Україна потребує більше зброї. Це ми розуміємо і про це чуємо від військово-політичного керівництва нашої держави з першого дня повномасштабного російського вторгнення в Україну. І от вже сім тижнів українські військові героїчно воюють з російськими окупантами. Ворога вдалося вибити з Київської, Чернігівської, Сумської областей. І тепер, як в один голос стверджують представники нашої влади та представники іноземних урядів з посиланням на розвіддані, для кремля найважливішим завданням залишилося взяття контролю за всією територією Донецької та Луганської областей та забезпечення сухопутного коридору в Крим. Бойові дії на Сході та Півдні України – це ключовий момент на нинішньому етапі російсько-української війни. Ворог перегруповує свої сили та готується до наступу. Як звітує британська розвідка, бойові дії на Сході нашої держави посилюватимуться впродовж наступних двох-трьох тижнів.
«Російські атаки, як і раніше, зосереджені на українських позиціях біля Донецька та Луганська, бої продовжуються в районі Херсона та Миколаєва, а також відновлюється наступ на Краматорськ», – пише Європейська правда з посиланням на повідомлення міністерства оборони Великої Британії.
Українські військові все це прекрасно розуміють. І у сміливості та майстерності наших воїнів вже у нікого немає жодного сумніву. Та знову доводиться говорити: Україна потребує ще більше зброї, її постачання від західних союзників мають стати швидшими.
Наші друзі
Якщо загалом описувати процес постачання зброї Україні від західних союзників, то помітно, що активні постачання, які велися ще до російського вторгнення на деякий час «завмерли» у перші дні повномасштабної війни. Багато експертів говорили, що, мовляв, Захід недооцінив українську армію та переоцінив російську. Що у західних лідерів був страх, що в Україні повториться «досвід» Афганістану. Та ми довели, що в українців варто вірити навіть у найкритичніші моменти. І Захід повірив у нас. Хоч і щодо цього доводиться говорити про те, що у різних держав є свої інтереси, і різні держави по-різному проявляють себе у допомозі Україні.
Ми чітко знаємо своїх найближчих друзів. Ми вдячні за допомогу та підтримку на усіх рівнях від країн Балтії – Литви, Латвії, Естонії. Ми впевнено можемо говорити, що Польща є нашим другом. Так само впевнено можна говорити, що це й Велика Британія. А ще Чехія, Словаччина, Словенія. І, звичайно, Сполучені Штати Америки.
І що дуже важливо, навіть незважаючи на неоднорідні позиції різних країн Євросоюзу, в ЄС наполягають на єдності у питаннях підтримки України. Високий представник Євросоюзу зі закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель після наради міністрів закордонних справ країн ЄС, що відбулася 11 квітня, заявив, що усі 27 країн ЄС підтримали збільшення постачання зброї Україні. Наша держава має отримання озброєння ще на 1,5 млрд євро. За словами Борреля, навіть країни, які відмовляються надавати Україні зброю, все одно вносять свою частку у ті 1,5 млрд євро для допомоги нашій країні. «Ці країни беруть участь у фінансуванні зброї, що надається Європейським Союзом, як держави-члени. Неправда, що вони не беруть участь. Якби вони не брали участь, це було б неможливо, тому що рішення приймаються одноголосно. Угорщина і Румунія, всі 27 держав-членів були одностайні. Угорщина, як мені відомо, не пропускає зброю на свою територію, але це інша справа. Угорщина платить свою частку, тому вона бере участь в озброєнні України. Не зациклюйтеся на півтора мільярда євро. Це та частина, яку ми фінансуємо коштом фонду, якого немає в європейському бюджеті. Але я вас запевняю, грошей набагато більше. А якщо буде мало, ми додамо ще. З військової точки зору, оскільки ми не будемо втручатися у війну, єдиний спосіб допомогти українцям – надати їм необхідне обладнання, щоб вони могли воювати. Ми продовжуватимемо це робити, використовуючи наявні у нас кошти та будемо намагатися забезпечити те, що їм потрібно. Так, це зовсім не символічно», – зазначив Жозеп Боррель.

