Уже три тижні триває повномасштабна російсько-українська війна. Уже три тижні наші захисники розбивають російська війська і на весь світ демонструють силу українського духу. А кремлівським оркам лишається тільки залякувати нас новими атаками і примітивно виправдовувати свою агресію. От тільки ворог не може злякати українців, як і не здатен втілити свої початкові плани у цій війні.
Станом на ранок 15 березня Генштаб Збройний сил України звітував, що загальні бойові втрати противника, починаючи з 24 лютого, орієнтовно склали понад 13 500 осіб. Також російські війська в Україні втратили 404 танки, 1279 бойових броньованих машин, 150 артилерійських систем, 64 РСЗВ, 36 одиниць засобів ППО, 81 літак, 95 гелікоптерів, 640 одиниць автомобільної техніки, 3 кораблі/катери, 60 цистерн з ПММ, 9 БПЛА оперативно-тактичного рівня. І вчергове у нашому Генштабі зауважили, що дані уточнюються, адже підрахунок ускладнюється високою інтенсивністю бойових дій.
Впродовж минулого тижня оприлюднена цифра щодо ворожих втрат кілька днів трималася на рівні понад 12 тисяч осіб. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр пояснювала таку ситуацію. «Де загиблі вороги? Чому за офіційними даними вже декілька днів не змінюється цифра «більше 12 тисяч»? Не хвилюйтесь, ворога люто знищують. Так само люто як він руйнує наші міста і села.
Але підрахунок втрат особового складу ворога – далеко не першочергова справа на місці подій. Крім того, щодня ситуація динамічно змінюється і станом на зараз противника зупинено і немає такого інтенсивного активного протистояння, як це було ще декілька днів тому. Зниження інтенсивності наступального потенціалу противника якраз свідчить про дійсно великі втрати і потребу у доукомплектуванні особового складу. Треба розуміти, що підрахунок втрат ворога під час активної фази війни дуже ускладнено. Встановити точну цифру ворожих втрат дуже непросто. Є декілька методик підрахунку, які використовуються. Тобто після бою ніхто не ходить з калькулятором, якщо говорити дуже спрощено. Цифри надходять з різних джерел, часто з запізненням на декілька діб. Все залежить від ситуації на місці», – зазначила Ганна Маляр 13 березня на своїй фейсбук-сторінці.
Щодо наших втрат, то можна зрозуміти, чому немає звітів від українського військово-політичного керівництва. «20 днів відкритої війни. 20 днів стійкості та героїзму. 20 днів боротьби. Збройні сили України виконують поставлені завдання. Ми зупинили агресора, розгорнули частини резерву і на визначених напрямках переходимо в контрнаступ. На превеликий жаль, ми несемо втрати. Вони в декілька разів менші, ніж у противника. Але життя і здоров'я кожного нашого воїна безцінне. Співчуваю родинам загиблих. Обіцяю, ми помстимося за кожного побратима і посестру, за мирних українців, за наших дітей», – заявив 15 березня на своїй фейсбук-сторінці Головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний.
Це потрібно розуміти та пам’ятати нам усім. І замість того, щоб ставити непотрібні питання у соцмережах, буде краще, щоб кожен українець на своєму місці продовжував обороняти країну, допомагати нашому війську, допомагати цивільним, які змогли вирватися з гарячих зон воєнних дій, підтримувати порядок у своєму місті чи продовжувати вести свій бізнес, щоб українська економіка не зупинялася.
Разом до перемоги!
І точно не потрібно продукувати незрозумілі суперечки у соцмережах, поспішати одразу після ворожих обстрілів публікувати фото обстріляних об’єктів, поширювати інформацію про зброю, яку Україна отримує від союзників чи навіть випадково «здавати» позиції українських захисників. Зараз не час боротися за кількість підписників чи лайки в соцмережах. Це точно не варте життів українців. Навіть більше: під час війни більшість з подібних дій є злочином.
ДСНС України закликає наших співгромадян не повідомляти адреси будівель, які постраждали від обстрілів російської армії, а також не запитувати про номери будинків у соцмережах. Пресслужба ДСНС зазначає, що 80% інформації для наведення ворог отримує з відкритих джерел. «Ми поважаємо ваше право залишити коментар під нашими дописами, особливо слова підтримки, адресовані нашим рятувальникам. Проте якщо коментарі становитимуть загрозу для національної безпеки – ми відключимо цю функцію. Ми розуміємо, що ніхто не хоче побачити свій будинок у вогні після обстрілів. Але ми усі разом маємо захистити тих, хто ліквідує наслідки ворожих атак, а також мешканців тих будинків, які можуть постраждати від зайвої інформації», – зазначили у ДСНС України.
