Анексований росією Крим знову на собі відчув, що поки там рашистські окупанти, спокійно не буде. Вранці 16 серпня пролунали вибухи поблизу селища Азовське Джанкойського району. Першим про це повідомив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Спочатку на своїй фейсбук-сторінці він написав про влучне попадання по військовій частині орків, але згодом виправив своє повідомлення, зазначивши, що йдеться про влучання у сховище боєприпасів.
Одразу зазначимо, що на момент підготовки цього матеріалу ні Генштаб ЗСУ, ні наше Міноборони не підтверджували українську атаку на російський військовий об’єкт у Криму. Але це вже стало звичною справою. І, звичайно, ми хочемо вірити, що «руки ЗСУ» доберуться будь-куди, аби знищувати рашистів та їхню зброю. Попри те, що не було підтвердження української атаки, речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат, також вже за традицією, потролив рашистів, порадивши їм дотримуватися правил пожежної безпеки.
Та і на цьому приємні новини не завершилися. Вже в обід 16 серпня з’явилися повідомлення про вибухи і пожежу на військовій авіабазі у селищі Гвардійське Сімферопольського району Криму.
Далі розглянемо все, що на момент підготовки цього матеріалу було відомо про вибухи поблизу Джанкоя та у Гвардійському 16 серпня, а також інші важливі новини за тиждень, що минув. А тиждень тому був ще один кримський сором рашистів із вибухами на їхньому військовому аеродромі в селищі Новофедорівка біля міста Саки.
«Звуки вибухів далеко прокочуються степом…»
Вранці 16 серпня, окрім вибухів на складі боєприпасів росіян поблизу селища Азовське, також трапилася пожежа на трансформаторній підстанції власне у Джанкої. Одразу з’явилася інформація про евакуацію росіянами людей з-під Джанкоя. Начебто дві тисячі людей евакуювали.
«Можете уявити собі, якої потужності склад боєприпасів було закладено російськими окупантами у фермах колишнього тваринницького комплексу села Майське, що знаходиться поблизу селища Qalay/Азовське Джанкойського району, якщо внаслідок вибухів, що продовжуються, вже евакуйовано понад дві тисячі жителів», – писав на своїй сторінці у фейсбуці вже згаданий Рефат Чубаров. Також він написав, що «звуки вибухів далеко прокочуються степом».
На диво швидко з’явилася реакція російського міноборони. Спершу там заявили, що «сталося займання на території обвалованого майданчика тимчасового зберігання боєприпасів однієї з військових частин». Трохи згодом вже уточняли, що причиною займання була диверсія. «Вранці 16 серпня внаслідок диверсії постраждав склад військового призначення у районі населеного пункту Джанкой. Збитки завдано низці цивільних об'єктів, серед яких ЛЕП, електростанція, залізничне полотно, а також низка житлових будинків», – мовилося у заяві міноборони рф. У їхньому повідомленні також зазначалося, що потерпілих від вибухів не було.
Треба нагадати, що Джанкой є важливим залізничним вузлом у Криму, через який росіяни перекидають військову техніку, амуніцію та боєприпаси для своїх підрозділів на материковій частині України. Окупанти заявляли, що начебто швидко полагодили залізничне полотно. Але чи так було насправді та які загалом збитки в рашистів, важко було сказати з усіх цих повідомлень.
Як уже зазначалося, підтвердження того, що до вибухів під Джанкоєм причетні українські військові не було, але речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат на брифінгу 16 серпня недвозначно потролив росіян. «Є офіційна позиція українського уряду, вищого військового керівництва. Противник не вміє користуватися заходами пожежної безпеки. Але всю Україну це тішить. Джанкой – це ще один аеродром, де противник зосередив ударні вертольоти та іншу техніку.
Судячи з відео, яке з'явилося у відкритих джерелах, ми бачимо детонацію боєкомплекту. Сподіваємося, що таким чином противник позбавиться техніки та особового льотного складу, як це відбулось у Саках», – заявив Юрій Ігнат. Також він додав, що про втрати росіян ще рано говорити, але українська розвідка вже повинна мати деякі дані, які не оприлюднять. Та зазвичай за деякий час з'являються й супутникові знімки з місця події, зауважив Ігнат.
Схожа заява пролунала й від Управління стратегічних комунікацій ЗСУ. «Якщо хтось не в курсі, то в районі Джанкоя російські окупанти значно посилили ППО за останній час. Але, результат в наявності... У районі аеродрому поблизу Джанкою було розгорнуто, за попередніми даними щонайменше 8 ЗРС С-400, 3-х ЗРК С-300, 5 ЗРПК «Панцир-С1». Крім того, на аеродромі було зосереджено 440 ТПК (транспортно-пускові контейнери). До речі, ці ТПК там були сконцентровані в такій кількості не так для захисту повітряного простору, як для відправлення до Херсонської та Запорізької областей, для обстрілів Миколаєва та Запоріжжя. Особливо напередодні та безпосередньо 24 серпня. І це ще не все. У районі залізничної станції «Азовська» проводилося розвантаження 17 ББМ, 10 САУ «Гвоздика», 7 САУ «Мста-С», 2-х САУ «Піон», 3 одиниць РСЗВ БМ-21 «Град», а також боєприпасів. І це без урахування того, що вже стояло і нудилося під гарячим кримським сонечком. Джанкой – це дуже жирна вузлова транзитна ціль. І ця дуже жирна ціль чекала свого часу. Як й інші цілі чекають свого часу. Адже констатуємо знову порушення правил куріння у невстановленому місці», – зазначено у телеграм-каналі Управління стратегічних комунікацій ЗСУ.