Більше та швидше
Інформація про постачання зброї Україні не завжди стає публічною. І це правильно, адже завеликий розголос користі не принесе. Краще, щоб це було сюрпризом для ворога. Та в останні дні можна говорити, що західні країни таки пришвидшились у процесі допомоги Україні. Нагадаємо про ті рішення, про які нещодавно було оголошено публічно.
5 квітня стало відомо, що Чехія стала першою країною, яка надає Україні танки. Йдеться про танки Т-72М радянських часів. Про це повідомило видання The Wall Street Journal. 8 квітня агентство Reuters, з посиланням на два джерела у Міністерстві оборони Чехії, повідомляло про підтвердження надання Україні п'яти танків Т-72 та п'яти бойових машин піхоти БМП-1. І це вже не перші постачання важкої техніки із Чехії в Україну. «Впродовж кількох тижнів ми поставляємо важку наземну техніку – я говорю загалом, але за визначенням ясно, що це танки, бойові машини піхоти, гаубиці та реактивні системи залпового вогню. Те, що пішло з Чехії, налічує сотні мільйонів доларів», – так Reuters процитувало неназваного високопоставленого представника Міноборони Чехії.
Також 8 квітня глава уряду Словаччини Едуард Гегер заявив про надання Україні системи ППО С-300. «Я хотів би підтвердити, що Словаччина надала Україні систему протиповітряної оборони С-300. Український народ мужньо захищає свою суверенну державу і нас також. Наш обов’язок – допомагати, а не стояти осторонь і не залишати без уваги втрати людських життів під час агресії росії», – написав словацький прем’єр у твіттері.
Тут треба нагадати, що європейські країни надають Україні зброю, якою наші військові зможуть якнайшвидше навчитися користуватися. Натомість ці країни отримують від союзників новіші зразки озброєння. Німеччина та Нідерланди погодилися поставити в Словаччину систему ППО Patriot, і наприкінці березня повідомлялося, що система, розташована на авіабазі Сляч, уже захищає центральну Словаччину, інформувала «Європейська правда».
8 квітня також стало відомо, що Австралія передає Україні 20 бронетранспортерів Bushmaster ціною 38 мільйонів доларів США, а також виділяє додаткову військову допомогу сумою 20,4 мільйона доларів США, зокрема протитанкову зброю і амуніцію. Про це повідомив посол України в Австралії Василь Мирошниченко.
«Австралійські спеціалісти з питань нацбезпеки мені кажуть, що це було найшвидше рішення про виділення військової допомоги в історії країни. 31 березня президент Володимир Зеленський звернувся до парламенту із промовою і попросив бронетранспортери «Бушмастер». Наступного ранку прем’єр-міністр Скотт Моррісон підтвердив готовність їх надати. За українським часом усе відбулося в один день. Зранку попросив і до кінця дня уже було погодження. На запрошення міністра оборони Пітера Даттона та у присутності генерал-майора Скотта Вінтера, керівника сухопутних військ, став свідком передачі техніки Україні», – написав український посол на своїй фейсбук-сторінці 7 квітня.
11 квітня генеральний директор німецької компанії-виробника озброєння Rheinmetall Армін Паппергер заявив про готовність доставити в Україну вживані бойові танки Leopard 1. Мовляв, перші такі танки можуть бути доставлені в Україну через шість тижнів, а загалом йдеться про близько 50 танків Leopard 1. Тут нагадаємо, що минулого тижня стало відомо про план, запропонований віцеканцлером і міністром економіки Німеччини Робертом Габеком та очільницею міністерства закордонних справ Анналеною Бербок, що передбачає постачання близько 100 танків. Водночас Європейська правда, з посиланням на Politico, повідомляла, що канцлер Німеччини Олаф Шольц затягував з рішенням щодо постачання танків Україні. 9 квітня міністерка оборони Німеччини Крістіне Ламбрехт заявила, що не бачить можливості продовжувати постачати зброю до України з наявних запасів Бундесверу, оскільки це може позначитися на обороноздатності збройних сил самої Німеччини. Але подальші постачання озброєнь до України будуть забезпечуватися безпосередньо оборонною промисловістю Німеччини. Розуміємо, що таке формулювання означає довге очікування.