Здавалося б, що це елементарні речі, які вже має знати кожен українець. Але, можливо, потрібно їх ще раз обдумати, запам’ятати та всім разом продовжувати працювати задля перемоги України.
«Я розумію, що мільйонам людей зараз дуже важко. Є втома, у когось вигорання. Ті, хто втратив близьких, чи у кого рідні під російськими обстрілами, потребують особливої підтримки. Так само як і ті, хто втратив свій дім і не розуміє, як жити далі. Звертаюся до усіх – ми все здолаємо! Ніхто, навіть ми самі, до кінця не розуміли нашої сили. Тому не вірили у себе. Але сьогодні ми всі переконані: Україна – не просто Держава, Україна – це велика родина! Ми можемо сваритися, але стіною станемо один за одного. Ми все здолаємо. Ми робимо усе можливе і неможливе, щоб врятувати тих, хто у пазурах ворога, щоб забезпечити гуманітарні коридори. Ми робимо усе можливе і неможливе, щоб укріпити армію і перезапустити економіку в умовах війни. Дуже складно. Але ми це зможемо. Ми вистояли день, тиждень, два тижні. Ми обороняємо наш дім вже третій тиждень. Впевнено тримаємо стрій. Хоча для багатьох це все ще нескінченне 24 лютого. Закликаю всіх громадян щодня хоч на кілька хвилин зупинятися і робити те, що підтримує особисто вас, вашу силу. Бо кожен з нас важливий, кожен потрібен країні. Дивіться на небо, на улюблене дерево, квітку. Почитайте книжку. Зв’яжіть рукавички. Чи маскувальну сітку. Подивіться фото коханих, рідних. Обійміть, якщо вони поруч, напишіть їм смс або зателефонуйте, якщо є зв'язок, напишіть їм e-mail про те, як ви відпочиватимете і подорожуватимете після перемоги. Думка матеріальна. І наші думки теж наближають нас до неминучої перемоги над окупантом. Спілкуйтеся з близькими не тільки про війну. Намагайтеся спати. Не забувайте пити воду. Залиште алкоголь до перемоги. Згодом ми всі разом відсвяткуємо.
Кожен день – це крок до нашої перемоги та їхньої поразки.
Наближаймо перемогу кожен на своєму місці – і пройдемо цей шлях швидше. Тримаймо стрій! Слава Україні!» – написав 14 березня на своїй фейсбук-сторінці міністр оборони України Олексій Резніков.
Підтримка світу
Повертаючись до інформації, яку можна і яку не можна публічно оприлюднювати, то ще минулого тижня Олексій Резніков закликав не розповсюджувати повідомлення про надання певними країнами тієї чи іншої зброї нашій державі й також утриматись від коментарів щодо цього. Адже публічне коментування нових постачань зброї Україні з інших країн може ускладнити отримання додаткових можливостей для наших військових. Також вже й у німецькому уряді заявили, що «задля запобігання ризикам у галузі безпеки» більше не розголошуватимуть інформацію ні про зброю для України, ні про шляхи її постачань.
Для ворога насправді вкрай важливим є відрізати канали постачання додаткового озброєння для ЗСУ. Щодо цього зазначимо, що Генсек НАТО Єнс Столтенберг ще 9 березня в інтерв’ю CBC News заявив, що напад росії на канали постачання союзних держав, які підтримують Україну зброєю та боєприпасами, стане небезпечною ескалацією війни і призведе до того, що буде застосовано ст. 5 договору НАТО. Йдеться про те, що напад на одного члена НАТО є нападом на всі 30 країн-членів Альянсу. Щоправда, в цій ситуації нам усім також потрібно пам’ятати, що Україна, на жаль, ще не є членом НАТО. І у загаданому інтерв’ю Єнс Столтенберг зазначав, що є чітка різниця між лініями постачання всередині України і тими, які працюють за її межами. Тобто фактично Генсек НАТО застеріг російську криваву владу, щоб вони дуже добре подумали, якщо раптом захочуть обстріляти, до прикладу, територію Польщі, а потім розповідатимуть про це як про вимушену міру. НАТО так просто це не проковтне. Але, на жаль, зараз НАТО продовжує повторювати, що не закриватиме небо над Україною.
