську протоку стався вибух, в результаті чого обвалилася частина автомобільного моста. Українська влада офіційно не визнає свою причетність, але усі ми розуміємо, що це надзвичайно важливе досягнення для нас. Керченський міст – це гордість диктатора путіна, рашисти хизувалися, що захищають міст всім, чим можуть, але вибух і пошкодження там сталися наступного дня після ювілею кривавого господаря кремля.
І руйнування Керченського моста важливе саме через вплив на південний фронт. Через цей міст рашисти доставляли у Крим, а звідти далі на материкову частину України військову техніку та підкріплення. Що більше проблем із цим мостом, то більше проблем зі забезпеченням рашистських військ на півдні України. Парадоксально, але рашисти назвали вибух на Керченському мості «терористичним актом» і звинуватили у цьому Головне управління розвідки Міноборони України. Вже начебто навіть затримали якихось «причетних осіб». Але всі ці вистави рашистів просто смішні. Зрештою, відповідно до норм міжнародного права саме будівництво Керченського мосту було незаконним. А називати когось «терористами» і водночас вбивати цивільних крилатими ракетами – це і є суть росії.
Рашистські пропагандисти разом із відмороженими російськими користувачами соцмереж, звичайно, пораділи своїм ракетним атакам 10 та 11 жовтня. Але чого насправді цим досягла росія? Як уже зазначалося, залякати нас не вийшло, українці ще більше грошей задонатили на ЗСУ і зараз збирають гроші на дрони-камікадзе. Змусили світ припинити допомагати Україні? Світові лідери повторили тезу, що допомагатимуть Україні стільки, скільки це буде потрібно. Україна отримає більше зброї, а росія – більше санкцій. До цього ми ще повернемося трохи нижче. Зупинили український контрнаступ на півдні чи сході? ЗСУ продовжують просуватися на Луганщині.

Чи, може, ракетні обстріли продемонстрували «велич росії»? «За повідомленням кремлівської пропагандистки Скабєєвої у прямому ефірі, рф випустила понад 150 ракет. Враховуючи те, що це був саме вступ, коли ведуча начитує підготовлену інформацію, це не обмовка та не взято з голови, а, найімовірніше, отримані дані безпосередньо від так званого міноборони рф. Прибільшувати кількість ракет, навіть для рашистів, сенсу немає, бо це суперечить міфу про «аналоговнєтность» російської зброї, а різниця між понад «100» та понад «150» – доволі незначна для ілюстративного кількісного показника. Водночас, за офіційними даними від Генштабу ЗСУ, над територією України було зафіксовано 84 ракети різних типів, більшість з яких була саме крилатими, вже з них було знищено 43 одиниці. Отже, якщо до України, згідно з повідомленнями з рф, було випущено 150 лише крилатих ракет, а Повітряні Сили України декларують 84 всіх видів, то виходить, що десь 50% запущених Х-101 та Х-555, а також можливо Х-22, просто десь впали по дорозі. Маємо зазначити, що такі ситуації дійсно трапляються і були зафіксовані. Наприклад, у вересні рф втратила один з «Кинджалів», який просто впав у Ставропольському краї. До речі, одночасно з повідомленням про ракетну атаку з боку рф 10 жовтня пішли не підтверджені повідомлення і про вибухи на території самої рф», – пише український військовий портал Defense Express.
То це така «велич» для рашистів? Росіяни випустили ракет на сотні мільйонів доларів, невідомо, чи всі з них долетіли, а з тих, що долетіли, українці збили більшу частину. І все це для того, щоб російські пропагандисти мали про що розповідати у своїх вечірніх ефірах?