«Ми з вами надовго»
9 квітня до Києва із несподіваним візитом прибув прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Цей візит до української столиці в такий момент можна вважати надзвичайно вважливим жестом підтримки нашої держави. Але, звичайно, не лише символізмом ознаменувався приїзд Джонсона.
«Сьогодні відвідую свого друга Володимира Зеленського в Києві, демонструючи нашу непохитну підтримку народу України. Ми створюємо новий пакет фінансової та військової допомоги, який є свідченням нашої відданості боротьбі України проти варварської кампанії Росії», – написав глава британського уряду у твіттері після зустрічі з українським президентом Володимиром Зеленським.
У британському уряді пояснили, що йдеться про додаткову військову допомогу у вигляді 120 броньованих машин та нових протикорабельних ракетних систем. Це доповнення до тієї військової допомоги у вигляді високоякісної військової техніки сумою 100 мільйонів фунтів (130 мільйонів доларів США), про яку Британія оголосила 8 квітня.
Також Борис Джонсон у Києві підтвердив, що Британія продовжує підтримувати Україну економічно, гарантувавши виділення ще 500 млн доларів у кредиті Світового банку для нашої держави (це рішення ще мав схвалити британський парламент). А ще Британія надала 394 млн фунтів стерлінгів для забезпечення безперервного функціонування життєво важливих гуманітарних послуг для українців. Також Британія послабить тарифи на більшу частину імпорту з України
Окрім того, Борис Джонсон на спільному брифінгу із Володимиром Зеленським заявив, що Велика Британія спільно з партнерами посилюватиме економічний та санкційний тиск на Росію кожного тижня. «Ми не будемо обмежуватись замороженням активів чи санкціями проти олігархів. Ми також вплинемо на можливість росії використовувати енергетичні ресурси, дамо вам енергетичну підтримку та безумовно оборонно-військову. Залишається зробити чимало, щоб забезпечити перемогу України та поразку путіна», – зазначив глава британського уряду.
«Це привілей – поїхати сьогодні в Україну та особисто зустрітися з Президентом Зеленським у Києві. Україна всупереч очікуванням усіх відкинула російські війська від Києва, здійснивши найбільший збройний подвиг 21 століття. Британія непохитно підтримує вас у цій боротьбі, і ми з вами надовго», – також заявив Борис Джонсон.
Спільна боротьба проти зла

Загалом зараз багато експертів зауважують, що Захід відмовився від негласної заборони на постачання Україні важкого озброєння. І це вселяє надію на те, що надалі наша армія отримуватиме ту зброю, яку насправді потребує. Керівник проєкту «Інформаційна оборона» Ігор Жданов зазначає, що знято вето на постачання важкого та наступального озброєння, танків, далекобійної та великокаліберної артилерії, протикорабельних ракет, навіть систем ППО. Як повідомляють неофіційні джерела «Інформаційної оборони», таке рішення було прийнято з огляду на декілька факторів. «Перший – героїчна боротьба українських Збройних Сил, які надали гідну відповідь російським окупантам, вміло використовуючи передану до України західну зброю. Другий – ціна перемоги України. Через декілька днів на Сході України відбудеться вирішальна битва російсько-української війни. Незважаючи на значно вищий рівень тактичної підготовки воїнів ЗСУ, стратегічний та оперативний рівень українського командування, Україна програє росії за кількістю броньованої техніки, систем ППО, літаків. ЗСУ негайно потребують важкого озброєння та систем ППО, без яких майже неможливо виграти цю війну», – мовиться у повідомленні на фейсбук-сторінці Ігоря Жданова.