Насправді потрібно бути чесними зі собою та визнати: а які шанси були на те, що НАТО одразу буде воювати за Україну? Хто в це вірив? Нам можуть не подобатися деякі заяви країн-членів Альянсу, але водночас ми не можемо забувати про допомогу, зокрема і зброєю, яку колективний Захід нам вже надав і також обіцяє додаткове постачання. Також не можемо забувати про ті західні санкції, які вже зробили росію найбільшим вигнанцем у світі. Якщо узагальнювати, то не потрібно боготворити Захід, але говорити, що начебто нам взагалі нічим не допомагають, тим паче не треба.

15 березня Радіо Свобода повідомило, що Євросоюз затвердив четвертий пакет санкцій проти росії. На сайті Єврокомісії зазначено, що нові санкції передбачають заборону на будь-які угоди з певними російськими державними підприємствами в різних секторах, що входять до військово-промислового комплексу; заборону імпорту сталевих виробів, що призведе до втрати Росією близько 3,3 млрд євро як експортних доходів. У зв’язку з цим буде збільшено квоти для інших країн; заборону нових інвестицій у російський енергетичний сектор, за деякими винятками для цивільної атомної енергетики та транспортування певних енергетичних продуктів до ЄС; заборону експорту предметів розкоші, зокрема автомобілі та ювелірні вироби; заборону рейтинговим агентствам Європи надавати послуги Росії та російським компаніям.
Повідомляється також, що Євросоюз розширив список осіб, щодо яких запроваджуються санкції. Тепер він включає більше олігархів та бізнесменів, пов’язаних із Кремлем. Також Євросоюз призупинить дію режиму найбільшого сприяння для Росії, що дозволить країнам Заходу вводити високі тарифи на російські товари відповідно до правил Світової організації торгівлі. Санкції набирають чинності з опублікуванням в офіційному журналі ЄС.
Також зранку 15 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький разом з віцепрем’єром Ярославом Качинським і прем’єр-міністром Чехії Петром Фіалою та прем’єр-міністром Словенії Янезом Яншою в цей день мали відвідати Київ, попри воєнні дії. Як повідомляв Матеуш Моравецький на своїй фейсбук-сторінці, цей візит – це демонстрація солідарності із українцями. І про візит була домовленість з Євросоюзом, були поінформовані голова Ради Європейського Союзу Шарль Мішель, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн та ООН. Зауважимо, що на момент підготовки цього матеріалу іншої інформації щодо цього візиту ще було.
Також 15 березня у Держдепі США повідомили про нові санкції щодо 11 осіб з оборонної сфери росії. У переліку – заступники міністра оборони Олексій Криворучко, Тимур Іванов, Юнус-Бек Євкуров, Дмитро Булгаков, Юрій Садовенко, Микола Панков, Руслан Цаліков, Геннадій Жидко, головнокомандувач військ національної гвардії, член радбезу РФ Віктор Золотов, директор федеральної служби військово-технічного співробітництва міноборони Дмитро Шугаєв, генеральний директор «Рособоронекспорту» Олександр Міхєєв.
Зауважимо також, що від 24 лютого іноземні компанії масово припиняють свою роботу в росії. 14 березня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що наразі момент 209 компаній повністю вийшли з ринку росії та припинили взаємодію з російськими партнерами, а ще 378 частково обмежили роботу. Наш міністр також закликав бойкотувати компанії, які не припиняють своєї діяльності на території агресора. «Це торговельні мережі Leroy Merlin, Metro, Auchan, Spar, автотовари Pirelli та Bridgestone Tyre, готелі Accor та Intercontinental Hotel, у сфері машинобудування це Otis Worldwide, Honeywell, Mohawk Industries, Arconic, косметика та супутні товари – Oriflame, Kimber Koti Retail, Ecco, Salvatore Ferragamo, Philip Morris, у харчовій промисловості – це ресторани PapaJohn's та Kellogg's, медицина – Bayer, банки – Raiffeisen, OTP Bank, Citigroup, Societe Generale, UniCredit, Intesa Sanpaolo. Я ще раз закликаю їх залишити російський ринок якнайшвидше, а решта урядів і споживачів – бойкотувати ці компанії, поки вони не припинять роботу в росії», – заявив Дмитро Кулеба.
Трохи пізніше німецький фармацевтичний гігант Bayer поширив заяву, в якій було зазначено, що компанія призупиняє інвестиції в РФ і Білорусь, а також припиняє весь неосновний бізнес у цих країнах. Але також заявили, що «позбавлення основних продуктів для здоров’я та сільського господарства цивільного населення лише збільшить поточні втрати від війни». Ось така позиція, що демонструє неповне розуміння небезпеки, яку створює росія. Водночас у компанії заявили, що створили фонд допомоги на 3 млн євро і пожертвували кошти і антибіотики для 27 тис. українських пацієнтів. Також співробітники компанії пожертвували понад 900 тис. євро в межах кампанії Червоного Хреста.
