Війна – це важке випробування для українців. І наші захисники демонструють безпрецедентні мужність та самовідданість, знищуючи рашистів на українських землі, морі та небі. Проте окрім мужності, потрібна зброя. Багато зброї. Багато західного важкого озброєння, бо свого не вистачає.
На щастя, цивілізований світ продовжує підтримувати Україну. І «Львівська Пошта» уже неодноразово писала про те, як змінювався західний підхід до озброювання нашої держави. Перед повномасштабним російським вторгненням «найсерйознішим», що нам надавали, були протитанкові зенітно-ракетні комплекси. Далі навіть була невелика пауза у постачанні зброї, бо у нас мало хто вірив. Та українці втримались. І не просто втрималися, а довели усьому світу, що здатні громити «другу армію світу». А з кращим озброєнням перемога у цій війні може стати не мрією, а реальністю. Зрештою, наші союзники відмовилися від негласної заборони передавати важку зброю, і вже йшлося про постачання танків та гелікоптерів. Далі гаубиці. Далі реактивні системи залпового вогню, які вже демонструють перші успіхи у війні проти російських окупантів. Тепер Україна вже очікує на системи протиповітряної оборони.
Так, зброї все одно мало. Бо поки йдеться лише про кілька одиниць бажаного для нас озброєння. Але залишається сподіватися, що далі буде більше. І що еволюція допомоги Україні продовжуватиметься. Адже нам конче необхідні й літаки.
Чи нам хтось щось винен? Ні. Але якщо цивілізований світ розуміє справжню небезпеку, що створює росія, то збільшуватиме військову допомогу для України. Адже геополітичні апетити путіна ставлять виклики не лише перед Україною.
Тому щоразу доводиться повторювати: Україні потрібно більше західної зброї. Тут і зараз. А далі докладніше розглянемо, що ми вже отримали.
Українці швидко вчаться
Кілька днів тому міністр оборони України Олексій Резніков на своїй фейсбук-сторінці нагадав про те, якою західною зброєю вже користуються наші збройні сили. А також наголосив на тому, що українську військові дуже швидко опановують будь-яку сучасну техніку.
«Ми вчимося. Швидко. Сьогодні на озброєння нашої армії надходить сучасна потужна техніка та зброя. Та, про яку ще кілька місяців тому ми могли тільки мріяти. Вона здавалась недосяжною. Як колись Stinger, Javelin, NLAW, які вже стали звичними для наших захисників і захисниць.
Наші партнери надають нам надважливу підтримку не тільки у політичному, дипломатичному та військово-технічному напрямах. Важливою складовою є навчання наших військовослужбовців. З квітня підготовку до застосування і експлуатації озброєння та військової техніки іноземного виробництва за кордоном пройшли тисячі військовослужбовців Збройних сил України. Сьогодні вони вже опанували артилерійські системи калібру 155 мм М777, FH-70, САУ М109, CAESAR та PzH 2000, РСЗВ M142 HIMARS, САУ «Краб», а також значну кількість бойових броньованих машин М113, FV-103, Bushmaster, Senator, Mastiff, Husky та Wolfhound», – зазначив український міністр оборони.
Олексій Резніков також додав, що підготовка українських військових триває. «Наші партнери продовжують підготовку особового складу ЗСУ. Зараз наступні українські військові набувають азів з експлуатації артилерійських систем калібру 155 мм М777, САУ «Краб», реактивних систем залпового вогню M142 HIMARS, M270 та MARS II. Продовжується навчання з керування самохідними зенітними установками «Гепард 1A2»; мінними тральщиками класу Sundown; екіпажів БТР VAB, БМП M80-A; фахівців з ведення повітряної розвідки і спостереження; фахівців зі знешкодження вибухових речових та розмінування, зокрема підводного», – повідомив міністр.
Олексій Рєзніков розповів, що українські військові вчаться використовувати західну зброю у Великій Британії, Італії, Литві, Польщі, Словаччині, Словенії, Франції та Німеччині. А минулого тижня у Великій Британії також стартував курс базової загальновійськової підготовки військовослужбовців ЗСУ. На навчання вже поїхало кілька сотень наших бійців. Такі курси триватимуть й надалі. Тут треба нагадати, що 17 червня під час не анонсованого візиту до Києва (вже другого за ліком після повномасштабного російського вторгнення в Україну) прем’єр-міністр Великої Британії запропонував президенту Зеленському масштабну програму підготовки українських військових на британській території. Передбачалася можливість навчання до 10 тисяч українських військових кожні 120 днів. Було відомо, що кожен солдат проведе три тижні на такому навчанні, опановуючи навички перемоги в боях на передовій, основи медичної підготовки, кібербезпеки та тактики противибухового захисту.
Про початок навчань і прибуття першої ротації українських військових 5 липня розповів міністр оборони Великої Британії Бен Воллес у Палаті громад. «Ми прагнемо збільшити масштаб і частоту цих курсів відповідно до вимог України. Ми також обговорюємо з міжнародними партнерами варіанти розширення участі в навчальній програмі, конструктивно працюючи з країнами, які готові підтримати або шляхом надання інструкторів, або надання обладнання», – заявив Бен Воллес, інформує «Радіо Свобода».
Очікуючи ППО
Та знову повернімося до зброї, яку надає нам Захід. Про більшість зі згаданого Резніковим найменувань озброєння «Львівська Пошта» уже писала в минулих номерах. Та ще раз докладніше зупинимося на РСЗВ HIMARS. Україна вже отримала від США чотири такі системи. За повідомленнями CNN, ще чотири системи HIMARS доставлять в Україну до середини липня (вони включені у пакет допомоги, оголошеному Пентагоном 23 червня).