Президент України Володимир Зеленський, який за останні тижні за допомогою відеозв’язку виступив у більшості парламентів цивілізованого світу, постійно дякує різним країнам за допомогу, але також постійно нагадує, що наша держава потребує ще більше озброєння для протистояння російським окупантам. От і під час виступу перед парламентом Південної Кореї 11 квітня Володимир Зеленський нагадав про це. «Україна потребує систем протиповітряної оборони, літаків, танків, іншої бронетехніки, артилерійських систем і боєприпасів. У вас є те, що може бути незамінним для нас. У вас це є. Броньовані машини, протиповітряна, протитанкова і протикорабельна зброя… Надати необхідну зброю Україні означає не тільки врятувати життя людей, дати можливість деблокувати наші міста, зокрема, Маріуполь. Це означає також врятувати інші держави і регіони від подальшого розгортання російської агресії… Росія готує новий наступ, сподіваючись зламати наш національний опір. Вони сконцентрували десятки тисяч солдатів та колосальну кількість техніки, щоби спробувати завдати нових ударів. Наступні кроки їхнього плану – знищення інших держав, намагання підкорити ще інші сусідні народи», – заявив український президент.

Також Володимир Зеленський закликає Євросоюз посилювати санкційний тиск на росію, щоб ворог відчув ціну своєї агресії. Про це він, зокрема, говорив у зверненні до парламенту Литви 12 квітня. «Ви були серед перших, хто прийшов на допомогу Україні. І залишаєтеся серед тих, хто дбає про мир і безпеку Європи найбільше. Розпочата Росією повномасштабна війна проти України поставила перед Європою стратегічне питання: а чи живі ще досі цінності, покладені в основу об'єднання народів на Європейському континенті після Другої світової війни? Чи цінності вже відіграли своє і можуть стати хіба що експонатами в музеях для туристів? Просто частиною історичної спадщини Європи десь у залах старовинних палаців, а не тим, що визначає реальне життя. На жаль, поки немає спільної для всіх європейців відповіді на це запитання. Але саме від цього залежить майбутнє Європи. Від того, чи буде спільна відповідь.
Як Європа зможе зупинити подальшу експансію Росії, якщо поки не здатна зупинити навіть те, що відбувається зараз у нас в Україні? Хоча я знаю, що Литва вже робить усе на сто відсотків, щоб захистити цінності Європи, свободу й безпеку для європейців, але важливо, що всій Європі потрібно працювати на сто відсотків. Треба робити все можливе, щоб саме зараз відповідь Європи на російську агресію була по-справжньому сильною, по-справжньому консолідованою. Не можна чекати розробки ще сьомого чи восьмого, чи дев'ятого, десятого, двадцятого пакета санкцій проти Росії, щоб ухвалити по-справжньому потужні рішення. А зробити вже зараз усе необхідне – у шостому санкційному пакеті. Євросоюз може це зробити. І повинен. Обов'язково включити туди нафту. Обов'язково санкціонувати російські банки – але всі, не частину. Не треба демонстрацій. Мають бути нарешті визначені конкретні терміни для кожної держави Євросоюзу, щоб реально відмовитись або принаймні суттєво обмежити споживання російського газу, нафти тощо.
Тільки так російське керівництво прийде до думки, що реальний мир шукати потрібно. Що війна – це катастрофа передусім для них.
Ми з вами на двосторонньому рівні досягли вже дуже багато всього: справжнього розуміння, справжніх союзницьких відносин, які базуються не просто на інтересах, а на цінностях і на нашому спільному історичному шляху. Ми будемо тільки посилювати нашу співпрацю в оригінальному форматі Люблінського трикутника. Це обов'язково стане основою для нової безпекової конфігурації в Балто-Чорноморському регіоні», – заявив Володимир Зеленський.