На те, що вибухи біля Джанкоя є справою ЗСУ, натякали й представники Офісу президента України. Без якихось конкретних заяв, але, до прикладу, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк у твіттері написав, що це «демілітаризація в дії».
Американське видання The New York Times повідомило, що вибухів на складі під Джанкоєм причетний елітний український військовий підрозділ. «Високопоставлений український чиновник на умовах анонімності сказав, що елітний український військовий підрозділ, який діє в тилу ворога, несе відповідальність за вибух на складі під Джанкоєм, який спричинив численні детонації», – пише The New York Times. Також це видання зазначає, що Україна з початку війни може використовувати нетрадиційну тактику, щоб дати відсіч ворогу, який значно переважає за розміром.
Щодо пожежі на авіабазі у селищі Гвардійське під Сімферополем, то про це вдень 16 серпня почали повідомляти російські ЗМІ. Зокрема, повідомлялося, що над цією авіабазою стояли клуби чорного диму, а за словами місцевих мешканців, раніше на території військового об'єкту пролунало кілька вибухів. Російські військові відомства та правоохоронні органи начебто перевіряли версію з атакою малим безпілотним літальним апаратом на склад боєприпасів.
Голова міжнародної групи журналістів-розслідувачів Христо Грозєв у твіттері повідомив, що на авіабазі у Гвардійському було 12 літаків СУ-24М і 12 СУ-25СМ. Аеродром входив до складу ВМФ Росії.
На момент підготовки цього матеріалу більше подробиць не було. І знову ж таки, без підтвердження удару від ЗСУ. Але загалом всі ці пожежі на російських військових об’єктах в анексованому Криму – це дуже хороший знак. Знак того, що Україна не забуває про Крим, і що окупанти не зможуть спокійно обстрілювати звідти материкову частину нашої країни. Знак того, що окупанти можуть бути у великій небезпеці на вкрадених землях, навіть якщо до цього вони вісім років думали, що у них все йде по плану й тема Криму начебто закрита. Це питання можна відкрити знову, і це може зробити ЗСУ. І ось про це рашистам у Криму треба зараз добре подумати. А ще про те, щоб не курити у невстановлених місцях. Адже, зрештою, весь український Крим – це місце не для рашистів.
А минулого тижня були Саки
Про небезпеку для себе у Криму російські окупанти по-справжньому почали дізнаватися минулого тижня. Нагадаємо, що вибухи на військовому аеродромі «Саки» у селищі Новофедорівка прогриміли 9 серпня. Тоді було знищено щонайменше 9 російських літаків. Американський телеканал СNN звернув увагу на те, що стільки літаків за один день росія не втрачала з часів Другої світової війни. Науковий співробітник Азійського інституту Гріффіта та колишній пілот ВПС Австралії Пітер Лейтон, вивчивши супутникові знімки, зазначив, що знищені бойові літаки, ймовірно, є бомбардувальниками Су-24 та багатоцільовими винищувачами Су-30. Це власне ті літаки, які регулярно обстрілювали південь України крилатими ракетами.
Після цього російське міноборони не наважилося визнати можливість українського удару по аеродрому в Новофедорівці та вигадувало різноманітні байки. Натомість заступниця міністра оборони України Ганна Маляр тоді познущалася з росіян своєю заявою. «Щодо пожежі на території аеродрому «Саки» в районі населеного пункту Новофедорівка у тимчасово окупованому росією Криму. Міноборони України не може встановити причину займання, однак вкотре нагадує про правила пожежної безпеки та заборону куріння у невстановлених місцях. Не виключаємо, що окупанти «випадково» знайдуть якісь характерні «шеврон», «візитівку» чи навіть «ДНК». Принагідно звертаємо увагу, що одяг з бавовни дуже гігієнічний. Зберігайте спокій та вірте Збройним силам України!» – написала минулого тижня Маляр на своїй фейсбук-сторінці.