25 червня Головнокомандувач Збройних сил України, генерал Валерій Залужний у телеграмі повідомив, що перші HIMARS, які отримала наша армія, уже знищують ворогів. «Реактивні системи залпового вогню M142 HIMARS вже працюють в інтересах оборони України. Артилеристи ЗСУ майстерно вражають визначені цілі – військові об’єкти ворога на нашій, українській території», – зазначив Валерій Залужний.

HIMARS може знищувати цілі на відстані до 300 км. Повідомлялося, що Україна отримала боєприпаси до них, що дозволяють уражати цілі на відстані до 70 км. Україна начебто зобов’язалася не використовувати HIMARS для знищення цілей на території росії. Але окуповані рашистами українські території – це зовсім інша історія.
1 липня США анонсували новий пакет допомоги для України ще на 820 млн доларів. Він включає додаткові боєприпаси для HIMARS, до 150 000 снарядів калібром 155 міліметрів, чотири додаткові протиартилерійські радари. А ще, що дуже важливо, дві системи ППО NASAMS. Про них «Львівська Пошта» також вже писала. NASAMS розшифровується як Norwegian Advanced Surface to Air Missile System – Норвезька вдосконалена система типу «поверхня – повітря». До складу комплексу входять пускова установка на базі шасі автомобіля підвищеної прохідності Scania P113, ракети AMRAAM (AIM-120A) класу «повітря – повітря», розміщені в шести транспортно-пускових контейнерах, та багатофункціональна станція радіолокації AN/MPQ-64, повідомляє інформаційне агентство «АрміяInform».
Зенітний ракетний комплекс (ЗРК) NASAMS є спільною американсько-норвезькою розробкою компаній Raytheon і Kongsberg.
«На початках NASAMS не був особливо популярним на світовому ринку озброєнь – упродовж десятиліття цей ЗРК використовувався тільки Норвегією. Ситуація змінилась після терактів 11 вересня 2001 року, коли США придбали такі ЗРК для посилення ППО Вашингтону. У 2003 році чотири вогневі модулі NASAMS-2 замовила Іспанія, у 2006-ому два модулі придбали Нідерланди, а у 2009-ому вісім модулів замовила Фінляндія (для заміни радянських «Буків»). У 2011 році цей ЗРК замовила Чилі. Дві батареї отримала також Індонезія. А Литва стала першим отримувачем NASAMS-3 – дві батареї по чотири ПУ вона отримала у 2020 році, а зараз веде переговори про купівлю додаткової партії. З цього року NASAMS-3 почне отримувати Австралія, з наступного – Угорщина. Також ці комплекси замовлені Оманом і Катаром. «Інтернаціоналізація» ЗРК призвела до того, що у маркетингових матеріалах літеру N в абревіатурі розшифровують вже не як Norwegian, а як National. Анонсоване постачання Україні ЗРК NASAMS стане суттєвим кроком в напрямку розширення можливостей нашої ППО – адже цей комплекс ефективний не лише проти літаків, а й проти крилатих ракет. Звісно, дві вогневі одиниці – це крапля надії в морі потреб, але будемо сподіватись, що за ними підуть нові комплекси», – повідомляє mil.in.ua.

Що далі?
Наш міністр оборони Олексій Резніков, перераховуючи, якою зброєю вже навчилися воювати українські військові, наголосив, що так само швидко українці опанують й західну авіацію та інші види високотехнологічного озброєння.
То чи будуть, до прикладу, американські винищувачі F-15 i F-16 наступним етапом допомоги Україні? В це хочеться вірити. Однак заноситься на те, що нашим союзникам спочатку потрібно перебороти ще один психологічний бар’єр. Як це вже було із постачанням РСЗВ.
Сподіваємося, що так і буде. Тут зазначимо, що ще у травні українські ЗМІ повідомляли, що наша влада переконує західних союзників якомога швидше розпочати навчання українських пілотів на F-15 i F-16. А у червні конгресмен-ветеран ВПС США, республіканець від штату Іллінойс Адам Кінзінгер та конгресмен-ветеран, демократ від штату Пенсильванія Кріссі Хулахан зареєстрували у Конгресі законопроєкт, який би дозволив і передбачив фінансування навчання українських пілотів на американських літаках. Що з цього вийде – побачимо з часом. Але правильність ідеї цих конгресменів полягає у тому, що час треба використовувати.
«Незалежно від того, чи розмістять США та їхні союзники таке обладнання, ця програма зміцнить українські збройні сили та забезпечить їхню довгострокову стабільність та безпеку. Українським військовим потрібна наша негайна допомога, особливо засобами авіації. Я разом із колегою представляю закон, який дозволяє фінансування навчання та військової допомоги українським льотчикам. Вкрай важливо, щоб ми підтримували Україну. Все просто: якщо наші військові вирішать перекинути літаки, нам потрібно, щоб їхні пілоти були готові негайно їх використати. Наші двосторонні зусилля забезпечать навчання. США продовжують залишатися стійкими прихильниками боротьби України за суверенітет», – мовилося у повідомлені від авторів згаданого законопроєкту.
Український військовий експерт Олег Жданов раніше заявляв, що для освоєння американських літаків українським пілотам потрібно буде пів року. Водночас українські захисники продовжують знищувати російських окупантів і чекають на нову західну зброю, щоб це можна було робити ще швидше й ефективніше.