Повномасштабна війна з росією триває вже понад 100 днів. Ситуація залишається важкою, але у нас немає іншого шляху – потрібно перемогти у цій війні. Від цього залежить наше майбутнє та майбутнє нашої країни. Тому незважаючи на складність нинішніх викликів, ніхто з українців не може собі дозволити розчаруватися чи припинити опір окупантам.
Так само важливо, щоб наші громадяни в тилу не почали сприймати цю війну як щось далеке. Українські захисники на фронті б’ються за кожного з нас, тому потрібно бути готовими їм постійно допомагати, підтримувати та прийти їм на зміну, коли це буде необхідно. Наша перемога не буде простою чи швидкою, але усі разом маємо робити все можливе, щоб її наблизити.
І не забуваймо про те, що Україну підтримує цивілізований світ. Адже Україна воює не лише за себе, але й за безпеку, щонайменше у Європі. Так, не усі на Заході це розуміють, але маємо цінувати справжніх друзів і союзників. Власне, правильна комунікація зі союзниками є вкрай важливою для України. Це те, що допомагає підвищувати боєздатність нашої армії. Нам потрібно більше західної зброї. Нам потрібна краща західна зброя. Далі розглянемо, як просувалося це питання впродовж тижня, що минув.
Нова зброя від США

Попри російські погрози, США 1 червня оголосили про 11-й пакет військової допомоги для нашої держави. І вкрай важливо, що у цей пакет включені реактивні системи залпового вогню великої дальності HIMARS. У минулому номері «Львівської Пошти» ми вже писали, наскільки саме така зброя необхідна нашим військовим. І от американці офіційно підтвердили постачання. Поки йдеться лише про чотири системи HIMARS, але це може бути лише початок.
«Чекаючи цього потенційного рішення президента Байдена, Міністерство оборони заздалегідь розмістило системи HIMARS в Європі, щоб забезпечити їх швидке доставлення українцям», – заявив 1 червня під час брифінгу для преси заступник міністра оборони США з політики Колін Кол.
Відомо, що наші військові вже тренуються з HIMARS за межами України. Про це повідомляв американський журналіст Мет Сейлер у твіттері. А вже згаданий Колін Кол розповідав, що тренінги з управління триватимуть близько трьох тижнів, ще близько двох тижнів може знадобитися для навчання обслуговуванню систем. Також за його словами, як інформує Liga.net, після того, як системи будуть використані у бойових діях, американці та українці проаналізують їхню ефективність та корисність на полі бою. Вже після цього будуть узгоджуватися рішення щодо подальшої військової допомоги залежно від ситуації на фронтах.
США надають нам системи HIMARS, але Україна мала пообіцяти, що не використовуватиме їх для ураження цілей на території росії. США остерігаються спровокувати кремль на ще більшу ескалацію. Багатьом в Україні таке формулювання питання не подобається. Однак потрібно розуміти реалії. І що важливо, ніхто не забороняє українським військовим використовувати HIMARS проти росіян на окупованих ними наших територіях. Про це прямо заявляв Колін Кол, зазначивши, що США дають Україні HIMARS для оборонних цілей, і це включає використання цих систем для наступу, який дозволить звільняти окуповані території України, оскільки в такому разі це є самозахистом.
Про це говорила й новопризначена очільниця посольства США у Києві Бріджит Брінк. «Мовиться про пакет допомоги на 700 мільйонів доларів, який включає системи HIMARS, що мають велику дальність дії. Але регулювати, на яку відстань стріляти, буде українська сторона», – заявила Бріджит Брінк.
Тут є нюанси. Американське видання The Washington Post повідомляло, що боєприпаси, які отримує Україна для РСЗВ HIMARS матимуть дальність ураження до 70 кілометрів. Інформація щодо кількості боєприпасів не оприлюднювалася.
«HIMARS справді має дуже просунуте ракетне озброєння – і кероване, і некероване. Мінімальна дальність стрільби становить 45 кілометрів, ракети калібру 277 міліметрів. На платформі HIMARS є шість некерованих ракет, які можуть вистрілюватися, вражати цілі на континентальній частині якоїсь території. Завдяки точності HIMARS очікується, що це щонайменше вдвічі збільшить бойові можливості Збройних сил України.