Хто хоче розуміти, той все розуміє. Нехай і досі тривають дискусії щодо того, чи є в України ракети, здатні вразити ціль у Новофедорівці. Тим часом військовий експерт, колишній речник генерального штабу ЗСУ (у 2014 – 2017 роках) Владислав Селезньов заявив, що удар по аеродрому «Саки» – це дуже серйозний результат. «Це одна з найбільш вдалих військових операцій за наслідками: одночасне знищення щонайменше дев'яти літаків і серйозне пошкодження інфраструктури цього аеродрому. Це дуже серйозний результат. Я не вірю в історії, що там стався такий збіг обставин, і росіяни, як то кажуть, «невдало закурили». Думаю, що це вдала робота. Кого саме – сподіваюсь, що згодом ми про це дізнаємось. Але те, що наслідки максимально ефективні, й знову ж таки я зараз маю можливість спілкуватися з друзями, які нині мешкають на території тимчасово окупованого Криму, вони розповідають, що тривають «відповідні слідчі дії», і вже щонайменше два або навіть три військово-транспортні літаки з тілами 200-х – тих, яких нібито «немає» внаслідок «бавовни» на кримському аеродромі «Саки», здійнялися в повітря і полетіли за адресою призначення. Адже мало хто про це говорить, буквально напередодні «бавовни» на територію Сакського воєнного аеродрому прибуло нове формування, в межах ротації російських військових льотчиків, яке мало виконувати таке саме завдання, що завдання ракетно-бомбових ударів по південних регіонах нашої країни», – сказав Владислав Селезньов в ефірі «5 каналу».
А експерт українського військового порталу Defense Express Іван Киричевський назвав удар по аеродрому «Саки» приниженням росії. Власне так і є, рашисти боялися визнати навіть можливість українського удару.
Іван Киричевський в інтерв’ю «Радіо Свобода» також розповів про вплив вибухів у Криму на південний фронт. «Якщо такий важливий для росіян аеродром виведений з ладу, відповідно, у них суттєво знизилася можливість завдавати ударів по півдню України. Крім всього іншого, знизилася можливість завдавати повітряну підтримку своїм силам на Херсонському плацдармі. Раз вийшла така неочікувана для росіян ситуація, що Україна змогла на дистанції майже 300 км дістати їхній аеродром в глибокому тилу, то це означає, що Україна встановлює вогневий контроль не тільки над усією Херсонщиною, але і починає добиратися довгою рукою до об'єктів ворога на території Криму, які можуть забезпечувати російські війська на Херсонському напрямку», – зазначив Киричевський. Водночас експерт зауважив, що про звільнення Херсона поки зарано говорити, бо це дуже складна операція, що потребує довгої підготовки.
Чим наші військові могли добити до Новофедорівки? Іван Киричевський відкидає багато варіантів, озвучених різними людьми за останні дні, але зазначає: «Версія, що міг бути застосований все-таки «Атакамс», вона відкидається, бо не було ж офіційних даних там про те, що США нам нарешті дає всі ці балістичні тактичні ракети з дальністю стрільби до 300 км. Але, з іншого боку, пригадаймо так, що всі можливі офіційні особи – посол України в США Маркарова, секретар РНБО Данілов вказували, що коли Україна таки отримає ракети «Атакамс», про це не буде якось там окремого офіційного анонсу. Першим про це дізнається противник. Судячи з цього, першим про це дізнався противник, що це був «Атакамс». Україна поки бажає тримати таку інформацію в секреті».
Також військовий експерт звернув увагу на те, що на відміну від інших разів, коли ЗСУ знищувало військові бази росіян у їхньому тилу, після удару по аеродрому «Саки» ворог не закидував нашу територію ракетами. «Якщо навіть у них вже протикорабельні ракети для наземних ударів закінчилися і пішли в хід зенітні, тому для такої реальної помсти, яку б росіяни хотіли нам влаштувати, вони не зможуть, вони просто вже відстріляли запас ракет», – заявив Іван Киричевський.
Крим – це Україна
До речі, цей експерт після удару по Новофедорівці прогнозував, що «бавовна» на російських військових об’єктах в анексованому Криму продовжиться. Власне це ми зараз і спостерігаємо.
Ймовірно, і це ще не остання «бавовна» у Криму в цьому сезоні. Цьогоріч маємо перший кримський урожай і уже хороший. Але, зрештою, час покаже як розвиватиметься ситуація. Але навіть показово, що 15 серпня президент Володимир Зеленський підписав указ про створення Консультативної ради питань деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території АР Крим та Севастополя. Звичайно, подібними дорадчими органами при президентові Крим не повернеш. Але важливо, що наша влада не забуває про цю мету.
А 16 серпня постійна представниця президента у Криму Таміла Ташева закликала українських громадян у Криму бути обережними. «Окупаційна адміністрація всі пів року великої війни, і минулого тижня заявляла – Криму і людям нічого не загрожує. Міноборони рф знову каже – «займання на складі боєприпасів»... Люди вважають інакше. Дорогі громадяни України, хто живе у Криму, і особливо опирається окупанту всі 8 років війни. Ми обов'язково звільнимо Крим, застосовуючи всі можливі і не заборонені механізми для боротьби не лише за територію, а і за вас. Впевнена, ви чекаєте на це всі роки окупації. Поки ж будьте обережні, ховайтесь у обладнаних місцях або своїх підвалах. Підготуйте потрібні засоби. Наступного року у Бахчисараї!» – написала Ташева на своїй фейсбук-сторінці.