Перемовини із дияволом
Поки українські захисники героїчно стримують російську навалу, а цивілізований світ запроваджує нові санкції проти кремлівських орків, продовжуються також україно-російські перемовини. На цьому етапі ніхто не очікує нічого особливого від таких контактів. Головною метою таких перемовин для української влади є домовленості щодо гуманітарних коридорів, через які можна евакуювати цивільних громадян з найгарячіших точок воєнних дій. Та ворог десь дозволяє такі гуманітарні коридори, а десь ні. Зокрема, критичною була ситуації в Маріуполі. 14 березня російські війська пропустили лише 160 машин із міста. «Пропустили 160 приватних авто, щоб створити видимість коридору, вони приїхали зараз в Бердянськ, але це ні про що, бо там 300 тисяч людей, а 160 авто – це максимум 600-700 людей. У нас великі вантажівки і 24 автобуси. Ми вимагаємо дозволити на своїх авто їхати в колоні, як це було в Сумах і Київській області. Це наша безумовна вимога – ми не будемо розмовляти про жодні інші питання, поки вони не розблокують Маріуполь», – заявила в той день очільниця міністерства з реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук у коментарі Українській правді.
Вранці 15 березня керівник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко у телеграмі повідомив, що запрацював гуманітарний коридор для евакуації жителів Маріуполя на приватних автомобілях. Та близько 14.00 Ірина Верещук повідомила, що все ще не відкрито коридорів для нормальної евакуації населення з Маріуполя, і все ще не надійшла гуманітарна допомога у місто. Ворог не пропускав. На момент підготовки цього матеріалу не було інформації про те, якою там була ситуація надалі.
Поміж тим 14 і 15 березня проходили українсько-російські перемовини у форматі відеоконференції. «Сторони активно висловлюють свої позиції, які вже уточнені. Комунікація складна, але йде. Причина розбіжностей у тому, що ми маємо різні політичні системи. Україна – це вільний діалог у суспільстві та обов'язковий консенсус. Росія – це ультимативне придушення власного суспільства», – повідомив 14 березня у твіттері радник глави Офісу президента Михайло Подоляк.
15 березня він повідомив про поновлення перемовин і знову повторив, що дискусія йде важко. Знову ж таки, на момент підготовки цього матеріалу більше інформації про ці перемовини ще не було.
Хоча Подоляк вже неодноразово заявляв, що риторика російської сторони змінюється і ультиматумів стає все менше, кривавий господар кремля путін через свого прессекретаря пєскова повторював свої абсурдні вимоги щодо «денацифікації» та «демілітаризації» України, а також щодо визнання Криму російським і ДНР/ЛНР – незалежними. Подібні вимоги є неприйнятними для України і незрозуміло, чи навіть в кремлі розуміють їхню суть. 15 березня прессекретар путіна заявив російським ЗМІ, що ще зарано прогнозувати, коли росія піде на підписання мирних домовленостей з Україною.
Щоб можна було говорити про перспективи якогось реальних домовленостей, потрібно залучати посередників до мирних перемовин. Такими посередниками можуть бути Туреччина чи Ізраїль. Про це неодноразово говорили політичні експерти й представники української влади. Але для справжніх перемовин росія має повністю відмовитися від своїх дурнуватих ультиматумів і погодитись на посередництво інших країн. Хоча українці більше чекають на принаймні усунення путіна від влади в росії.
Скільки ще можуть тривати ці всі «кішки-мишки» на перемовинах. Ось прогноз щодо термінів завершення війни від радника Офісу президента Олексія Арестовича: перший варіант – швидко, упродовж двох тижнів; другий – до кінця квітня. В ефірі «24 каналу» Арестович зазначив, що існує закон, згідно із яким, зміни накопичуються поступово, а реалізуються стрибкоподібно. Так це відбувається і з російською армією: окупанти можуть поступово накопичувати проблеми, кількість поранених, однак потім – за одним «клацанням» – у них все поламається одразу. Арестович зауважив, що все може завершитися швидко, за допомогою перемовин. Йдеться про те, що прем'єр-міністр Ізраїлю Нафталі Беннет передав путіну реальну ситуацію в Україні, за оцінкою ізраїльської розвідки, і, можливо, це справило враження на главу кремля.
«Навіть якщо упродовж місяця підготують строковиків і кинуть їх у бій на початку травня, все одно війна закінчиться до середини травня – за найгіршим прогнозом», – заявив Олексій Арестович.