Але також необхідно додати, що на тому самому шасі іншої комплектації ця сама система HIMARS може стріляти й оперативно-тактичною ракетою, про яку тривала дискусія. Дальність там – до 300 кілометрів. Ми маємо окуповані території України, звільнення яких вимагатиме наявність таких ракет. Я думаю, що це все може бути обговорене під час дискусії на найвищих військово-політичних рівнях. Наскільки я знаю, у Сполучених Штатів Америки були такі питання щодо того, щоб дійсно ця система не застосовувалася на території росії. А у всьому, що стосується звільнення території України, Україна повністю матиме можливість використовувати такі системи. Ми їх очікуємо, вони справді серйозно посилять наші ударні можливості разом з тими 155-міліметровими артилерійськими системами, які у вигляді знарядь або самохідних установок також надходять нам на озброєння. Іноді доводиться, наприклад, знищувати об'єкти в тилу противника: склади боєприпасів або пункти управління, або ті самі порти, в яких проводиться розвантаження військової техніки. Вони можуть бути досить далеко. Якраз Україну ця дистанція за 300 кілометрів цілком влаштовувала» – зазначив колишній заступник начальника штабу ВМС України, експерт Центру оборонних стратегій Андрій Риженко в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время» (створений Радіо Свобода за участю «Голосу Америки»).
Власне, системи HIMARS – це та зброя, яка, за словами військових експертів, дозволить Україні проводити успішні контрнаступальні операції. «На відміну від радянських РСЗВ, ці ракети керовані, майже всі. Це означає, що їх потрібно, по-перше, не стільки, скільки радянських «Градів» або «Ураганів», щоб вражати цілі. По-друге, ефект і тактику застосування цих ракет можна порівняти з «Точкою-У». Вона б'є на 120 кілометрів, і боєголовка в ній більша, ніж в ракеті HIMARS, але вона теж не вирізняється точністю, на відміну від цих ракет. Ці ракети мають відхилення близько п’яти метрів на своїй дальності, а якщо вони несуть касетні боєголовки, то п’яти метрів достатньо для того, щоб вразити командний пункт або батарею гаубичної артилерії, або склад палива, або боєприпасів. І навіть якщо вони не будуть застосовуватися по території Росії, як Україна нібито обіцяла, то вони вже можуть завдавати впевнено удари на оперативну глибину, вразити якийсь російський штаб на території так званої «ДНР» або «ЛНР». Це дозволяє зупиняти російські наступи, атакувати такі цілі, які будуть вносити хаос, проблеми з постачанням, з логістикою насамперед для російської армії. Так, у них є «Іскандери», але бити «Іскандером» по якійсь українській батареї – це ніби забивати цвяхи мікроскопом. А HIMARS розроблений саме для таких атак: для контрбатарейної боротьби, для атак на дуже цінні ворожі цілі, для внесення хаосу та розладу в російські наступи і таким чином їх зупиняти, навіть якщо ракета не буде вражати будь-яку ціль на відстані 300 кілометрів. На окупованій території України для HIMARS або M270 цілей більше, ніж достатньо», – таку думку в ефірі Радіо НВ висловив дослідник Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов.
Тут треба зазначити, що в росіян серед систем залпового вогню найбільше «Градів». А їхня дальність стрільби становить від 20 до 40 кілометрів. Тож зрозуміло, яку перевагу HIMARS нададуть українським військовим під час «дуелей» артилерії. Але систем, таких як HIMARS, Україні потрібно більше.
Системи «Смерч» у росіян можуть стріляти на 120 кілометрів, але Андрій Риженко у згаданому інтерв’ю зазначав, що їх у росії небагато.
Допомога від Британії
Відомо, що Велика Британія надає нам вже загадані ракетні системи залпового вогню MLRS М270 та велику кількість боєприпасів M31A1 до них. Про це оголосив британський прем’єр Борис Джонсон. Невідомо, про яку кількість MLRS М270 для України зараз йдеться, але за даними BBC, спочатку Британія відправить три системи. Ми можемо тільки сподіватися, що це справді лише початок. Рішення британського уряду про постачання такої зброї ухвалено в координації зі США.