«Росіяни й раніше били ракетами по енергетичній інфраструктурі, житлових будинках, школах і лікарнях в Україні. Але ця масована атака красномовно свідчить про їхню розгубленість і знервованість. Адже вона контрпродуктивна і матиме для росії руйнівні наслідки. По-перше, москва не досягла жодної військової мети. Жодної. Навпаки – наші захисники і захисниці отримали додаткову мотивацію швидше вигнати ворога, який обстрілює міста в тилу, де живуть їхні близькі. По-друге, тепер непотрібні жодні додаткові аргументи, щоб доводити: росія – це держава-терорист, держава спонсор тероризму. Усі, хто після цього спробує співпрацювати з рф, заперечувати терористичну сутність московського режиму, будуть мати очевидні проблеми з поясненнями… По-третє, якщо останніми місяцями у розмовах з партнерами нам доводилося шукати способи не допустити «втоми» від України, то тепер росіяни все зробили за нас. Вони чітко показали, що свідомо влаштовують гуманітарну кризу, яка вдарить не тільки по Україні, а по всій Європі… Знищення інфраструктури життєзабезпечення може спровокувати нові хвилі біженців. Сотні тисяч людей, які повернулися з Європи, можуть бути змушені знову шукати там порятунку. До них приєднаються мільйони. Адже руйнування енергосистеми – це не тільки про опалення. Це про їжу і воду, каналізацію, про хвороби і усі супутні наслідки. На цьому тлі значно простіше пояснювати, навіщо нам дуже швидко потрібна додаткова зброя, насамперед – засоби ППО та ПРО. Наші фахівці довели свою майстерність, збивши ледь не половину ракет та дронів-камікадзе. Надавши силам оборони України більше засобів, можна суттєво знизити рівень загрози з повітря», – на цьому наголосив міністр оборони України Олексій Резніков на своїй фейсбук-сторінці.

Більше зброї для України
Тепер про реакцію світу. 11 жовтня лідери країн «Великої сімки» провели зустріч в онлайн-режимі, до якої доєднався український президент Володимир Зеленський.
«Наша зустріч відбулася на тлі останніх ракетних обстрілів цивільної інфраструктури та міст України, що призвело до загибелі невинних мирних жителів. Ми рішуче засуджуємо ці атаки та нагадуємо, що невибіркові напади на цивільне населення є воєнним злочином. Ми притягнемо до відповідальності президента путіна та всіх, хто винен у цих злочинах. Ми запровадили та продовжуватимемо запроваджувати додаткові економічні санкції на росію, включно з фізичними та юридичними особами – всередині й за межами росії – які надають політичну чи економічну підтримку незаконним спробам росії змінити статус українських територій. Ми запевнили президента Зеленського в тому, що ми непохитні у своїй відданості надавати допомогу, необхідну Україні для захисту свого суверенітету та територіальної цілісності. Ми продовжуватимемо надавати фінансову, гуманітарну, військову, дипломатичну та правову підтримку та будемо твердо підтримувати Україну стільки, скільки буде потрібно. Ми будемо підтримувати Україну в підготовці до проходження зимового періоду. З огляду на необхідність забезпечення надійних гарантій післявоєнного мирного врегулювання ми, як і раніше, готові досягти домовленостей із зацікавленими країнами та міжнародними організаціями й Україною щодо безпеки та інших зобов’язань, щоб допомогти Україні захистити себе, забезпечити своє вільне й демократичне майбутнє та стримати будь-яку агресію проти неї. Ми продовжуватимемо координувати зусилля для задоволення нагальних потреб України у військовій техніці. З нетерпінням чекаємо на підсумки Міжнародної експертної конференції з питань відбудови, реконструкції та модернізації України 25 жовтня», – це, серед іншого, зазначено у підсумковій заяві лідерів країн «Великої сімки» від 11 жовтня.
Ще більше загострилася потреба України у сучасних засобах протиповітряної та протиракетної оборони. Україна отримує зброю від західних союзників, але її потрібно більше. Тим паче з системами ППО та ПРО наші союзники дуже довго тягнули. Зараз є всі передумови сподіватися на те, що такі системи наша держава отримає швидко.