MLRS М270 – це гусенична реактивна система залпового вогню. Стріляє ракетами з таким же калібром як і HIMARS – 277, але може випустити за раз 12 ракет або дві балістичні – тобто вдвічі більше. Залежно від типу, ракети M270 розраховані на відстань від 30 до 300 км. Нам надають ракети, що вражають цілі на відстані до 80 км. Суспільне, з посиланням на італійського військового експерта Томаса Тейнера, пояснює, що перезаряджаються MLRS так само, як і HIMARS: екіпажем за п’ять хвилин без допомоги інших транспортних засобів. Наприклад, радянські РСЗВ «Смерч» та «Ураган», які використовує росія, у найкращому випадку можуть дати один залп у годину.
«Оскільки змінюється тактика росії, має змінюватися і наша підтримка України. Ці високопотужні реактивні системи залпового вогню дозволять нашим українським друзям краще захиститися від жорстокого використання далекобійної артилерії, яку сили путіна невибірково використовували, щоб руйнувати міста», – заявив міністр оборони Британії Бен Воллес.
Як повідомляє «BBC-Україна», доктор Джек Вотлінг з Королівського Об'єднаного інституту оборонних досліджень (RUSI) зазначає, що M270 MLRS можуть «вибити» російську артилерію на Сході України, можуть змінити для України ситуацію на фронті, але це не «змінить все миттєво». І невідомо, скільки ще таких систем Британія зможе передати Україні у майбутньому. За словами Вотлінга, у Великої Британії є лише кілька систем, які можна віддати.
Зазначимо, що Британія, як і США, передає свої РСЗВ із обіцянкою від України не використовувати їх по території росії. Але знову ж таки, окуповані росіянами українські території – це зовсім інша історія.
Джонсон втримався
Українці зараз не лише уважно стежать за повідомленнями про постачання західної зброї. Але й переймаються внутрішньополітичною ситуацією у країнах, які є нашими близькими союзниками. Звичайно, українці слідкували за ситуацією з можливою відставкою британського прем’єра Бориса Джонсона, який вже проявив себе як великий друг України. Звичайно, навіть потенційна зміна глави уряди Британії не надто вплинула на українсько-британські відносини. Але збереження на посаді Джонсона було найкращим сценарієм для України (ми не будемо лізти у британські внутрішньополітичні справи). І саме так відбулося.
Понад 50 депутатів, однопартійців Джонсона з Консервативної партії, ініціювали цього тижня голосування за вотум недовіри до прем’єра. Причина – це скандал, який тягнеться за Джонсоном ще із 2020-го, його вечірки з членами уряду на Даунінг-стріт у розпал пандемії коронавірусу. Щоб зберегти свою посаду, Борис Джонсон мав заручитися голосами щонайменше 180 його однопартійців-консерваторів з 359 у Палаті громад британського парламенту. Таємне голосування відбувалося увечері 6 червня. І 211 парламентарів висловили довіру нинішньому британському главі уряду, 148 – недовіру. Зараз Джонсон переміг. Він залишається на посаді. І тепер впродовж року ніхто не може ініціювати голосування за недовіру до прем’єра. Хоча деякі консерватори вже хочуть змінити правила відповідної процедури, щоб можна було через пів року знову спробувати висловити недовіру главі уряду. Як воно буде – побачимо. Сам Джонсон закликає британських консерваторів не робити подарунків опонентам. Він має над чим працювати, щоб відреагувати на нинішній «дзвіночок». І для України він залишається надійним другом. Так само як і одним з найвпливовіших політиків європейського континенту, навіть незважаючи на те, що Британія вже не є членом Євросоюзу.
«Джонсон став Черчиллем нашого часу, з чітким розумінням, хто ворог світу і як з ним можна діяти. Він першим не побоявся надати Україні озброєння і став нашим головним союзником в антипутінській коаліції. Більше того, він не просто реалізував Брекзіт, але й окреслив нові можливі союзи на континенті, такі як Британія, Україна, Польща. Що цілком відповідає амбіціям Британії посилити свої впливи та задавати геополітичні тренди. На цьому тлі «вечірка» може здатися дріб’язком, але є ще і внутрішні чинники – невиправдані сподівання від Брекзіту та здорожчання внаслідок санкцій проти росії. Утилітарний світ проти геополітики», – написала на своїй фейсбук-сторінці українська парламентарка Вікторія Сюмар ще перед тим, як британські депутати розпочали голосування за довіру/недовіру до Бориса Джонсона.
Щодо нових союзів, то нагадаємо, що італійське видання Corriere Della Sera наприкінці травня повідомляло про те, що Джонсон запропонував українському президенту Зеленському створити новий політичний, економічний та військовий союз, який начебто буде альтернативний Євросоюзу, щоб об'єднати країни, незадоволені політикою Брюсселя, а також відповіддю Німеччини на російську агресію. Тут треба сказати, що про політичний альянс між Британією, Україною та Польщею був оголошений ще раніше, але не йшлося саме про альтернативу ЄС. Зараз ми очікуємо на офіційне отримання статусу країни-кандидата у члени ЄС. Український президент Володимир Зеленський 6 червня під час зустрічі з журналістами пояснив, що справді Україна зараз не обговорює жодної альтернативи ЄС, а з Британією тривають перемовини щодо оборонного союзу.
«Альтернативи нашому членству в ЄС, нашому кандидатству в члени ЄС немає. І нам її не пропонував ніхто. А якби запропонували, ми не погодилися б. Розмови з Великою Британією про оборонний союз відбуваються у межах загального процесу щодо надання Україні гарантій безпеки», – заявив Володимир Зеленський.
«Рамштайн-3» скоро…
Повторимося: збереження посади Борисом Джонсоном є важливим для України. Як і координація між США та Великою Британією процесу військової допомоги нашій державі. А також те, як ці дві країни спонукають інших союзників збільшувати масштаби допомоги Україні.
Вже відомо, що 15 червня у Брюсселі відбудеться третє засідання Контактної групи з питань оборони України. Треба нагадати, що перше засідання цієї групи держав, яку неофіційно можна назвати «антипутінською коаліцією», відбулося 26 квітня на американській авіабазі «Рамштайн» у Німеччині. Тоді зібралися міністри оборони 43 країн, щоб обговорити та скоординувати допомогу Україні. Географія країн-учасниць цієї групи виходить за межі НАТО. 23 травня відбулася друга зустріч Контактної групи з оборони України, але у форматі відеоконференції. У ній взяли участь представники 47 країн. До Контактної групи з оборони України приєдналися представники Австрії, Боснії та Герцеговини, Колумбії та Косово. Тоді після відеоконференції глава Пентагону Ллойд Остін заявив, що 20 країн оголосили про нові пакети безпекової допомоги для України. І йшлося про критично необхідні артилерійські системи і боєприпаси.
«Міністр Остін знову запросив міністрів оборони і начальників штабів оборони з усього світу для обговорення кризи в Україні», – це вже повідомлення Пентагону від 6 червня.
Достеменно невідомо, чи уся допомога, про яку оголосили 23 травня, вже дійшла до України. Адже насправді більшість інформації про постачання зброї не оприлюднюється. І це можна зрозуміти. А те, що США та Велика Британія оголосили про постачання Україні РСЗВ – це великий сигнал. І не тільки для росії, але й для наших західних союзників. Пам’ятаємо, як на початку повномасштабного російського вторгнення найбільше, на що ми могли сподіватися від союзників, – протитанкові зенітно-ракетні комплекси. Це дуже важливо, але для перемоги над росією замало. Далі союзники відмовилися від негласної заборони на важку зброю, і вже йшлося про постачання танків та гелікоптерів. Далі гаубиці. Тепер РСЗВ. Еволюція допомоги для України нас радує. Головне, щоб західні союзники не зупинялися. І тоді побачимо, а що ж буде далі.