США вже заявили, що пришвидшать передачу Україні двох із восьми обіцяних систем NASAMS. Тут треба зазначити, що 11 жовтня в Україну прибули ще чотири системи HIMARS. Німеччина вже передала Україні першу із чотирьох обіцяних систем IRIS-T. Ще одна має надійти до України до кінця цього року, а дві – вже у наступному. Також німецький уряд повідомив, що (у співпраці з Данією та Норвегією) надасть Україні 16 самохідних артилерійських установок Zuzana, чотири самохідні гаубиці PzH 2000 з боєкомплектом і ще дві реактивні системи залпового вогню MARS II з боєприпасами.
Зеленський також звернувся до президента Франції Емануеля Макрона та прем’єр-міністра Італії Маріо Драгі з проханням поставити нашим військовим зенітні ракетні комплекси SAMP-T. Тепер слідкуватимемо за тим, якими будуть офіційні реакції Франції та Італії. Тут зазначимо, що ще до ракетних атак 10-11 жовтня французький президент Макрон заявив, що його країна розглядає можливість надання Україні додаткових 12 самохідних 155-мм гаубиць CAESAR.
Треба зауважити, що 12 жовтня у Брюсселі відбулося шосте за ліком засідання Контактної групи з питань оборони України. Цей формат більше відомий за неформальною назвою «Рамштайн» (перша зустріч відбулася 26 квітня на американській військовій базі «Рамштайн» у Німеччині). Питанням №1 цієї зустрічі мало стати посилення української протиповітряної оборони. Про це перед зустріччю заявляв міністр оборони України Олексій Резніков, а також представники країн-союзників і Генсек НАТО Єнс Столтенберг. Зазначимо, що 12 жовтня у Брюсселі також відбулась міністерська зустріч держав-членів НАТО.
«Ми розглянемо, як збільшити підтримку України, і пріоритетом буде посилення протиповітряної оборони України. Я вітаю те, що союзники НАТО надають системи ППО. Це надзвичайно важливо. І я вітаю нещодавнє оголошення Німеччини і доставку німецької системи протиповітряної оборони в Україну. Я думаю, ми всі побачили, чому це так важливо. Жахливі атаки проти українських міст, убиті цивільні, зруйнована критична цивільна інфраструктура, серйозні атаки на енергетичну систему напередодні зими. Усе це демонструє нагальну потребу більшої кількості протиповітряної оборони для України. Союзники надавали системи ППО, але потрібно більше. Потрібні різні типи систем ППО – малої дальності, великої дальності, системи ППО проти балістичних ракет, крилатих ракет, дронів, різних систем для різних завдань», – заявив Генсек НАТО Єнс Столтенберг 12 жовтня.
Дуже цікавою і правильною була заява Генсека НАТО на пресконференції 11 жовтня: «Для всіх нас важливо, щоб Україна виграла в битві, у війні проти російських сил, що вторглися. Якщо путін переможе, це буде великою поразкою не тільки для України, а й для всіх нас».
На момент підготовки цього матеріалу ще не було відомо, які рішення були ухвалені у Брюсселі 12 жовтня, і, на яку ще зброю може сподіватися Україна. Але наш міністр оборони Резніков заявляв про оптимістичний настрій. І також було відомо, що глава Пентагону Ллойд Остін на початку зустрічі «Рамштайн-6» заявив про те, що Україна змінила динаміку війни і підтримка нашої держави посилюватиметься.
«Ми бачимо, що динаміка війни змінилась. Українська армія звільнила сотні населених пунктів з-під окупації Росії. ЗСУ відвоювали значну територію, яку окупувала Росія. Така сміливість та відважність українських військових наближає Україну до перемоги у цій війні. Також великою заслугою в успіхах ЗСУ є єдність та допомога партнерів України. Зокрема, щодо постачання зброї та навчання українських військових. Саме тому наша контактна група також змінюється. Головною нашою метою тут є надання довгострокової допомоги Україні. Ми будемо захищати та підтримувати українських захисників стільки, скільки потрібно», – заявив Ллойд Остін.
Тож до цієї теми ми ще повернемося у наступному номері. Важливо, що наші західні союзники чітко декларують посилення військової допомоги для України. Кожна нова одиниця західної зброї в руках наших захисників – це додатковий крок до української перемоги.